príspevok v správach STV o jeho služobnej ceste v Taliansku. Vysvetľoval mu aj svoju predstavu verejnoprávnosti.
Telefonát tohto typu premiéra novinárovi je neštandardný. Podľa predsedníčky Slovenského syndikátu novinárov Zuzany Krútkej politik nemá čo volať šéfredaktorovi ohľadom príspevku. Roland Kyška hovorí, že bol telefonátom prekvapený.
Ešte pred večerným spravodajstvom volala Kyškovi najprv premiérova hovorkyňa Silvia Glendová. Šéfredaktorovi vyčítala, že STV návštevu Fica opäť odignorovala, pretože do Talianska neposlala televízny štáb. „Keď som sa jej snažil vysvetliť, že príspevok pripravujeme, ale že sme sa o ceste dozvedeli neskoro na to, aby sme tam stihli poslať štáb, vzal telefón do rúk premiér Fico," povedal nám Kyška. „Povedal mi, že sme platení z peňazí koncesionárov, a že ako verejnoprávna televízia musíme o takých veciach, ako je jeho služobná cesta, informovať. A nech tam dáme nejaké fotky a nejako to urobíme, pričom neskôr požadovali, aby sme odvysielali aspoň telefonicky rozhovor," opísal situáciu Kyška.
Šéfredaktor spravodajstva STV tvrdí, že plánoval odvysielať príspevok o premiérovej návšteve Talianska nezávisle od premiérovej telefonickej žiadosti. Zábery sa STV snažila získať od talianskej televízie v rámci výmennej siete. Talianska televízia sa však o návštevu slovenského premiéra nezaujímala.
Spravodajstvo STV sa riadi vlastnou chartou, v ktorej je povinnosť podľa dôležitosti monitorovať aj pracovné cesty najvyšších ústavných činiteľov. Včera mali v tomto zmysle naplánované spracovať Ficovu pracovnú cestu v Poľsku.
V prvých týždňoch Ficovej vlády médiá upozorňovali, že nového slovenského premiéra nepozývajú na zahraničné návštevy. V tejto súvislosti písali aj o zahraničnej kritike Ficovho Smeru za to, že vstúpil do koalície s nacionalistickou SNS.
Ficov telefonát šéfredaktorovi spravodajstva STV nie je jediným prípadom snahy politikov ovplyvňovať spravodajstvo. SMS-ky či telefonáty hodnotiace príspevky v spravodajstve STV posielala do televízie už skôr hovorkyňa vlády Silvia Glendová. Hneď po nástupe vlády si s redaktorom telefonicky vyjasňoval odvysielaný príspevok minister kultúry Marek Maďarič (Smer).
Prácu spravodajstva v STV a Slovenskom rozhlase nedávno kritizovala takisto podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. „V spravodajstve sa napríklad v jednom kuse, ešte vláda nezačala ani poriadne pracovať, neobjektívne doslova do nej kope a tlčie," sťažovala sa prednedávnom na tlačovej besede.
Na Radu STV a Radu pre vysielanie a retransmisiu, ktoré dohliadajú na dodržiavanie pravidiel objektívnosti, však nikto z politikov žiadnu sťažnosť na objektívnosť spravodajstva STV a rozhlasu neposlal. Potvrdili to zástupcovia oboch rád.
„Myslím si, že žiadne spravodajstvo - či to už je verejnoprávne, alebo súkromné - by nemalo byť ovplyvňované politikmi," povedal šéfredaktor STV Roland Kyška. Ako dodal, nespomína si na podobný telefonát od iného politika. „Žiaľ, súčasný vládny aparát si pod verejnoprávnosťou predstavuje určitú dávku servilnosti," dodal.
„Sme v období, keď tu nie je generálny riaditeľ. Máme pocit, že STV sa stáva terčom politikov, keď predseda vlády či podpredsedníčka SNS takto atakujú televíziu," povedal súčasný štatutárny zástupca STV Branislav Zahradník. Ako povedal, stojí za šéfredaktorom a prácou spravodajstva. Podľa neho by takéto telefonáty politikov nemali byť.
Šéfka centra spravodajstva v Slovenskom rozhlase Anna Sámelová hovorí, že so žiadnymi oficiálnymi alebo neoficiálnymi požiadavkami od politikov sa za obdobie viac ako dvoch mesiacov, čo je vo funkcii, nestretla.
Premiér Fico bol včera na oficiálnej návšteve v Poľsku. Jeho stanovisko alebo stanovisko jeho hovorkyne sa nám včera do uzávierky nepodarilo získať. Silvia Glendová na telefonáty ani na SMS správy ohľadom premiérovho telefonátu šéfredaktorovi spravodajstva STV neodpovedala.
Analytik: Pripomína to Mečiarovu éru
(hr)
„Verejnoprávne médiá slúžia verejnosti, nie vláde, nie parlamentu, nie jednotlivým politickým stranám," reagovala na informáciu o telefonáte premiéra šéfredaktorovi spravodajstva STV predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka. Ak sa stranám niečo nepáči, majú podať sťažnosť Rade STV a licenčnej rade, ktoré za to zodpovedajú, tvrdí. „Bezprostredné zasahovanie kohokoľvek, nielen politikov, je neodôvodnené," dodala Krútka. STV má podľa nej málo peňazí na to, aby pokrývala každú služobnú cestu premiéra.
„Verejnoprávna televízia má byť nezávislá finančne, ale aj čo sa týka rozhodnutí redakcie," hovorí mediálny analytik Marek Mračka z MEMO 98. Takýto priamy zásah do redakčnej práce priamo od politika je „naozaj veľmi neštandardný a pripomína niečo, čo sa dialo pred viac ako ôsmimi rokmi", dodal.
Občianske združenie MEMO 98 monitoruje objektívnosť spravodajstva. Spravodajstvo STV dnes považuje vo všeobecnosti za neutrálne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.