betliarskom kaštieli, si to členovia vlády namierili do tamojšieho kultúrneho domu. Nariadil to premiér Robert Fico, ktorý svoje náhle rozhodnutie odôvodnil nevhodným výberom miesta.
"Vrátil som sa v noci zo zahraničnej cesty a keď som dostal informácie o tom, kde vlastne bude rokovanie vlády, okamžite som prijal rozhodnutie a povedal som, že v Rožňavskom okrese nie je vhodné rokovať v takom prostredí ako bolo pôvodne navrhnuté. Ja chápem, že ľudia, ktorí to majú na starosti nám chceli vytvoriť dobré podmienky, ale jednoducho nebolo by to vhodné. Preto som dal príkaz, že meníme miesto rokovania vlády a že budeme zasadať v normálnych priestoroch. Rozhodli sme sa pre kultúrny dom. Prenájom tejto sály nás bude stáť asi 2-tisíc korún. Pokiaľ ide o kaštieľ Betliar, ide o sumu 50-tisíc korún. Tú zosobním. Pracovníkom Úradu vlády SR," prekvapil premiér riešením ceny spojenej s prípravami na rokovanie vlády v kaštieli.
Nápad usporiadať rokovanie vlády v kaštieli vzišiel z poslanca NR SR za Smer a zároveň rodáka z Rožňavského Bystrého v okrese Rožňava Jána Babiča. A ako zareagoval? "Nevidím v tom problém. Podľa mňa rokovanie vlády v Rožňavskom okrese je veľmi dôležité pre ďalší rozvoj regiónu. Miesto rokovania pokladám tiež za vážny moment, aby bolo dôstojné, možno aby sa okres zviditeľnil aj takto. Ale nakoniec bolo rozhodnuté, že dôjde k zmene miesta". Fakt, že nápad s kaštieľom sa napokon neuskutočnil, lebo sa premiérovi nepáčil, J. Babič nepovažuje za osobné zlyhanie. "Ide hlavne o to, že sa ten výjazd uskutočnil a boli zadefinované konkrétne uznesenia vlády". Niektorí domáci sú presvedčení, že za zmenu miesta môžu novinári. "Za to, že 'hádžu' sumami," utrúsili, neuvedomujúc si, že tie sumy by zaplatili daňoví poplatníci.
Zmena oznamovaná len dve hodiny pred začiatkom rokovania však prekvapila najmä pracovníkov Múzea Betliar, ktorí sa na takú návštevu pripravovali dva týždne. V posledných dňoch nainštalovali vlastnoručne urobené viazania zo živých kvetov, vysťahovali nábytok z knižnice, hoci tam tisícky vzácnych zväzkov ostali, nasťahovali tam stoličky, požičané od primátora Rožňavy a hlavne, kaštieľ uzavreli pre verejnosť na dva dni. "Zmena ma veľmi zarmútila," povedala riaditeľka Múzea Betliar Eva Lázárová. "Keď mi najprv oznámili, že sa to tu bude konať, mala som zmiešané pocity, ale urobili sme pre organizáciu všetko. No keď sme sa dozvedeli, že to tu nakoniec nebude, dala som zatvoriť brány a tí pracovníci, ktorí sa podieľali na prípravách, ostali ako obarení. Predsa len, je v tom veľa roboty, pripravovali sme sa dôstojne a tak, aby zbierky betliarskeho kaštieľa poškodené neboli. Dôvod odvolania zasadnutia v kaštieli mi zatiaľ nik nevysvetlil."
Zasadnutie vlády malo byť v knižnici betliarskeho kaštieľa, obed v Sieni Nádasdyho husárov a tlačová konferencia pre médiá v galérii kaštieľa. Všetko bolo pripravené, na ministrov čakali prestreté stoly, miesto na rokovanie, krásne kvetinové viazania. Namiesto toho vládne bavoráky zastavovali pred kultúrnym domom. Práve z toho sa niektorí ľudia tešili. "Sme radšej, že je to v kulturáku, lebo je to naše, naša budova, ktorú sme pomáhali stavať," postávali pred budovou zo socializmu. Po skončení rokovania sa každý člen vlády pobral do rôznych miest Rožňavského okresu. Premiér napríklad do závodu Siderit v Nižnej Slanej.
Aké opatrenia prijala vláda pre Rožňavský okres?
Najviac času z rokovania vlády zabrala Informácia o sociálno-ekonomickej situácii v okrese Rožňava a prijímanie príslušných uznesení. "Rožňavský okres patrí medzi okresy, v ktorých je situácia najhoršia. Z hľadiska nezamestnanosti patrí k najvyššej špičke v SR. Rovnako je to okres, kde priemerná mzda ani zďaleka nedosahuje úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ten rozdiel je 5,5, až 6-tisíc korún. Podľa odhadu na území okresu žije 15-tisíc príslušníkov rómskej národnosti vo veľmi zlých sociálnych podmienkach," povedal Robert Fico.
Ministrovi dopravy, pôšt a telekomunikácií podľa premiéra uložili, aby urýchlene ukončil prípravu výstavby rýchlostnej komunikácie v úseku Gombasek - Včeláre vrátane horského priechodu Soroška. Do 31. 12. 2006 má prijať opatrenia na lepšie sprejazdnenie súčasnej cesty na Soroške. Projekty majú byť hotové do roku 2010 s tým, že samotná výstavba by mala byť hotová do roku 2013. Nie je však jasné, či pôjde o rozšírenie cesty, alebo výstavbu tunela.
Ministrovi hospodárstva sa uložila úloha v spolupráci s primátorom Rožňavy vytvoriť podmienky na vybudovanie priemyselného parku a pripraviť návrh postupu riešenia udržania ťažby a využitia domácich surovinových zdrojov v ložisku Nižná Slaná. Vláda podporí vznik priemyselného parku do roku 2007 280 miliónmi z európskych peňazí. Ministrovi životného prostredia bola uložená úloha v súvislosti s rozvojom infraštruktúry a ochrany životného prostredia a osobitná pomoc bude poskytnutá pri realizácii projektu Čistá rieka Slaná. Minister výstavby a regionálneho rozvoja informoval, ako sa v danom regióne rozvíja výstavba sociálnych bytov a bola mu uložená úloha, aby s primátorom Rožňavy riešil dobudovanie krytej plavárne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.