predmete vyučovanom viacerými učiteľmi. Na rôznych fakultách je toto ustanovenie zákona aplikované rôznymi spôsobmi. Ako nám povedal prodekan Právnickej fakulty pre pedagogickú činnosť Imrich Kanárik, "dané ustanovenie je veľmi liberálne upravené. Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, tesne po revolúcii, si študenti mohli vyberať vyučujúcich, no dopadlo to tak, že jeden vyučujúci mal celý ročník a druhý nemal ani jedného. V praxi to fungovalo tak, že študenti sa zapisovali na zoznam, ktorý bol vyvesený pred učebňami."
Dnes mnoho študentov svoje práva pozná. Neuvedomujú si, že k právam patria aj povinnosti. No nájdu sa aj takí, ktorí svoje práva nepoznajú. Môže to byť preto, že sú z daným stavom spokojní a nechcú na veci nič meniť. "Vyberať si vyučujúceho, či už na prednášku alebo seminár, je veľmi dobrá vec. Ocenil by som to pri najmä niektorých prednáškach, keďže výklad daného zákona je veľmi dôležitý. Na seminároch je niekedy lepšie, keď vyučujúci pochádza z praxe. Môže byť i prísny. Podstatné je, aby bol spravodlivý", povedal nám Marek, študent Právnickej fakulty.
"Zaviesť takéto ustanovenie zákona je, najmä z kapacitných a personálnych dôvodov, veľmi ťažké. Ak na nejakej katedre sú štyria vyučujúci, mohlo by sa stať, že jeden z nich by učil celý ročník a ďalší by nemali ani jedného. Ak študenti nie sú spokojní, mali by využívať tie možností, ktoré majú šancu daný stav meniť. Môže to byť prostredníctvom dotazníkov, diskusie s vyučujúcimi alebo prostredníctvom akademického senátu. No urobiť to, aby študent si vyberal vyučujúceho sám a slobodne, je nemožné", uzavrel túto tému prodekan I. Kanárik.
Je však otázne či majú študenti naozaj silu pohnúť vecami, ktoré sú ako zakliate. A dotazníky ešte žiadnej škole veľmi nepomohli. Po ďalšie, je veľmi otázne, či by vedenie fakulty pristúpilo k nejakým krokom len na základe anonymných dotazníkov. A diskusia je asi nereálna, keďže diskutovať s katastrofálnym vyučujúcim o tom, aký je katastrofálny neskončí inak ako katastrofou.
Šancu na výber vyučujúceho ponúkajú skôr školy technicko-umeleckého zamerania, pretože daný smer garantuje príslušný pedagóg. Ako nám povedal Tomáš, študent Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity, "v prvých dvoch ročníkoch sme boli zaradení do stabilných skupín podľa abecedy. V treťom ročníku to funguje tak, že pracovníci študijného oddelenia urobia rozvrh hodín a my sa nahlasujeme, či už podľa času alebo vyučujúceho." Daný stav nám potvrdil i prodekan Fakulty umení TU Dušan Such. Študijné programy danej fakulty sa skladajú z predmetov povinných a povinne voliteľných. "Povinné predmety sú spravidla zastúpené len jedným pedagógom, takže študent si nemôže vyberať vyučujúceho sám. Výber sa môže uskutočniť tak, že študent namiesto ateliéru vo vlastnom študijnom programe vyberie ateliér v inom študijnom programe. V rámci voliteľných predmetov si študent vyberie zo spoločného bloku predmetov úplne slobodne", uzavrel D. Such.
Autor: por,hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.