V minulom čísle sme sa venovali pestovaniu pelargónií zo semien, dnes vám niečo povieme o prezimovaní a ich rozmnožovaní.
Na prezimovanie sa pelargónie pripravujú už počas leta. Obmedzí sa prihnojovanie, prestáva sa hnojiť dusíkom a do konca septembra sa prihnojuje iba draslíkom, aby výhony vyzreli. Potom sa už nehnojí a zálievka sa tiež obmedzí. Pred príchodom mrazov sa pelargónie uložia, pretože nízke teploty neznášajú a už pri -3 oC zmrznú. Rastliny v kvetináčoch, misách, v hrantíkoch a rôznych nie veľmi ťažkých nádobách prezimujú aj s nádobami, v ktorých sú vysadené. Dlhšie výhony sa včas skrátia, odrezky sa môžu ešte použiť na množenie, rastliny sa očistia od suchých alebo vadných listov a stoniek kvetenstva. Rastliny z voľnej výsadby alebo z veľkých nádob sa vyberú a presadia do kvetináčov alebo menších hrantíkov. Korene i stonky sa pritom čiastočne skrátia a rastliny mierne zalejú.
Pre prezimovanie pelargónií sú vhodné svetlé chránené miesta, kde nemrzne a teplota je v rozmedzí 6 - 10 oC. Najlepším prostredím je málo vytápaný sklenníček alebo zimná záhrada, môžu to byť vzdušné a svetlé chodby, verandy, schodištia, okná chladnejších bytov a svetlé priestory pivníc v blízkosti okna. Absolútne sa nehodia zatemnené garáže či tmavé pivnice, chodby a miestnosti, zvlášť ak je tam pri nedostatku svetla ešte vyššia teplota. V teplom prostredí sa pelargónie snažia rásť, pri nedostatku svetla sa vytvárajú iba tenké, dlhé nevyfarbené biele výhonky a tým sa rastlina silne vyčerpá. Teplota tiež nemá zbytočne kolísať. Zálievka sa obmedzí na minimum. U pásikavých a previslých pelargónií podľa teploty prostredia a zdravotného stavu rastlín stačí zálievka raz za 2 - 3 týždne. "Anglické" veľkokveté pelargónie sa však zalievajú častejšie, pretože koreňový balíček nesmie preschnúť, ale má byť primerane vlhký, avšak nepremočený. Pri umiestnení rastlín v teplejšej miestnosti s dostatkom svetla sa, samozrejme, zalieva častejšie, ale u pásikavých a previslých pelargónií vždy až po úplnom vyschnutí koreňového balu. V priebehu zimy sa kontroluje zdravotný stav rastlín a časté očistenie.
V predjarnom období od polovice februára sa začínajú prezimované rastliny pozvoľna viac zalievať. Začiatkom marca sa pristúpi k presadzovaniu rastlín. Pelargónie sa presádzajú každoročne, pretože rastliny v predchádzajúcom roku vyčerpali zásobu živín a cez zimný čas zostane v nádobe aj dosť odumretých vlasových koreňov, ktoré ďalšiemu pestovaniu škodia. Vždy sa musí použiť čerstvý priepustný substrát, použitie starej vypotrebovanej zeminy sa neodporúča. Pri presádzaní sa rastliny skrátia na 3 - 5 kolienok minuloročných výhonov. U starších rastlín pásikavých a previslých pelargónií sa celá zem vytrepe aj s opatrným strhnutím starých odumretých vlasových korienkov. U prezimovaných mladých rastlín z letného a jesenného množenia sa ponecháva menší koreňový bal. U "anglických" veľkokvetých pelargónií je nutné urobiť skrátenie hlavného výhonu už skoro na jeseň, pretože zjari sa skrátením oddiali kvitnutie, alebo rastlina už kvetenstvo nenasadí. Veľkosť kvetináča (nádoby) sa riadi podľa hrúbky rastliny, má byť rovnaká alebo len o málo väčšia. V nadmerne veľkom kvetináči nestačí rastlina dosť rýchlo zakoreniť, zemina sa častejšie premočí a kysne. U všetkých nádob musí byť postarané o dobrý odtok prebytočnej vody a pri sadení sa nesmie zabudnúť dať na dno vrstvičku hrubšej drenáže. Substrát má byť zdravý, dostatočne živný a priepustný. Presadené rastliny sa umiestnia na svetlé miesto, kde je teplota v rozmedzí 16 - 18 oC. Ďalší postup je podobný ako pri pestovaní pelargónií zo semien.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.