v zime vyváža množstvo návštevníkov hôr najrozličnejších kategórií - od sviatočných zvedavcov až po špičkových horolezcov a lyžiarov. Každý si v nej totiž nájde to svoje...
Pritom je však Sklnatá dolina vysoko položená, prístup bez lanovky do nej je pomerne zdĺhavý a náročný. Zvierajú ju steny Huncovského, Kežmarského a Lomnického štítu, uzatvára ju Vidlový hrebeň. Samotná dolina nemá veľké rozmery, nad morénou je dlhá necelé dva kilometre. Člení sa na viacero častí - najnižšia leží tesne za morénou, tá vo výške asi 1 750 metrov tvorí zlom a výrazne mení charakter doliny. Pod ňou sú porasty kosodreviny, nad ňou už prevažne skalné formácie. Na moréne je aj populárne Skalnaté pleso. Vyššie sa nachádza druhá etáž doliny - Lievikový kotol. Je pozostatkom bývalého Lievikového plesa, ktoré zaniklo koncom 19. storočia. Nad ňou, už pod okolitými štítmi, sa nachádza najvyššia časť doliny, tzv. Cmiter. Z neho vedie väčšina známych horolezeckých ciest v okolitých stenách, ako aj prechody cez žľaby a sedlá do susedných dolín.
Vzhľadom na spomínané aktivity v Skalnatej doline stoja viaceré budovy. Sú nimi stanica lanovky z Tatranskej Lomnnice na Skalnaté pleso a Lomnický štít, hvezdáreň, objekty sedačkovej lanovky na Lomnické sedlo, nižšie leží Skalnatá chata.
BEDEKER
Prístup: Najjednoduchším spôsobom prístupu na Sklanaté pleso je vyviezť sa do lanovkou z Tatranskej Lomnice. Pešo z Lomnice to po zelenej značke trvá neustálym výstupom so značným prevýšením 2:30 h, pekné túry sa núkajú po čerevno značenej magistrále. Od Brnčalovej chaty pri Zelenom plese cez sedlo pod Svišťovkou to trvá asi 2:30 h, od Hrebienka cez Rainerovu a Zamkovského chatu asi dve hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.