jednoduché.
Hoci pred polrokom, keď NR SR novelizovala zákon o KE, celá mestská nomenklatúra kričala, že "bravó", právna analýza ukázala, že nie je celkom jasné, či žilou sa púšťa už od týchto volieb, ktoré sú v decembri, alebo to všetko platí až od roka 2010. Že naši vynikajúci legislatívci vyrobili zmätok, potvrdilo v lete Korzáru i ministerstvo vnútra, ktorého právny názor znel - 2010. Ďalšia novela, na ktorú bolo šesť mesiacov času, sa síce z neznámych dôvodov, pravdepodobne pre nesmiernu zaneprázdnenosť a vyťaženosť poslancov NR SR, nestihla, ale ako výsledok to berieme. Len aby z toho neboli ešte opletačky - napríklad neplatné voľby a repríza. Čo krajšieho by sme si mohli želať?
Asi tisíc vecí. Novela o KE stanovila aj maximálny počet poslancov mestských častí, pričom pre každú z nich bol určený akýsi interval od najnižšieho po najvyšší. A čo náhoda nechcela - temer všade si miestni zástupcovia ľudu odhlasovali maximum. Na Luníku IX, preventívne, keďže v tomto volebnom období ich bolo málo, sa dokonca rozmnožia na trinásť. Asi idú podľa demografickej krivky... Každý uzná, že iný spôsob, ako v tejto najkrajšej košickej štvrti znížiť nezamestnanosť, neexistuje. Hnevať sa nemôže nikto, podobnú filozofiu - viac hláv, viac rozumu, viac odmien do vrecka - zvolili aj menej luxusné štvrte, ako Sever, Staré mesto a mnohé ďalšie. Hlavne, že si to môžeme dovoliť.
Kedysi bol zámer, aby nový košický zákon znížil najmä počet mestských častí. Toto je alfa a omega návratu rozumu do mesta. To sa podarilo málo, pretože kto si myslí, že dotknutá lokalita si v mestskom zastupiteľstve neprelobuje, aby sa "ústavná" väčšina na takého rozhodnutie nenašla, žije v omyle. Cestou by mohli byť politické dohody najväčších frakcií v zastupiteľstve, ale poznáme svojich ľudí. Jedine zrušenie anomálie, ktorou je 22 mestských častí v aglomerácii, ktorá nie je v európskych pomeroch ničím výnimočná ani veľká, je kľúč k reálnym, a nie potemkinovským úsporám. Popri 130 miliónoch na magistrát a centrálnu správu predstavujú náklady na administráciu a chod mestských častí ďalších 210 miliónov (to sú oficiálne čísla - pridať treba skryté či nepriame výdavky), čo je pri rozpočte zhruba 2 a pol miliardy absurdum volajúce do neba. O tom, že tzv. najkompetentnejší vôbec netušia, koľko stoja, svedčia výkriky nového primátora po schválení zákona, že vraj ušetrí Košiciam asi 30 percent. Keby problém bol, že nemá v mobile kalkulačku, nič sa nedeje. Horšie je, že nám vládnu ľudia, ktorí nemajú hrubú predstavu o proporciách. Politická a úradnícka trieda sa naparuje rok po roku stále viac a hoci je pravda, že nový zákon výdavky znižuje, je to len flaster na oči.
Komunálne voľby boli aj v Maďarsku. Je to presne ten štát, kde verejné financie vybrakovali tak, že by sa to dalo vyučovať, ale ani v Miškovci, ani v Debrecíne a inde, čo sú s Košicami porovnateľné mestá, sa nevolili miestne zastupiteľstvá. Budapešť porovnateľná nie je, keďže je zhruba desaťkrát väčšia, ale rozčlenená na časti je len ona. Zhodou okolností na 23. Teraz zvolili do mesta dokopy 66 poslancov (Košice 50 doteraz 80!), v častiach ich bude 600. Je v súlade s rozumom, aby dedina ako Košice, s desaťnásobne menším rozpočtom, živila rovnaký počet darmošľapov? A primátor Demszky kade chodí, tam vykladá, že rozvoj mesta blokuje rozdelenie kompetencií medzi hlavnou radnicou a štvrťami, pretože čím viac orgánov s križujúcimi sa právomocami, tým menej dohody. A to tam v kuse vládnu dve a tie isté strany (teraz sa to trochu zmení). My sme múdrejší - novela o KE zriaďuje ďalšiu inštitúciu, Radu starostov (alebo tak nejako). Takže sa nedohodnú už vôbec na ničom.
Analytik Dušan Sloboda nedávno zverejnil porovnávaciu štatistiku, z ktorej vyšlo, že na Slovensku máme najviac komunálnych poslancov na tisíc obyvateľov - 5,1. Európsky rekord. V Poľsku je to 1,4, v Maďarsku tri a dačo. Na kieho frasa nám toľkých treba? Berlín je európske veľkomesto. Má 12 obvodov, ktoré nemajú ani daňové, ani iné vlastné príjmy, ani "zvrchované" rozpočty, pretože tie podliehajú schváleniu mesta. Viedeň má tiež 23 mestských častí s vlastnými parlamentmi, tieto však majú len formálne kompetencie v doprave - parkovanie a podobne. Ročný rozpočet Viedne je 10 miliárd eur, z toho mestské časti dostávajú - 500 miliónov. Je pekné, že novela zákona o Košiciach administratívnu a finančnú náročnosť správy o čosi redukuje, je to však asi rovnaké, akoby päťstokilovej ošípanej odsali tuk z ľavého ucha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.