rokoch zvyklo byť vo vládnej rezerve na priority zhruba okolo päť miliárd korún a ministerstva chceli až 30 až 40 miliárd, dnes je situácia oveľa dramatickejšia. V rezerve sú teraz zhruba dve až tri miliardy korún, no rezorty pýtajú vyše sto. Potvrdili nám to dva zdroje blízke vedeniu ministerstva financií.
Prečo apetít rezortov po zmene vlády tak stúpol? "Je to nová garnitúra, ktorá má zvýšené politické záväzky voči viacerým svojim podporovateľom a špecifickým voličským skupinám, ako sú napríklad penzisti," mieni ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý. Ekonómka ČSOB Silvia Čechovičová dodáva, že sa "nedajú vylúčiť ani tlaky niektorých lobistických skupín". Medzi ne napríklad patria poľnohospodári.
Pätoprstý si myslí, že prehnané požiadavky ministerstiev môžu súvisieť aj s tým, že u novej koalície sa prejavila neskúsenosť s vládnutím a politickým vyjednávaním. S minulou koalíciu ju môže spájať aj úmyselné nadsadzovanie. "Rezorty idú podľa pravidla - skúsim pýtať čo to dá, aby som dostal aspoň to, čo potrebujem," vysvetlil Pätoprstý.
Najviac peňazí požadujú rezorty dopravy, školstva, zdravotníctva vnútra, obrany a životného prostredia. Veľké nároky má aj ministerstvo práce a pôdohospodárstva. Ich celkové požiadavky presahujú 70 miliárd korún.
Doprava chce miliardy na diaľnice a rýchlostné cesty, rezort práce na podporu rodín. Ministerstvo školstva chce, aby už v budúcom roku išlo na vzdelávanie asi päť percent HDP, čo by bolo asi 85 miliárd korún. Dnes je to zhruba 3,5 percenta. Preto si školstvo pýta nad rámec toho, čo už dostalo, ďalších 20 miliárd korún navyše.
Niektoré rezorty hovoria o svojich požiadavkách otvorene, iné mlčia. "Nakoľko rokovania s ministerstvom financií o rozpočte na budúci rok v súčasnosti stále prebiehajú, je predčasné sa k tomu vyjadrovať," povedala hovorkyňa rezortu školstva Viera Trpišová. Podobne sa vyjadrili aj hovorcovia ministerstiev dopravy a vnútra.
Ministerstvo práce údaje netají. Pôvodne žiadalo vyše štyri miliardy navyše. "Po predbežnej dohode s ministerstvom financií sme nároky stiahli o 1,2 miliardy," povedala hovorkyňa Oľga Škorecová. Rezort podľa nej však "trvá na troch prioritách v pôvodnej výške". Miliardu chce na podporu nových pracovných miest, pre deti z detských domovov a pre ťažko zdravotne postihnutých.
"Chceme 4,9 miliardy korún, z toho vyše tri a pol miliardy na dorovnanie priamych platieb na 70 percent priemeru v Európskej únii," povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magdaléna Fajtová.
Ministerstvo financií z rezervy viac ako tri miliardy nedá. S najväčšou pravdepodobnosťou by to totiž išlo na úkor zvýšenia deficitu, čo rezort nepripúšťa. "Rozhodne nechceme ísť nad rámec troch percent HDP," povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál.
(lj)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.