dánskych policajtov na slovenskej hranici". Hoci o fantázii tejto panej, zvolenej za HZDS, sa nepatrí pochybovať, jej názor prednesený na akejsi konferencii o imigračnej politike v Bruseli dokázal prekvapiť. Než načrtneme súvislosti, ktoré sú vážne, povedzme si, že stanovisko predsedu výboru NR SR pre menšiny a rôzne práva László Nagya, ktorý si tiež "vie predstaviť iných Európanov na slovenskej hranici", lebo "imigráciu sami nezvládneme", ale myslí si, že "aj slovenskí špecialisti by mali pomáhať", už akosi dokonca počíta, že Slováci pri Vyšnom Nemeckom ani byť nemusia....
Áno, reč je o "našej", ukrajinskej hranici a debata najužšie súvisí so vstupom do schengenského systému, čo pre občanov - aj Slovenska - znamená, že pri cestách k susedom i do "starých" členských štátov by sme už nemuseli vytrpieť stratu pár sekúnd či minút kvôli pasovej kontrole. Pričlenenie k Schengenu nám sľúbili, teda všetkým novým členom únie, na október 2007, čo je presne o rok. A nedávno sa prevalilo, že hrozí odklad, resp. je skoro istý, pričom nový termín má byť začiatok roka 2009. Rozhodnutie padne v decembri na summite premiérov, ale bude to už - zrejme - len formalita. Signály, ktoré vychádzali z EK celé leto, sa premenili temer v istotu nedávno, keď úmysel oficiálne potvrdil úrad imigračného komisára Frattiniho. A otvorenosť slovenských poslancov, euro- i domácich, k angažovaniu pohraničiarov z iných krajín únie má byť akousi reakciou na turbulentný vietor. Dosť voluntaristickou reakciou, lebo jed na to, že mnohonárodné sily na Ubli si Belohorská a Nagy "vedia predstaviť" len za seba. Stranícke názory či dokonca uznesenia k téme neexistujú. Nevraviac o vláde či parlamente. Ale prečo sa nevyrozprávať, keď už im daňovníci zaplatili konferenciu....
Pozoruhodnejšie ako fantázia na týchto poslaneckých úletoch je, že naznačujú atmosféru a skutočné obavy, ktoré vládnu v "starej" únii okolo rozšírenia pásma najvoľnejšieho pohybu. V minulých dňoch a týždňoch sa z EK neustále opakovalo, dokonca prisahalo, že jediným dôvodom odkladu sú "technické" problémy súvisiace s oneskoreným zavádzaním informačnej databázy. To je záležitosť Francúzov (centrum je v Štrasburgu), ktorí majú systém zhromažďujúci údaje o uprchlíkoch, zločincoch a teroristoch modernizovať, ale akosi im nevychádza tempo, takže termín dokončenia, apríl 2007, je absolútne nereálny, čo znamená, že darmo si noví členovia dokončia vlastné národné informačné systémy, nebudú sa mať na čo pripojiť. Toto a jedine toto je výlučný dôvod - hovorili všetci. Nijaký iný, napr. politický dôvod neexistuje.
Vyhlásenia slovenských poslancov však neomylne navádzajú, že hlavný tok debaty smeruje predsa len inam. "Stará" únia nemá dôveru v "mladú", boja sa, že imigračné vlny by sa zdvihli, ak nás vpustia dnu. Tu sa môžeme čiastočne aj vcítiť do ich kože, lebo je fakt, že nelegálni migranti sú (popri sociálnych systémoch) najväčší problém viacerých rozhodujúcich členov - Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko. To, že napr. v Marseille alebo Rotterdame žije už väčšina prisťahovalcov a domorodci sú v menšine, je vec známa a ďalšie mestá sa k pomeru pol na pol blížia. Imigranti sú témou všetkých volebných kampaní na západ od Chebu. Debata je však predsa len nešťastne presmerovaná, keďže faktom tiež je, že hlavný ťah nie je z východu, ale z juhu, cez Stredozemné more. Na českej a poľskej hranici sa dnes zachytí viac ako polovica uprchlíkov, kým dlhé pobrežia Talianska a Španielska sú omnoho priepustnejšie. Tak či inak, politici v únii sa boja a vnímajú ďalšie rozšírenie ako komplikáciu. K tomu sa pridáva dôvod, o ktorom sa u nás diskrétne mlčí, oni ho však vyslovujú - Poľsko, Slovensko i Maďarsko sú štáty, kde je korupcia bezpečnostných zložiek a úradníkov vážny rizikový faktor.
A preto si na bezbariérový styk so zvyškom únie počkáme dlhšie. A ak ešte pripúšťame, že hranice sami neuchránime ("imigráciu sami nezvládneme" - Nagy), tak sa môže stať, že informačná databáza už bude hotová a oni si aj tak trikrát rozmyslia, či nás vpustia. Rozumnejšie je preto vyjadrovať sa opatrne. Bojovať na summite v decembri však má význam. Morálne majú noví členovia navrch, keďže vstup do Schengenu museli dokonca záväzne sľúbiť a vrazili do toho dosť prostriedkov. Nedodržiavanie dohôd a prísľubov zo strany "starých" je argument, s ktorým sa dá hrať. Či aj dačo uhrať, je iná vec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.