predsedom Smeru
Podľa Swobodu problémom nie je vysvetľovanie pozície Smeru-SD, ktorá je podľa neho dostatočne známa, pochybnosti sú skôr o jeho koaličných partneroch. Napríklad Slovenská národná strana má podľa neho jednoznačne inú politiku, ako Smer-SD. "Sú nacionalistickou stranou, to je jednoducho fakt, ktorý sa nebude meniť, ale musí to mať limity," vysvetlil. "Naša skupina, alebo ja osobne sa budem snažiť byť nápomocný v tom, ako nájsť východisko," povedal Swoboda so spresnením, že frakcia socialistov bude hľadať spoločnú líniu. "Ujasnili sme si, že sme ohľadom tohto druhu koalície veľmi skeptickí," dodal na margo rozhovoru so slovenským premiérom. To však podľa Swobodu neznamená, že už je všetko rozhodnuté. "Sme tu na to, aby sme videli reálnu politiku, skutočné kroky tejto vlády," spresnil.
Na nadchádzajúcom stretnutí PES bude Swoboda informovať predsedu strany Poula Rasmussena o výsledkoch rozhovorov, predpokladá, že by mohli vyčleniť ešte niekoľko týždňov na hľadanie východiska.
Hovorkyňa predsedu vlády Sivia Glendovej potvrdila, že sa premiér v rozhovore so Swobodom zaoberal aj problémami Smeru-SD v PES kvôli účasti SNS vo vláde. "Témou rokovania predsedu vlády SR Roberta Fica s Hannesom Swobodom boli výsledky volieb v Rakúsku. Predseda vlády Robert Fico poblahoželal pánovi Swobodovi k volebnému víťazstvu jeho strany," informovala.
Podľa Swobodu sú rakúske volebné výsledky signálom, že politika bývalej vlády nebola korektná. "Možno sú tu nejaké podobnosti - nie priamočiare, ale nejaké - s bývalou vládou na Slovensku, kde bola tiež nevyhnutná sociálnejšie orientovaná politika," poznamenal. Upozornil tiež, že osemdesiat percent Rakúšanov volilo proeurópsky orientované strany.
Swoboda považuje za najpravdepodobnejší vznik veľkej koalície rakúskych socialistov a ľudovcov, ale "ešte nie je rozhodnuté."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.