športovca, či športovkyne. Doping ako ho poznáme však už dávno nie je iba záležitosťou vrcholových športovcov, ale i obyčajných ľudí. Práve medzi nimi a najmä mladšími vekovými ročníkmi sa percento užívateľov zvyšuje čoraz viac a vzniká tak fenomén s názvom amatérsky doping.
"V dnešnej dobe má o týchto veciach mládež k dispozícii veľké množstvo zdrojov, či už v rôznych časopisoch, alebo na internete," začína svoje rozprávanie profesionálny športovec kulturista Ján Kus. "Je dosť zlé, že v týchto zdrojoch sú popísané rôzne kombinácie prípravkov pre dosiahnutie akýchkoľvek výsledkov, avšak laik na vedľajšie účinky nehľadí." Práve spomínané vedľajšie účinky môžu človeka doviesť až po hrob. Takýchto prípadov lekári pamätajú mnoho. Honba za telom v skvelej športovej kondícii sa často človeku vymkne z rúk a docielený efekt je takmer vždy kontraproduktívny. Svoje si o tom myslí aj prof. MUDr. Branislav Bohuš CSc., bývalý prednosta Kliniky telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice s poliklinikou Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. "Zvlášť na dospievajúci organizmus majú látky ako anaboliká a narkotické analgetiká negatívny vplyv." Podľa neho patria medzi najčastejšie užívané látky práve už spomínané anaboliká a látka zvaná erytropoetín. "Tento funguje tak, že povzbudzuje tvorbu červených krviniek a farbiva hemoglobínu, ktoré potom vo väčšom množstve viaže kyslík a dokáže nim tak bohato zásobiť svaly. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že krv sa zahusťuje, čo následne vedie k trombóze." Niektorí dokonca uvádzajú, že niet ľahšieho spôsobu ako si pomerne za krátko poškodiť vnútorné orgány spôsobom, naoko nevinným.
Apropo, vnútorné orgány. Najčastejšími "adeptmi" na skoré zlyhanie u užívateľov sú predovšetkým srdce, (medzi odborníkmi je toto ochorenie nazývané aj ako "anabolické srdce") ďalej pečeň a obličky. Podľa MUDr. Branislava Bohuša sú tieto látky zodpovedné aj za prípady, akými sú náhle smrteľné kolapsy pri pretekoch, alebo po požití stimulancií.
Zohnať dopingové látky nie je najmenším problémom, čo sme zistili sami a s týmto názorom súhlasil aj Ján Kus. "Sám mám prístup na internet a preto vidím, že človek môže úplne jednoducho tieto látky nakúpiť na mnohých internetových portáloch." Tu sa pochopiteľne natíska otázka legálnosti. Doping je v športe ako takom prísne zakázaný a jeho odhalenie znamená pre športovca červenú. Aj keď zákon určuje postihy za prechovávanie, či distribúciu omamných a psychotropných látok, nie všetky do týchto kategórii spadajú. Mgr. Marta Bujňáková z tlačového oddelenia Policajného zboru SR nám však potvrdila, že regresy jestvujú aj tu. "Postih za anabolické látky, stereoidy je možný v prípade, že takáto látka je podávaná mládeži, respektíve osobe mladšej ako 18 rokov."
Autor: Lukáš SABO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.