prepočítaný na jedného člena. "Ak by sa posudzoval príjem na člena rodiny, tak beriem, že 47 000 alebo 48 000 Sk už môže byť nadštandardný príjem. Ale pri slabo zarábajúcej manželke a 3 deťoch to nie je pre rodinu ani štandardný
príjem," uviedol vo včerajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Opozičný poslanec tým reagoval na novelu zákona o dani z príjmov, ktorú vo štvrtok schválila vláda. V nej sa okrem iného zavádza vyššie zdanenie nadštandardných príjmov formou znižovania odpočítateľnej položky z príjmu, a to od sumy približne 46 000 Sk.
Podľa Janiša manželovi, ktorý zarába 47 000 Sk mesačne, sa bude znižovať odpočítateľná položka, aj keď jeho manželka zarába napr. 10 000 Sk. Na druhej strane dvaja manželia, z ktorých každý zarába 40 000 Sk mesačne, sú posudzovaní ako štandardne zarábajúci. "Keď sa bavíme solidárne, tak sa bavme solidárne o rodine," dodal Janiš.
O možnosti posudzovať príjem za celú rodinu je možné diskutovať v roku 2007, domnieva sa poslanec NR SR za Smer-SD Jozef Burian.
Systém zdaňovania prijatý súčasnou vládou je podľa neho racionálny. Ľuďom, ktorí zarábajú 47 000 Sk, sa odpočítateľná položka zníži veľmi málo. Preto sa spomenutých rodín zmeny v zdaňovaní veľmi nedotknú.
Vyššie dane sa týkajú hlavne skupiny ľudí s oveľa vyšším príjmom. "Rozpočítavanie príjmu nad 80 000 alebo 90 000 Sk nemá vôbec vplyv na to, aby sa pri nižšom zárobku manželky nedostali manželia nad hranicu, pri ktorej sa začne znižovať odpočítateľná položka," dodal Burian.
Nižšiu odpočítateľnú položku ako v súčasnosti bude mať podľa Buriana menej ako 5 % ľudí. "Z 2,3 milióna pracujúcich ľudí na Slovensku je to zanedbateľná časť," domnieva sa. Do rozpočtu to však v jednom roku prinesie 1,1 až 1,2 miliardy Sk, spresnil Burian, pričom ide o príjem celých verejných financií, v čom sú okrem štátneho rozpočtu zarátané aj obce a vyššie územné celky (VÚC).
"Zrušenie odpočítateľnej položky môže v rozpočte robiť tak 200 miliónov Sk ročne," oponoval Janiš a dodal: "Bavíme sa o ľuďoch, ktorí si nebudú môcť uplatniť odpočítateľnú položku zhruba od príjmu 89 000 Sk, a tých je málo."
Podľa Janiša hrozí, že vláda v budúcnosti siahne na pravidlá fiškálnej decentralizácie. Dôvodom je, že v súčasnosti sa 94 percent daní z príjmov fyzických osôb prerozdeľuje samosprávam. Ak vláda zvýši svojimi opatreniami fyzickým osobám dane, navýši tým len príjmy obcí a VÚC, a nie štátneho rozpočtu.
"Obávame sa a obávajú sa toho už aj obce a mestá, že budete meniť pravidlá. Nie 94 percent pôjde obciam, mestám a VÚC, ale o niečo menej," konštatoval Janiš.
Podľa Buriana sa pravidlá pre samosprávy na rok 2007 nemenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.