krajine a nedostatočný pokrok v dodržiavaní ľudských práv vrátane práv menšín. Európsky zákonodarný zbor vyzval Ankaru okrem iného na uskutočnenie zmien v trestnom zákone, ktoré povedú k odstráneniu potláčania slobody náboženstva a slobody prejavu. Ide najmä o zrušenie udeľovania trestov za urážku "tureckosti", z ktorej sú často obviňovaní najmä spisovatelia či novinári. Správa takisto zdôrazňuje potrebu zabezpečenia prístupu tureckých žien k vzdelaniu.
Terčom kritiky sa stalo Turecko aj v súvislosti s neochotou riešiť tzv. cyperskú otázku. Parlamentný spravodajca Camiel Eurlings vyzval turecké úrady na normalizáciu vzťahov s Cyprom.
Poslanci napokon neodhlasovali časť, ktorá požadovala uznanie genocídy Arménov Turkami ako jednej z podmienok vstupu do EÚ. Apelovali však na turecké úrady, aby uznali, že ku genocíde došlo. "Správa je tvrdá, ale spravodlivá," uviedol Eurlings.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan včera prisľúbil, že udrží reformný proces namierený na vstup krajiny do EÚ, varoval však, že zavedenie nových kritérií pre členstvo v Európskej únii je neprijateľné. "V nadchádzajúcom procese nechceme od EÚ nič mimoriadne, no na revanš prirodzene nemôžeme akceptovať zavádzanie nových kritérií," zdôraznil Erdogan na včerajšej tlačovej konferencii v Istanbule.
Autor: Štrasburg/Istanbul (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.