klinika, z ktorej by toho človeka pustili na reverz, ani keby priepustku podpísalo konzílium profesorov. Je neuveriteľné, ale fakt, že v Maďarsku, Poľsku i Česku naraz a práve teraz prechádzajú najhoršími politicko-spoločenskými krízami od roku 1989. Alebo, čo sa týka Poľska, jednou z troch najhorších. A pritom cirkus, ktorý sa spustil exkomunikáciou Smeru u eurosocialistov a okolo Maďarov dlho naznačoval, že klaunov, čo sa stretli v slovenskej vláde, je z objektívnych dôvodov prekonať nemožné.
Ale je. Teda aspoň dočasne - o rok môžu vyzerať politické reality inak. Momentálne však platí, že štyri mesiace po voľbách padla v Česku vláda, ktorá ani nikdy nemohla dúfať, že dôveru dostane. Nemá pravdu premiér (ešte stále) Topolánek, že "to nie je nič nenormálneho, aby vláda nedostala dôveru". Je to nenormálne taká situácia ešte nebola, aby sa po voľbách ustanovila vláda, ktorá vie, že nemá podporu, a vedome si ide po debakel do parlamentu. Z remízy, ktorú nahádzali do urien voliči, pozerá vážny chaos jednak preto, lebo ústava nesmierne komplikuje cestu k predčasným voľbám, a tiež preto, lebo niektorí aktéri - predovšetkým expremiér Paroubek - sa nechcú zmieriť s faktom, že toto rozdanie kariet je nešťastný renons, a chcú z politicky zabetónovaného stavu vykúzliť usporiadanie na štyri či aspoň dva roky. Neochota urobiť dohodu na minime, čiže preklenovacom riešení k predčasným voľbám, hrozí fatálnymi dôsledkami, keďže predlžovanie šarvátok nevedúcich nikam a bezvládia nahlodáva aj trpezlivosť verejnosti, aj odolnosť strán a jednotlivých poslancov voči mocensko-technologickým riešeniam typu veľká koalícia. Ona nie je zločin, existuje napr. v Nemecku (a bude zrejme aj v Rakúsku). Ak ale ODS vždy hovorila, že s Paroubkom nikdy, tak je nemravné ju znásilňovať tlakmi, že "tak rozhodli voliči". Rýchlej cesty z patu niet, keďže ČSSD nechce spolupracovať na predčasných voľbách dovtedy, kým svoj pokus zostaviť vládu nedostane i jej predseda. Ten pritom nijako nezapiera, naopak verejne vyhlasuje, že sa snaží o unikátny formát: ČSSD-KSČM-prebehlík z menšej strany. V hre je teda nielen udržanie komunistov mimo moci, ale aj zachovanie základných demokratických zvyklostí. Česku pritom horí rozpočet, teraz vyšlo najavo, že ministerstvo financií podvádzalo s účtovníctvom a deficit je hrozivý. Pričom v klinickom obraze ešte defilujú absurdné aféry okolo skorumpovanej polície a odposluchov.
Ešte horšie vyzerajú Maďari, ktorí majú rozpočet v troskách už dávno, forint visí na nitke a dve veľké strany po komunálnych voľbách stupňujú svoj konflikt do koncovky, ktorej v NHL hovoria "rýchla smrť". Dnes bude v Budapešti - zrejme - stotisícová demonštrácia, keďže premiér neposlúchol ultimátum Fideszu, že má odstúpiť do 72 hodín, ktoré vypršali včera. Viktor Orbán ženie ľudí na ulicu, pričom hrozby, že manifestovať sa bude dovtedy, kým Gyurcsány nepodá demisiu, sú perfídne zarámované v symbolike 50. výročia maďarskej revolúcie z roku 1956. Spoločnosť je nielen rozštiepená politicky tak, že Slovensko 1994-98 je proti tomu milostná romanca, ale aj traumatizovaná úsporným balíčkom, pričom "najvtipnejšie" je, že sa ešte nezačal ani poriadne zavádzať, ľudia sa obávajú len z počutia. Do toho všetkého idú morálne apely opozície, ktorá vyhlasuje demokraciu za skončenú , ak v úrade zostane premiér, ktorý sa sám priznal, že "klamali sme ráno, večer i v noci". (Čo robili popoludní a na obed?, pozn. P.S.)
Asi tretiu vládnu krízu za posledný rok, ktorá vypukla vystúpením radikálnej strany Sebaobrana z koalície, rámcuje v Poľsku obrovská kauza politickej korupcie, keď najbližší spolupracovník premiéra bol nahratý skrytou kamerou "in flagranti" s poslankyňou, ktorej ponúkal za "prestup" vládnu funkciu a ešte finančné vyplatenie zmenky (z parlamentného fondu!), ktorou táto ručila, že stranu do konca volebného obdobia neopustí. Hoci cesta k predčasným voľbám je vo Varšave podstatne jednoduchšia ako v Prahe, prognóza je i tuto veľmi smutná, keďže základné poučenie z aféry je, že v morálnom bahne sa topí celá poľská politika. Korupčného pokusu, ktorý svojou priamočiarosťou a naivitou priam volá do neba, sa totiž dopustila presne tá strana, čo presne pred rokom vyhrala voľby s heslom "morálna revolúcia". Môžu byť predčasné voľby, keď niet koho voliť - postkomunistickú garnitúru, čo vládla predtým, pochoval tiež seriál korupčných škandálov. Visegrádska rapsódia pokračuje. Najväčší zázrak, pravdu povediac, je, že Smer-SNS-HZDS prechádzajú touto šialenou jeseňou tak, akoby sa ich ani netýkala. Čo to je za svet, čo sú to za časy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.