oficiálneho výsledku hlasovania zo 195 prítomných poslancov 99 hlasovalo proti vysloveniu dôvery a iba 96 za.
Oficiálny výsledok verejného hlasovania poslancov o dôvere vláde oznámil po podpise zápisnice overovateľmi predseda Poslaneckej snemovne Miloslav Vlček.
Podobný výsledok hlasovania sa očakával, pretože v dôsledku patového výsledku júnových volieb sú sily medzi ľavicou a trojicou pravo-stredových strán vyrovnané. Od vzniku samostatnej Českej republiky v roku 1993 je to ale po prvý raz, kedy vláda vymenovaná prezidentom dôveru dolnej komory nezískala.
„Zostavili sme vládu, ktorá mala dôveru verejnosti, v ktorej boli zastúpení aj (nestranícki) odborníci, a ktorá mohla preniesť Českú republiku k predčasným voľbám. Teraz to bude zložitejšie," reagoval Topolánek na výsledok hlasovania.
Vládu podporili poslanci ODS, Strany zelených a 10 z 13 poslancov KDÚ-ČSL. Proti hlasovali komunisti a sociálni demokrati. Hlasovania sa nezúčastnili traja kresťanskí demokrati, hospitalizovaná sociálna demokratka, ako aj samotný predseda vlády Topolánek, ktorý tak džentlmensky kompenzoval neprítomnosť chorej opozičnej poslankyne.
„Program vlády je náročná úloha na celé volebné obdobie, ale vláda deklaruje časovo obmedzený mandát na deväť mesiacov. Niečo tu teda nie je myslené vážne: buď naplnenie toho programu, alebo naplnenie toho časovo obmedzeného mandátu. Ak platí priorita časovo obmedzeného mandátu, tak jedinou bezpečnou cestou (k predčasným voľbám) sú tri neúspešné pokusy o zostavenie vlády," vysvetlil expredseda KDÚ-ČSL Miroslav Kalousek dôvod, prečo o Topolánkovej vláde nehlasoval.
Premiér Mirek Topolánek avizoval, že demisiu podá najskôr na budúci týždeň v stredu. Česká ústava ale nestanovuje v akej lehote má prezident o jej prijatí rozhodnúť, ani to, dokedy má hlava štátu vymenovať nového premiéra a poveriť ho zostavením nového kabinetu. To prakticky znamená, že Topolánkova vláda môže pôsobiť ďalej niekoľko týždňov, aj niekoľko mesiacov. Podobná situácia bola po júnových voľbách aj s vládou šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, ktorá po podaní demisie vládla vyše dvoch mesiacov.
Český prezident Václav Klaus, ktorý je pracovne v Ázii, včera zo Singapuru odkázal do Prahy, že nového premiéra nevymenuje skôr než sa na konci druhej dekády októbra uskutočnia komunálne a senátne voľby. Výsledkom hlasovania v českej Poslaneckej snemovni je to, že štyri mesiace od parlamentných volieb sa rozhovory o povolebnom usporiadaní vrátia opäť na štartovaciu čiaru.
Ambície pokúsiť sa o zostavenie vlády dlhodobo netají šéf sociálnych demokratov Paroubek. Jeho pokus by mohol byť úspešný iba za predpokladu, že sa spojí s KSČM a získa ešte aspoň jeden hlas navyše. Vylúčiť nemožno ani obnovenie rokovaní medzi ČSSD a ODS o nejakej forme tzv. veľkej koalície.
Bez dohody českých politikov nemôže vzniknúť nielen budúca vláda, ale nie je možné ani urýchlené konanie predčasných volieb. Komunisti a ČSSD totiž tento variant označujú za krajný. Predčasné voľby by mohli byť v krajine vypísané buď po troch neúspešných pokusoch o zostavenie vlády, alebo na základe prijatia ústavného zákona o skrátení volebného obdobia.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.