telesným orgánom a my sa voči nim často správame nezodpovedne, keď sa ich snažíme obuť do nevhodnej obuvi. A čo chúďatá deti? Vonku behajú v topánkach, ktoré nedostatočne tlmia nárazy pri dopade a deformujú nohu a pol dňa strávia v škole v prezuvkách - ťažkých sandáloch alebo rozčaptaných papučiach.
Od minulého školského roka deťom tak vyrástli nohy, že im treba vymeniť kompletne obuv. Je to veľká finančná položka, ale nevyplatí sa šetriť tak, že kúpite o číslo väčšiu topánku. Potom v nej bude noha plávať, namiesto toho, aby bola pevne zafixovaná. Neušetrí sa ani na nepriedušnej topánke, ktorá je zvyčajne z umelého materiálu a má ťažkú podrážku. Noha v nej nedýcha a potí sa, okrem toho v ťažkej obuvi sa aj ťažšie pohybuje. Veď stačí, že nosí ťažkú aktovku. Ak nohy "ťahá" môže si poškodiť držanie tela a chrbtice. Hmotnosť detskej obuvi (a nielen detskej) by mala byť čo najmenšia. Niekde sa dokonca uvádza, že každých 100 gramov topánky navyše znamená, že nohy denné zdvihnú o tonu viac. Nohy sú ohrozované aj tvrdými dopadmi na betón, asfalt, dlažbu, čím dostávajú zabrať kĺby a chrbtica. Prevenciou je preto kvalitná podrážka alebo penová vložka, ktorá tlmí nárazy.
Pre dieťa je veľmi dôležitá obuv, do ktorej sa prezúva. V prezuvkách trávi toľko času, že si zaslúžia, aby boli kvalitné. Radíme: nešetrite tým, že takú dôležitú vec kúpite niekde v stánku, pretože si nemôžete byť istí kvalitou. Aspoň pokiaľ ide ortopedické vlastnosti, lebo táto obuv musí mať dostatočne veľký vnútorný priestor, v ktorom nebudú prsty stlačené a v ktorom by bola ortopedická stielka. Ak kúpite väčšie prezuvky, aby boli aj pre prípad, že noha narastie, priestor pod prstami by nemal byť väčší, než poldruha centimetra. Zistíte to tak, že dieťa sa v prezuvkách postaví a vy stlačíte rukou ich špičku.
Ortopédi neodporúčajú obuv na prezúvanie bez perforácie a ak ju nemá, nemala by byť z nepriedušného plastu ani zo silno impregnovaného textilu. Vtedy sa noha viac potí a pot sa neodparuje. Pri kúpe obuvi ázijskej výroby by ste mali vedieť, že ak nie je špeciálne šitá na európsky trh, je určená pre iné rozmery nohy - preto sú také rozdiely v číslovaní.
Pre telesnú výchovu stačia pre malých žiačikov obyčajné cvičky, ale čím je dieťa staršie, tým pevnejšiu má mať obuv, lebo pohyb v telocvični aj na ihrisku je náročnejší. Vždy si zistite, kde budú deti v školskom roku športovať a podľa toho kupujte. Aj preto, lebo niekedy športovú obuv žijú ako halovú alebo pre konkrétny druh športu a pri reklamácii by boli problémy. Takže ani na telocvik nekupujte blšákovú obuv bez vnútornej stavby. Nestojí to za prípadnú deformácie nohy a chrbtice vašich detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.