v
Bratislave, Košiciach, Trnave, Žiline, Martine a vo Zvolene, informovala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Jediným akcionárom teplárenských spoločností tak naďalej zostáva FNM.
Predaj 51 percent akcií priamo strategickému investorovi schválila ešte bývalá vláda začiatkom septembra minulého roka. Prevod ďalších 49 percent akcií teplární na mestá prezentoval v polovici novembra minulého roka vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek. Podľa slov bývalého ministra financií Ivana Mikloša však ešte existovala možnosť, že na mestá sa prevedie minimálne 34 percent akcií a zvyšných 15 by FNM buď ponúkol investorovi, alebo predal prostredníctvom kapitálového trhu.
O privatizáciu všetkých šiestich teplárenských spoločností prejavilo záujem sedem spoločností. Známe boli private equity skupina Penta, Slovenský plynárenský priemysel, a. s., česká teplárenská spoločnosť MVV Energie CZ, finančná skupina J&T a francúzska Dalkia. Oficiálny záujem o košickú tepláreň potvrdili Slovenské elektrárne, a. s., česká energetická skupina ČEZ a mesto Košice. O košickú tepláreň sa vraj zaujímala aj nemecká firma RWE Energy.
Únia miest Slovenska (ÚMS) je za prevod teplární na mestá. "Dotknuté teplárne nie sú strategickým statkom, ale majú jednoznačne lokálny charakter," uviedlo vo vyhlásení Prezídium ÚMS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.