zdaňovať osoby s
nadštandardnými príjmami. Za nadštandardný príjem vláda podľa premiéra Roberta Fica už považuje hrubú mzdu, ktorá bude v budúcom roku predstavovať 47 600 Sk mesačne. Takýto plat podľa Fica na Slovensku zarába iba niekoľko percent ľudí. "Bežný príjem sa pohybuje medzi 9- až 12-tisíc Sk v hrubom," dodal predseda vlády.
Od sumy 47 600 Sk mesačne by mali zamestnanci teda postupne prichádzať o nezdaniteľnú časť základu dane. Pôvodný návrh rezortu financií pritom počítal s tým, že sa nezdaniteľná suma bude znižovať od hrubej mzdy 56 381 Sk mesačne.
Ako na tlačovej besede po rokovaní vlády dodal minister financií Ján Počiatek, nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane by podľa schváleného návrhu mali stratiť zamestnanci s mesačnou hrubou mzdou vyššou ako približne 88 500 Sk. Oproti v súčasnosti platnej právnej úprave by tak mali platiť na dani z príjmov o 18 167 Sk ročne viac.
Na rozdiel od pôvodne predstavenej novely by vyššiemu zdaneniu mali už podliehať aj príjmy poslancov. Vláda tiež nechala remeselníkom možnosť uplatniť si pri výpočte dane z príjmov namiesto skutočných výdavkov tzv. paušálne výdavky až vo výške 60 percent zo svojich príjmov. Pôvodne ministerstvo
navrhovalo, aby sa rovnako ako pri ostatných samostatne zárobkovo činných osobách, ktoré nie sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty, znížili na 40 percent.
Dopady navrhovanej novely zákona o dani z príjmov na verejné financie zatiaľ rezort financií nemá vyčíslené. "Plánovaný deficit na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) bude dodržaný," vyhlásil Fico.
Vláda tiež súhlasila s návrhom, aby sa od budúceho roka pri liekoch a niektorých ďalších zdravotníckych tovaroch uplatňovala znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 10 percent. Na ostatné tovary by mala aj naďalej platiť základná sadzba 19 percent.
Zníženie sadzby DPH na lieky podľa ministerstva financií spôsobí v budúcom roku výpadok príjmov štátneho rozpočtu vo výške 2,669 mld. Sk, o rok neskôr 2,83 mld. Sk a v roku 2009 by mali byť príjmy rozpočtu nižšie o 3,008 mld. Sk.
V rámci pripomienkovania navrhovanej novely Národná banka Slovenska (NBS) upozornila, že výpadok príjmov by mohol ohroziť splnenie maastrichtských kritérií. Centrálna banka pritom predpokladá, že rezort financií "zvážil a vzal do úvahy prípadné dôsledky predloženého návrhu".
Keďže ceny liekov sú regulované štátom, rezort financií predpokladá, že sa zníženie sadzby DPH premietne aj do konečných cien.
Štát by mal od januára do konca apríla budúceho roku odvádzať v rámci zdravotného poistenia za ekonomicky neaktívne osoby namiesto štyroch päť percent z priemernej mzdy. Cieľom je zabezpečiť zvýšenie finančných prostriedkov pre zdravotníctvo. Novela súčasne posúva termíny na vykonanie ročného zúčtovania poistného za rok 2006, aby sa vytvoril časový priestor na prípravu zjednodušenia tohto zúčtovania.
Príspevky na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie (tzv. tretí pilier) do výšky 12-tisíc Sk ročne budú naďalej nezdaniteľnou časťou základu dane. Ako ešte v utorok uviedlo ministerstvo financií, zachovanie uplatňovania daňových úľav v treťom penzijnom pilieri
zvyšuje riziko zníženia odvodov do druhého, kapitalizačného piliera zo súčasných 9 na 6 percent hrubej mzdy sporiteľa. "Je totiž veľmi pravdepodobné, že jedno z týchto opatrení sa zrealizuje. Je ale vylúčené, že sa zrealizujú obidve zároveň," uviedol v utorok rezort financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.