Bolesti chrbta môžete predchádzať správnymi návykmi
Kto si už aspoň raz nepovzdychol: "Tak ma bolí chrbtica!" Bohužiaľ, je to tak. Bolesti chrbta trápia také veľké množstvo ľudí, že sa začali nazývať ďalšou "chorobou storočia". No zatiaľ, čo iným častiam tela zvykneme venovať pozornosť a staráme sa o ne, chrbticu často zbytočne zaťažujeme a zanedbávame ju. Na to, v akom stave je naša chrbtica, vplýva veľa faktorov. Odráža sa na nej to, ako chodíme, sedíme, spíme, aké máme zamestnanie, ako sa stravujeme, či športujeme.
Sedavé zamestnanie
Je písací stôl a na ňom počítač každodennou realitou vášho pracovného dňa? Musíte osem i viac hodín denne stráviť v sedavej polohe? Pre vašu chrbticu je to veru poriadna záťaž. Ak navyše máte stoličku príliš vysoko alebo nízko, nečudo, že po "šichte" cítite pálenie medzi lopatkami. Pre vás by bolo najlepšie zaobstarať si anatomickú stoličku, prípadne fit loptu, ktorá posilňuje chrbtové svaly. Stačí ju na hodinku, dve vymeniť za klasickú stoličku. Po každej hodine práce by ste sa mali postaviť, ponaťahovať a prejsť zopár krokov.
Strava
Aj strava má vplyv na chrbticu. Ak jete jedlá, v ktorých je veľa tukov a príliš mnoho bielkovín, chrbtici neulahodíte. Snažte sa telu dodať kolagén, zinok a vitamín C, ktoré pomáhajú odstraňovať bolesti chrbta. Preto jedzte celozrné produkty, ovocie, zeleninu a ryby.
Nevhodná posteľ
Ak si myslíte, že váš mäkučký matrac je tá najlepšia vec na svete, mýlite sa. Je síce príjemný, ale čoskoro previsne a akonáhle si naň ľahnete, vaša chrbtica sa nesprávne prehne. A ráno potom vstávate ako dolámaní. Ani príliš tvrdá posteľ neosoží, pretože ležíte len na pleciach a panve a pritom trpia medzistavcové platničky. Ak chcete, aby si v noci oddýchol aj váš chrbát, zaobstarajte si matrac, ktorý bude anatomicky tvarovať prirodzenú polohu tela.
Dvíhanie ťažkých predmetov
Všetko ťažšie, čo vezmete do rúk, ohrozuje chrbát. Keď už musíte často prenášať záťaž, mali by ste sa naučiť správne techniky jej dvíhania. To znamená nezohýnať sa a všetko držať čo najbližšie k telu. A nesnažte sa "mocovať" s tvrdením: "Ale, veď to nič nie je, ja to odnesiem naraz!" Takto, kúsok po kúsku, budete chrbticu a kríže ničiť, až raz príde seknutie a nepohnete sa.
Vysoké podpätky
Ženy, ktoré majú denne na nohách topánky s vysokými podpätkami, si doslova koledujú o ťažkosti s chrbticou. Pri chôdzi na ihličkách totiž vysúvajú panvu dopredu, čo chrbtu ani náhodou neprospieva. Ak teda nechcú v neskoršom veku zaplakať, mali by vysoké topánky striedať s nízkymi.
rámček
Ako predchádzať bolestiam?
- Pri sedení za písacím stolom si upravte výšku stoličky tak, aby stehná a holenná kosť tvorili pravý uhol.
- Pri šoférovaní dbajte, aby bol chrbát riadne podopretý. Ak v aute trávite väčšinu dňa, kompenzujte to športom.
- Pri dvíhaní ťažkých predmetov neohýnajte chrbát, ale pokrčte kolená a záťaž dvihnite z podrepu
- Pri umývadle vystrčte jednu nohu dopredu a trochu ju v kolene pokrčte. Tak sa nebudete musieť zohýbať.
- Vyberte si športy, ktoré chrbticu nezaťažujú - plávanie, tanec, lyžovanie na bežkách. Naopak, škodí jej beh, či aerobik.
- Doprajte si masáž, pri ktorej sa uvoľnite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.