srdcovité, na rubu sivé a na okraji zubaté. Horné listy sú menšie, s 2 - 3 jarmami lístkov. Kvety sú usporiadané vo vrcholových hlávkach s listencami. Hlávky sú široko elipsoidné až guľaté, vzpriamené. Kalich je tmavo hnedokarmínový, koruna chýba a v kvete sú štyri tyčinky s purpurovými peľnicami. V kvete je čnelka s hlavičkatou papilkatou bliznou. Plodmi sú nažky uzavreté v štvorhrannej stvrdnutej suchej kvetnej čiaške.
Od príbuzného rodu krvavník sa odlišuje obojpohlavnými kvetmi.
Rastie na vlhkých až mokrých lúkach. Vyžaduje striedavo vlhké, výživné, zásadité až neutrálne, humózne, piesočnato-hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zbiera kvitnúca vňať a podzemky s koreňmi (na jar alebo jeseň). Korene a podzemky majú vysoký obsah trieslovín, saponín sanguisorbín (je aj vo vňati), flavonoidy, antibakteriálne látky a vo vňati aj veľa vitamínu C. Droga (vňať) sa užíva proti krvácaniu, pri hnačkách, črevných kataroch, zápaloch ciev a užíva sa aj externe na rany a vredy. Pije sa macerát alebo sa užíva ako tinktúra. Niekedy sa z vňate lisuje šťava s dobrými antibakteriálnymi účinkami, pôsobí aj proti prvokom. Podzemné orgány majú podobné užitie. Majú sťahujúci, dezinfekčný, protizápalový, anthelmintický, protibakteriálny a protiprvokový účinok. Užíva sa ako odvar alebo liehový extrakt. Droga je neškodná a možno ju v podstate užívať bez obmedzenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.