ktorý by mal umožniť jednoduchšiu cestu krajiny k voľbám. Podľa ústavy totiž vždy musia byť vyčerpané tri pokusy o zostavenie vlády a získanie dôvery v Poslaneckej snemovni.
V roku 1998, po páde vtedajšej vlády Václava Klausa, poslanci odhlasovali jednorazový zákon o skrátení volebného obdobia, aby umožnili predčasné voľby. Dnes ale takýto variant riešenia nemá medzi zákonodarcami podporu. Návrh, ktorý vznikol v Senáte, je nový v tom, že v prípade podania demisie vládou a pod podmienkou, že to odhlasuje nadpolovičná väčšina poslancov, dáva prezidentovi právo Poslaneckú snemovňu rozpustiť. Existuje predpoklad, že poslanci sa pokúsia do senátneho návrhu zapracovať viacero zmien, a premiér Topolánek sa obáva, aby senátori svoj pozmenený návrh následne nezablokovali.
Zjednodušenie cesty k voľbám, o ktorom rozhodnú českí poslanci aj senátori, môže mať význam skôr v budúcnosti, pretože vzhľadom na bežné lehoty tvorby nových zákonov a ich uvádzania do života nie je reálne, že by sa novou zákonnou úpravou podarilo zasiahnuť do riešenia terajšieho politického patu. Topolánkova návšteva v Senáte, ktorého bol v minulosti sám členom, mala včera zvláštnu príchuť, pretože šéf ODS prišiel do hornej komory ako premiér vlády, ktorá v utorok nedostala dôveru Poslaneckej snemovne. Premiér v tejto súvislosti zopakoval, že demisiu podá jeho vláda na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.