Harabina na post ministra.
Podľa podpredsedu hnutia Milana Urbániho Mečiarov krok neznamená, že je HZDS so svojím ministrom nespokojné. Naopak: "Je to preňho pocta," tvrdí. Funkčné obdobie sudcu ústavného súdu je 12 rokov.
Ministerstvo spravodlivosti pripadlo v koalícii HZDS. O Harabinovom nástupcovi v prípade jeho zvolenia sa zatiaľ v HZDS nehovorili. Urbáni odmietol úvahy, že by sa ním mal stať Mečiar. Tvrdí, že v hnutí začnú o novom ministrovi intenzívne hovoriť až potom, ako sa Harabin stane sudcom.
"Prevažná väčšina sudcov, ku ktorým sa aj ja radím, považuje za vrchol svojej kariéry pôsobenie na Ústavnom súde," reagoval na Mečiarov výber Harabin.
Harabin sa stáva historicky prvým ministrom spravodlivosti, ktorý kandiduje na post ústavného sudcu.
Vyrazili ste mi dych, robíte si žarty, najskôr si musím túto informáciu overiť a až potom budem reagovať. To boli časté reakcie opozície na Mečiarov návrh.
Prekvapenie pritom netajili ani poslanci vládnych strán. Poslankyňa Smeru Jana Laššáková povedala, že je to "zaujímavý fakt". Laššáková však nevidí súvis medzi Harabinovou kandidatúrou a jeho postojom k zrušeniu Špeciálneho súdu. Nemyslí si, že by HZDS prípadným odchodom Harabina z ministerstva na Ústavný súd zmenilo svoju požiadavku zrušiť Špeciálny súd.
Aj poslanec SNS Rudolf Pučík je kandidatúrou Harabina prekvapený. "Nerozumiem tomu," povedal. Dodal, že len nedávno sa vrátil od ministra Harabina, kde sa diskutovalo o budúcnosti Špeciálneho súdu. "Sú to skoky," poznamenal.
Poslanec Daniel Lipšic z KDH sa podľa svojich slov teší na štvrtkové zasadnutie ústavnoprávneho výboru parlamentu, kde si poslanci jednotlivých kandidátov na ústavných sudcov vypočujú. O tom, prečo sa HZDS rozhodlo Harabina navrhnúť, nechcel špekulovať. "Je tri mesiace vo funkcii, každý si urobí svoj názor."
Poslanec SDKÚ Peter Miššík považuje za prekvapujúce, že sa Harabin ako čerstvý minister bude uchádzať o post na Ústavnom súde. "Je však na HZDS, aby vysvetlilo dôvody, prečo Harabina navrhlo," podotkol.
Líder SMK Béla Bugár hovorí, že je otázkou, či HZDS návrhom vzdalo Harabinovi poctu, alebo mu nenechalo možnosť, aby sa ako minister prejavil. "Tento týždeň je sto dní vlády a už po niečo vyše troch mesiacoch sa urobí krok, ktorý by priniesol výmenu ministra," poznamenal Bugár. Podľa neho nie je vylúčené, že Mečiar sa chce vyrovnať s problémom, ktorý vyvstal Harabinovým návrhom zrušiť Špeciálny súd. Keby sa stal Harabin ústavným sudcom, mal by Mečiar tento problém vyriešený, mieni Bugár.
MT: Čo môže byť za Mečiarovým návrhom
- posilní sa pozícia HZDS na Ústavnom súde, HZDS sa totiž prezentuje ako strana, ktorá sa významne podieľala na prijatí prvej Ústavy SR,
- môže ísť o súčasť dohody, že HZDS po zvolení Harabina získa pozíciu šéfa Ústavného súdu. Toho vymenuje prezident Ivan Gašparovič, ktorý však nemá dobré vzťahy s Mečiarom. Gašparovič by navyše mohol Mečiarovi oplatiť to, že odmietol podporiť šéfa prezidentskej kancelárie Milana Čiča za kandidáta na sudcu Ústavného súdu. V prípade, že ide o súčasť koaličných dohôd, však bude na premiérovi Ficovi, aby prípadné vymenovanie Harabina za šéfa Ústavného súdu "vybavil" v Prezidentskom paláci.
- Harabin je za zrušenie Špeciálneho súdu, kým Smer zaujíma opatrnejší postoj. Môže ísť o signál, že koalícia by súd nezrušila, ale takéto riešenie by už pripravil iný minister za HZDS.
Autor: sp/vev
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.