7-ročnému dieťaťu už zase nechutí obed a odmieta ho dojesť. Čo urobíte? A) Nedovolíte mu vstať od stola skôr, kým tanier nebude prázdny. b) Ponúknete mu iné jedlo. c) Poviete, že obed nemusí dojesť, ale do večera nedostane žiadne jedlo. Výsledok je na konci článku.
Nesprávna výchova môže spočívať v tom, že rodičia nedodržiavajú pravidelnosť v stravovaní dieťaťa, stále ho ponúkajú, dokonca nútia jesť, dohovárajú mu, že málo je, rozptyľujú ho pri jedení hračkami, rozprávkami a rozličnými inými "trikmi", pri ktorých mu strčia jedlo do úst.
Aj vtedy, ak rodičia nechajú dieťa jesť samo, bez ostatných členov rodiny, môže vzniknúť nechutenstvo. Nútenie do jedla a kritika pôsobia ako negatívny podnet, ktorý vyvoláva útlm chutí na jedlo, jeho upevnením môže nastať aj znížené vylučovanie žalúdočných štiav, čo ďalej znižuje chuť na jedlo, a tak vzniká začarovaný kruh. Jeho výsledkom je chorobné nechutenstvo, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje telesný vývin dieťaťa.
Niektoré deti nejedia málo, ale jedenie im trvá veľmi dlho. Príčinou môže byť nesústredenosť, úsilie byť v centre pozornosti, prílišná živosť dieťaťa alebo prejavy negativizmu. Vo všetkých prípadoch nenútime deti do jedenia, nepomáhame im v jedení, dokonca ani ich neponúkame. Odnesieme jedlo zo stola a dieťa dostane jesť až ďalší chod.
Správna odpoveď je c. Ani jedno dieťa nechce celý deň hladovať, preto sa asi podriadi a jedlo zje. Nemožno však pripustiť, aby si dieťa rozkazovalo, čo má dostať na obed. Deti, ktorým sa pripravujú vždy ich obľúbené jedlá, sú stále viac prieberčivé. Výnimku treba spraviť len vtedy, keď ide o chorobné nechutenstvo, alebo o jedlo, ktoré sa dieťaťu priam prieči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.