za SDKÚ. S expremiérom sme sa nedávno porozprávali po otvorení jeho poslaneckej kancelárie v Košiciach.
Po ôsmich rokoch ste sa vrátili do poslaneckých lavíc. Aký to bol pocit, keďže predtým ste ako premiér sedeli "hore" a mali poslancov takpovediac pod sebou a teraz je to naopak?
- Na tom vôbec nezáleží, vždy som politiku vnímal ako službu. Nejak dramaticky to so mnou nezakmásalo, privykám si, celkom ma tá práca baví a znášam to celkom normálne. Parlamentná práca má dve strany, na vládnej sa rozhoduje a na opozičnej kontroluje a kritizuje. Aj keď hovorím, že nemôžeme až tak slúžiť, ako vtedy, keď sme disponovali príslušnými nástrojmi. Byť v opozícii však nie je žiadna hanba a ani deklasujúce postavanie.
Čo bol podľa vás hlavný problém v tom, že sa po voľbách nepodarilo zopakovať minulú vládu s podporou HZDS? Bol to postoj KDH alebo osoba V. Mečiara?
- Nechcem hovoriť tak, aby priatelia z KDH mali pocit, že na nich útočím. Aj s odstupom času sa dá skonštatovať a navždy to tak v histórii zostane, že sme mali šancu mať stredo-pravú vládu, ktorá by udržala a ešte rozvinula ďalšie reformy.
Čiže na vine bolo KDH?
- Nechcel by som to takto striktne formulovať. Dnes by som už tak otázku nestaval, lebo platí, že všetko zlé je aj na niečo dobré. Asi to tak skrátka muselo byť, možno bolo potrebné urobiť ten krok dozadu, aby sme sa potom o niekoľko rokov pokúšať urobiť tie kroky dopredu. Želám si, aby sa KDH stabilizovalo a budem sa usilovať o čo najužšiu spoluprácu, tak ako s nimi napríklad aj v Košiciach spolupracujeme na komunálnej úrovni.
Teda to nebolo možné kvôli postoju KDH?
- Áno, najmä vďaka KDH sa nám to nepodarilo a v tom čase to bol kardinálny problém. A dnes už vieme, že to bolo kvôli vnútornému pnutiu a rozporom v KDH. A veľmi si želám, aby tie rozpory pominuli a KDH bolo konsolidované a stabilné.
Takže nebyť rozporov v KDH, mohlo mať Slovensko vládu, ktorá by pokračovala v reformách?
- Áno, dá sa to tak povedať. Zároveň by som vašu otázku využil na to, aby sme pripomínali občanom, že neprehrali v žiadnom prípade reformy. Naopak, všetky tri reformné strany urobili pekný výsledok, veď máme 65 mandátov a Smer len 50. HZDS a SNS môžeme z pohľadu reforiem dať bokom. Bolo by dobré, keby sme sa nedeprimovali a neplatila nesprávna téza, že reformátory prehrali, lebo to tak nie je.
Čo hovoríte na súčasné "antireformné" kroky vlády najmä čo sa týka daní?
- Hlbšie o tom budem hovoriť pri hodnotení prvých sto dní vlády budúci týždeň. Zatiaľ môžem povedať, že tie zmeny nie sú tak dramatické ako sa Fico vyhrážal. Nechcem hovoriť, že sú vyslovene kozmetické a že nie sú bez škôd, ale cítim istú slabosť. Vyhrážal sa monopolom a nič neurobil. Takisto sa vyhrážal aj ÚRSO, sľuboval lacnejší plyn a ten zdražel. Vyhrážal sa milionárskou daňou a nepočuť o nej. Chcel zrušiť Krajské úrady a nemá sa k tomu. Chcel siahnuť vojakov z Iraku a poslal tam nový kontingent. Zatiaľ sa viac vyhráža a robí okolo seba bububu ako plní svoj volebný program.
Čo považujete za najväčšie mínus súčasnej vlády?
- Asi je to, že R. Fico a jeho vláda oslabili citeľným spôsobom zahraničné postavenie Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.