(Smer) a ministrami školstva Jánom Mikolajom a výstavby Mariánom Janušekom (obaja SNS) o eurofondy. Ministri sa nevedia dohodnúť na tom, ktorý z rezortov bude program eurofondov viesť a mať najviac kompetencií. Z eurofondov by na Slovensko malo v nasledujúcich siedmich rokoch prísť vyše 11 miliárd eur, čo je pre súčasnom kurze takmer 430 miliárd korún.
Minister Jahnátek chce svojmu kolegovi Mikolajovi vziať časť kompetencii pri rozdeľovaní peňazí. Navrhuje, aby pre priemysel a služby vznikol samostatný operačný program, ktorý by mal na starosti inovácie. Tie má totiž podľa terajšieho návrhu pod patronátom minister školstva Mikolaj.
V referenčnom rámci je spolu osem operačných programov. Operačný program je špecifická oblasť, do ktorej majú ísť peniaze, napríklad vzdelanie, životné prostredie alebo doprava.
"Rozpor nie je medzi ministrami, ide o rozpor v celej filozofii, ako národný strategický rámec postaviť," povedal hovorca ministra Jahnátka Branislav Zvara. "My máme aparát ľudí, ktorí na tom roky pracovali a konečne sa to naučili," dodal.
Podľa kuloárnych informácií Jahnátek pohrozil demisiou, Zvara to ale poprel. Tvrdí, že nejde o politický spor.
„Argumenty, ktoré dali na stôl, sú dobré, takže je dosť možné, že inovácie prejdú do rezortu hospodárstva," povedal včera minister Mikolaj.
Samostatný operačný program chce mať aj ministerstvo financií Ján Počiatek (Smer).
O eurofondoch bude vláda podľa ministra Mikolaja rokovať v nedeľu preto, lebo rozdelenie peňazí z únie má ministerstvo financií zapracovať do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Musí to pritom stihnúť do pondelka, pretože v utorok bude o rozpočte rokovať Rada hospodárskej a sociálnej pomoci.
Politológ Miroslav Kusý pripomína, že peniaze sú medzi politickými stranami väčšinou jeden z najvážnejších dôvodov na konflikt. "Kto drží nad tokom peňazí kontrolnú ruku, ten má obrovskú moc. Od neho závisí, komu a ako plynú," mieni.
Autor: luj/mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.