paleta korenín a koreniacich zmesí, mnohí však konzervatívne zostávajú pri čiernom korení, rasci, paprike, majoráne, bobkovom liste s výnimkou orientálnej zmesi, keď pripravujú "čínu", prípadne pri bazalke a oregane. Korenie má dosť široké spektrum použitia a odpradávna slúžilo aj ako liečebný prostriedok na niektoré neduhy.
Vďaka modernej chémii poznáme zloženia jednotlivých druhov korenia aj ich pôsobenie. Korenie nie je iba doménou gurmánov, ale ak spoznáme jeho účinky a podľa nich sa naučíme ako a kedy ho treba používať, bude stálou súčasťou nášho jedálnička.
Čoraz obľúbenejšie sú u nás cestoviny na taliansky spôsob. Pripravujeme ich väčšinou s oreganom alebo bazalkou, pritom je však koreniaca zmes pod názvom "Špagety" ktorá je zložená z deviatich druhov korení, aké používa talianska kuchyňa - bazalka, oregano, mleté čili, sušené paradajky, cesnak, cibuľa, paprika, petržlenová vňať, soľ, čierne korenie. Táto zmes sa dá použiť aj do cestovinových šalátov, pri dusení zeleniny, pri grilovaní a pečení mäsa a rýb, do mletých zmesí mäsa na ochutenie ryže namiesto karí.
Ďalšia koreniaca zmes, ktorú sa nám tiež nepodarí podomácky namiešať je argentínska zmes "chimichuri" (čimičuri), bežne v predaji. Nie je veľmi ostrá a hodí sa na dochucovanie polievok, na minútky, šaláty z čerstvej zeleniny, zemiakovej kaše, ryže, pohanky, fazule. Existuje ostrá, ohnivá tuniská koreniaca zmes "harisa" ktorú si privezú dovolenkujúci z Tuniska a nevedia, ako sa používa. Pridávame ju všade tam, kde čili, k priostreniu pokrmu. Obsahuje drvené čili papričky, koriander, cumin, papriku, soľ. Harisu môžeme zmiešať s olivovým olejom do hustú pastu a tak ju uchovať v tmavej fľaštičke na korenie.
Spomeňme z mnohých niektoré korenia, s ktorými budú naše jedlá zdravšie:
ANÍZ - semienka, aj prášok. Pomáha pri žalúdočných ťažkostiach. Čaj z 1 lyžičky potlčených semien.
KAJENSKÉ KORENIE - prášok, aj celý plod zvláštneho druhu papriky exotickej chuti, ktorú dodáva aj mäsu, rybám a morským plodom. Zvyšuje krvný tlak, mierni bolesti hlavy a hrdla.
KORIANDER - pomáha pri pocite plnosti, hnačkách, bolesti hlavy. Dochucujeme ním údeniny a jedlá so šošovicou alebo hráškom.
KLINČEK - pomáha pri bolestiach zubov, kašli, bolestivej menštruácii. Rozhryzený odstráni zápach z úst. Do čaju dáme 2 potlačené klinčeky.
ŠKORICA - mierni dráždivý kašeľ, horúčku, pôsobí antibakteriálne. Polovicu tyčinky prevaríme v mlieku, pijeme po troške.
ZÁZVOR - pomáha pri kŕčoch a odkašliavaní, bolesti kĺbov. Kúpeľ pripravíme z 2 lyžíc prášku prevareného v 2 šálkach vody na obsah vane. Čaj zo štvrť lyžičky prášku.
MUŠKÁTOVÝ ORIEŠOK - proti hnačke, bylinkový čaj so štipkou postrúhaného čerstvého orieška (pije sa jeden denne).
MAJORÁN - podporuje trávenie, čaj pomáha pri nachladnutí.
Ovocné čaje vo vrecúškach už obsahujú niektoré druhy korenia, najčastejšie zázvor a škoricu. Treba ich striedať, ak vám majú slúžiť proti spomenutým ťažkostiam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.