Mydlica lekárska
Je to trváca bylina s priamou, hore rozkonárenou stonkou, len hore žliazkatou. Listy sú protistojné, vajcovité, celistvookrajové, 3-žilové a končisté. Dolné listy sú krátko stopkaté a horné sediace. Súkvetie tvorí hustú pavidlicu bielych alebo ružovkastých kvetov. Kvety sú 5-početné, s dvomi listeňmi. Kališné lístky sú zrastené v dlhú vajcovitú rúrku a sú zakončené končistými zubami. Korunné lupienky sú obrátene vajcovité, s dlhým nechtíkom. 10 tyčiniek je usporiadaných vo dvoch kruhoch. Semenník je vrchný. Plodmi sú podlhovasto vajcovité tobolky.
Mydlica rastie v pobrežných krovinách, lužných lesoch, na vlhkých lúkach a rumoviskách. Vyžaduje vlhké, výživné, mierne kyslé, piesočnaté aj kamenité pôdy. Často sa pestuje v plnokvetých kultivaroch a splanieva. Iné druhy mydlíc u nás nerastú a sú domovom v mediteránnej oblasti, hlavne v Turecku. Rastliny opeľujú denné motýle, ktoré v kvetoch hľadajú medovinu.
Ako liečivá rastlina sa zberá hlavne koreň, ktorý sa vykopáva na jeseň alebo zjari. Treba ho opatrne a rýchlo omyť vodou a sušíme ho na slnku alebo umelým teplom. Zriedka sa zberá vňať. Droga obsahuje saponíny. Zmes saponínov je označovaná ako saporubín a obsahuje saporubrín, saponáriový sapotoxín a kyseliny saporubrínové. Ďalej obsahuje sacharidy a tuky. Koreň sa užíva ako expektorans na odkašliavanie a ako močopudný prostredok. Pije sa studený macerát, ale dlhodobo sa nemá užívať. Droga má aj protizápalové účinky, občas sa užíva aj pri zápaloch mandlí, pri krčných a kožných ochoreniach, reumatizme a kĺbových ťažkostiach. Koreň má aj široké technické využitie na pranie jemných tkanín, do zubných práškov a pást, na prípravu práškov na čistenie. Vňať sa užíva hlavne ako expektorans a pri liečbe kožných ochorení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.