zrekonštruovaného kostola sv. Anny v Prahe exprezident pozval až tisíc hostí z Česka aj zo zahraničia, vrátane Slovenska. Spektrum gratulantov bolo široké od bývalých politikov až po umelcov a hercov.
Na spoločný štát Čechov a Slovákov exprezident Václav Havel s odstupom rokov spomína iba v dobrom a do východnej časti svojej niekdajšej vlasti sa teší. "Boli to doby dramatické, keď sme hľadali demokratickú podobu nášho štátu, vytvárali demokratické inštitúcie. Všetko sa začínalo ako keby od nuly, takže to často bolo napínavé a dobrodružné," povedal jubilant pre TASR. "Ja mám veľmi dobú spomienku na svoje rôzne návštevy na Slovensku. A teraz tam opäť odcestujem, v piatok," dodal. Jubilujúci posledný prezident Československa Václav Havel prevezme v piatok v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave titul doctor honoris causa, ktorý mu udelila Vysoká škola múzických umení.
Havel sa stal po prvý raz prezidentom spoločného štátu Čechov a Slovákov 29. decembra 1989 a vo funkcii bol opäť potvrdený 5. júla 1990. Keď už bol proces rozdeľovania federácie na nezvratnej ceste, Havel 20. júla 1992 abdikoval. Neskôr sa opäť stal prezidentom. V samostatnej Českej republike ho na päťročné obdobie zvolili 26. januára 1993. Druhý päťročný mandát dali Havlovi českí poslanci a senátori 20. januára 1998. Bývalý disident a dramatik Václav Havel bol prezidentom spoločného štátu, ktorý v rokoch 1990-92 niekoľkokrát zmenil svoj názov. V decembri 1989 to ešte stále bola Československá socialistická republika. Od marca do apríla 1990 mal spoločný štát názov Československá federatívna republika, a od apríla 1990 do zániku, 31. decembra 1992, bol spoločný štátny útvar Českou a Slovenskou federatívnou republikou.
Exprezident Havel sa k dianiu na českej politickej scéne vyjadruje pomerne zriedkavo, ale kriticky. Skutočnosť, že zostavovanie českej vlády trvalo tri mesiace a vláda Mirka Topolánka po mesiaci neprežila hlasovanie Poslaneckej snemovne o dôvere, evidentne Havla neteší. Rovnako nadšený nebol ani z niektorých prejavov, plných predvolebnej rétoriky, ktoré v utorok v Snemovni zazneli počas rozpravy vysielanej Českou televíziou. "Našej (Českej) republike by som prial, aby naša verejnosť mala viac dôvodov vážiť si svojich politikov a dávať im svoju dôveru, než majú v tento moment, keď predvádzajú takú zvláštnu šou v televízii," poznamenal v tejto súvislosti.
Sedemdesiatnik Václav Havel by chcel mať po oslavách čas sám na seba a svoje aktivity, na hodnotenie a úvahy. "Prežil som toho dosť a rád by som teraz mal trocha pokoja na to, aby som to teraz aj nejakým spôsobom premyslel a zhodnotil, to čo som prežil," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.