zonale (obr. 1) a tiež Pelargonium peltatum (obr. 2), ktoré sa môžu rozmnožovať semenami a majú v prvej generácii vnútornú vyrovnanosť. Bol už vyšľachtený rad kvalitných odrôd zvlášť pásikavých pelargónií, ktoré majú nielen pekný vzrast a rovnomerný vývoj, ale aj veľmi bohato kvetnú a majú pekné kvety výrazných farieb. Semená pelargónií sa vysievajú čo najskôr v januári, najneskôr vo februári, aby rastliny ešte včas dorástli a mohli sa použiť pre letnú výzdobu. Ak máte vykurovaný skleník, výsev môžete urobiť už v decembri. V domácnostiach sú v zimnom období podmienky pre výsev trošku horšie, hlavne čo sa týka svetla a tepla.
Semená muškátov sa vysievajú do čistých misiek, plytkých kvetináčov alebo hrantíkov, naplnených prepareným ľahkým substrátom, najlepšie do zmesi rašeliny a agroperlitu či jemnejšieho ostrého piesku, do hĺbky 0,5 cm jednotlivo alebo do riadkov. Výsev je možné zaliať 0,15 % roztokom Previcuru na ochranu proti hubovým chorobám. Jednotlivé semená je možné vysiať do rašelinových zakoreňovačov, ktoré sú umiestené na plytkej tácke. Výsevné misky sa umiestnia na plné svetlo pri okne, kde teplota pre vyklíčenie je v rozmedzí 20 - 23 oC. Pri opatrnej zálievke (nesmú preschnúť ani byť premočené) rastlinky za 5 - 7 dní vyklíčia. Po 10 - 14 dňoch sa mladé rastliny prepichujú do väčších misiek či hrantíkov alebo opatrne do malých kvetináčov, aby zosilneli, a opäť sa umiestnia na najlepšie miesto kde je dosť svetla. Substrát pre prepichované sadenice je väčšinou zložený z 1 dielu rašeliny, 1 dielu pareniskovej alebo staršej kompostovej zeminy a 1/4 dielu osiateho piesku. Ak si nakúpite špeciálny substrát pre pelargónie, pre prvé prepichovanie doplňte zmes o trochu piesku alebo agroperlitu. Prepichané rastliny sa opäť zalejú roztokom Previcuru. Po celý čas zakoreňovania a rastu by zálievka mala byť opatrná. Pri vetraní miestnosti je nutné dbať, aby studený vzduch neohrozil mladé krehké rastlinky. Pri siatí pelargónií do jednotlivých zakoreňovačov odpadá prepichovanie, ale je nutné po 3 týždňoch vyklíčené rastlinky zaliať slabým roztokom viaczložkového hnojiva. Asi za 5 - 6 týždňov sa rastliny jednotlivo presádzajú do kvetináčov veľkosti 9 - 11 cm, rastliny umiestené v zakoreňovačoch sa presádzajú do kvetináčov aj s týmito balíčkami. Substrát pre presádzanie je už o niečo ťažší než zmes pre prepichovanie, t. j. väčšinou doplnený ešte o 1 diel kompostovej zeminy a obohatený trochou mletej rohoviny. V obchodoch už dostanete vhodné substráty pre pelargónie.
Z vlastných rastlín pelargónií si môže každý záhradkár vegetatívne rozmnožiť ďalšie sadenice pre svoju potrebu. V špecializovaných záhradníctvach sa dajú pelargónie rozmnožovať po celý rok, avšak vhodnejší je čas pre menej skúsených pestovateľov je jar a hlavne letné mesiace júl a august, kedy pelargónie zakorenia bez väčších nárokov. Na rozmnožovanie sa používajú väčšinou vrcholové zrelé výhony. Odobraný odrezok sa upraví mierne šikmým rezom pod kolienkom na dĺžku 6 - 10 cm podľa hrúbky odrody. Starší osvedčený spôsob je ponechať odrezky 1 deň v tieni a potom až zasadiť. Rezná rana zaschne a pri zakoreňovaní toľko nehnije. V jarných a jesenných mesiacoch je dobré odrezky stimulovať najlepšie v práškovom stimulačnom púdre. Pri odrezku sa zbytočné spodné listy neodstraňujú, ani neskracujú, pretože lepšie korenia viac olistené odrezky, avšak spodná časť odrezku, ktorá ide do substrátu, by nemala mať rapík ani palisty. K zamedzeniu prenosu chorôb pri rezaní odrezkov nožom sa odrezky môžu z matičnej rastliny vylamovať. Zvlášť dobre sa to robí u P. peltatum. P. zonale sa väčšinou odrezok vylomí s kúskom starého "dreva". Tieto vylamované odrezky sa po zaschnutí rany pichajú bez akejkoľvek úpravy. Pripravené odrezky sa kolíčkom zasadzujú buď jednotlivo, lepšie po dvoch pri okraji kvetináčov (netrpia toľko prípadným premokrením), alebo po viac kusoch do misiek alebo plytkých hrantíkov a umiestnia sa na svetlé miesto, v lete je možné i na voľnom záhone alebo v parenisku, chránenom proti dažďu. Tak ako pri pelargóniách pestovaných zo semien je dobré zaliať roztokom Previcuru. Prikrývanie odrezkov pohármi alebo fóliou sa neodporúča. Odrezky je možné zasadiť tiež do rašelinových zakoreňovačov a s podložkami umiestniť na stole skleníka. Po celý čas zakoreňovania musí byť zálievka opatrná, zbytočne neprelievať, skôr mlžiť a nepoužívať studenú vodu. Optimálna teplota pre úspešné zakorenenie je 20 - 22 oC. Odrezky pelargónií zakorenia za 3 - 4 týždne. Substrát pre množenie môže byť v letných mesiacoch viac hlinitý (starší preosiaty kompost, rašelina a piesok, v pomere 3:1:1/2, na jeseň a jar viac piesčitý. Odrezky dobre zakoreňujú aj v samotnom jemne zrnitom piesku s agroperlitom. Zakorenené mladé rastliny sa jednotlivo rozsádzajú do 9 - 10 cm kvetináčov a opäť umiestnia na slnko alebo pod okná parenísk a skleníkov. Z jarného množenia sa po zosilnení sadeníc použijú pelargónie na výsadbu hrantíkov a žardiniér, alebo sa presadia do väčších kvetináčov ako samostatné rastliny pre výzdobu. Z neskoršieho množenia sa už nemusia pelargónie presádzať a prezimujú v menších kvetináčov, do ktorých sa množili. Väčšina odrôd vyžaduje časté zaštipnutie výhonov, aby rastlina viac vetvila. V čase vegetácie vyžadujú pelargónie pravidelné prihnojovanie.
(jv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.