pravidlá správy a implementácie štrukturálnych fondov (ŠF) a Kohézneho fondu (KF). Z tohto dôvodu Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo materiál Stratégia financovania projektov podporovaných zo ŠF a KF na programové obdobie 2007
Materiál predstavuje základné východisko pre vypracovanie efektívneho systému finančného riadenia. Jeho cieľom je vytvorenie jednotnej stratégie pre stanovenie účasti jednotlivých zdrojov financovania na financovaní projektov prijímateľov.
SR by mala v programovom období 2007 - 2013 zo ŠF a KF získať 10,235 miliardy EUR vo forme záväzkov vyjadrených v stálych cenách 2004. K tejto sume bude potrebné zabezpečiť aj spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu v príslušnej výške. Na určenie priemernej výšky podielu štátneho rozpočtu na celkovej výške spolufinancovania z národných verejných zdrojov sa ako zjednodušený predpoklad použili hodnoty vo výške 10 % pre ŠF a 5 % pre KF. MF SR vychádzalo pritom z pravidla zachovania podielu zdrojov EÚ k celkovým oprávneným výdavkom projektu a zo skúseností zo súčasného programového obdobia.
Pre určenie celkového finančného dopadu na štátny rozpočet, ktorý vznikne v dôsledku zabezpečenia finančných prostriedkov potrebných na spolufinancovanie príjmov zo ŠF a KF, je potrebné v štátnom rozpočte k objemu finančných prostriedkov určených na spolufinancovanie pripočítať aj rezervu pre ŠF a KF. Pre zjednodušenie odhadov výšky spolufinancovania ŠF a KF v období 2007 - 2013 zo štátneho rozpočtu je rezerva už súčasťou jednotlivých ročných odhadovaných výšok spolufinancovania.
Všeobecnými pravidlami stratégie financovania sa stanovuje podiel zdrojov EÚ na celkových oprávnených verejných výdavkoch v maximálnej výške 85 %, maximálna intenzita štátnej pomoci v súlade so schémami štátnej pomoci, podiel zdrojov prijímateľa z verejnej správy na spolufinancovaní vo výške 10 % z celkových oprávnených verejných zdrojov, podiel zdrojov EÚ a zdrojov spolufinancovania zo štátneho rozpočtu vo výške 100 % z celkových oprávnených výdavkov pre prijímateľov - organizácie štátnej správy. Podiel zdrojov prijímateľa zo súkromného sektora na spolufinancovaní sa určil vo výške 10 % z celkových oprávnených výdavkov v prípadoch, na ktoré sa nevzťahujú pravidlá štátnej pomoci, a podiel zdrojov VÚC na 5 % z celkových oprávnených verejných zdrojov v prípadoch operačných programov, pri ktorých plnia VÚC funkciu sprostredkovateľského alebo riadiaceho orgánu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.