nebezpečné ochorenia, najmä lymskú boreliózu, babeziózu, diorofiliarázu a ehrlichiózu.
V nedávnom období bol identifikovaný rad druhov ehrlichií, infikujúcich psov. Akútne i chronické ochorenie vyvoláva pôvodca Ehrlichia canis (napáda bunky imunitného systému), ktorého prenáša kliešť Rhipicephalus sandguineus. So zvyšujúcou sa intenzitou cestovania ľudí so psami do južných krajín preniká ehrlichióza stále viac na sever (aj na Slovensku). Na prežitie a rozmnoženie tohto druhu je nevyhnutná vyššia teplota, preto sa u nás nachádza najčastejšie v bytoch a psích kotercov, zvlášť v miestach, kde zvieratá odpočívajú a spia.
Klinické príznaky sú nešpecifické, čo často zapríčiňuje neskorú diagnózu. Odvodzujú sa od postihnutého krvného a lymfatického systému a obyčajne prechádzajú z akútnej fázy do chronickej, čo ovplyvňuje imunitný stav hostiteľa. V akútnych prípadoch sa objavuje horúčka, zväčšenie miazgových uzlín a sleziny, dýchacie problémy a málokrvnosť. Často sa pridružia sekundárne bakteriálne infekcie. Zviera môže byť postihnuté v rôznom rozsahu anorexiou, depresiou, stratou vitality, stuhnutím kĺbov a nechuťou k chôdzi, edémom končatín, kašľom alebo dýchavičnosťou. Väčšina akútnych prípadov sa vyskytuje v teplejších mesiacoch roka. Úhyn býva v akútnom štádiu vzácny, môže však dôjsť i k spontánnemu vyliečeniu. Akútne štádium môže však aj bez príznakov prejsť do chronického ochorenia.
Príznaky v chronickom štádiu závisia od stupňa postihnutia jednotlivých orgánov. Zahŕňajú zlyhanie obličiek, zápal pľúc, vnútornej časti oka alebo mozgových plien, čiastočne ochrnutie a depresiu. Nápadné je výrazné chudnutie. Plemená s predĺženou hlavou bežne krvácajú z nosa; pri všetkých plemenách sa objavuje krv v moči a drobné krvácaniny na koži a sliznici. Diagnóza sa potvrdzuje laboratórnym vyšetrením krvi.
V rámci liečby sa nasadí tetracyklín (pri chronických prípadoch sa podáva jeden až dva mesiace). Ak nie je dostatočne účinný, zvolí sa iný typ liečiva. Pri akútnom stave sa teplota vracia k normálnym hodnotám za 24 až 48 hodín; pes sa stáva aktívnejší a začína prijímať potravu. Pri chronických štádiách môžu zmenené hodnoty krvi pretrvávať tri až šesť mesiacov, ale klinické príznaky vymiznú skôr.
Prevencia napadnutia kliešťami je najjednoduchšou a najefektívnejšou metódou, ktorá zabráni vzniku ochorenia. Na trhu je široká ponuka antiparazitík, najviac sa osvedčili antiparazitárne obojky. Väčšina týchto preparátov zabíja kliešte pri kontakte s ošetrenou srsťou alebo až po prisatí.
Autor: MVDr. Ľubomír DZIMKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.