Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Zaváhanie Gemerskej Polomy využila Vyšná Slaná

Peter PODOLINSKÝ & Karol CSOBÁDIRožňava - Uplynulé 10. kolo najvyššej okresnej súťaže prinieslo očakávaný súboj o prvé miesto tabuľky medzi

Peter PODOLINSKÝ & Karol CSOBÁDI

Rožňava - Uplynulé 10. kolo najvyššej okresnej súťaže prinieslo očakávaný súboj o prvé miesto tabuľky medzi Gemerskou Polomou a Gemerskou Hôrkou. Polomčanov delili od víťazstva sekundy, nakoniec sa však body delili. Hrdinom zápasu sa tak stal Patrik Šaliga, ktorý v 90. min. vyrovnal. Vďaka deľbe bodov sa na druhé miesto dostala Vyšná Slaná, ktorá si z Vlachova doniesla tri body po hladkom víťazstve. V ďalších zápasoch sa body delili len v Jablonove n/T., v ostatných si domáce mužstvá so súpermi poradili.

GEMERSKÁ POLOMA - GEMERSKÁ HôRKA

3:3 (1:1)

G: Die (11 m), Lipták, Mar. Ďuriček - M. Szabó-Dózsa, Šaliga 2 (1 z 11 m), ŽK: Lipták, R. Greško, Z. Greško - Šaliga, ČK: Hatvaník - Šmíro, R: Szôr, DZ: Máté, D: 300

Gem. Poloma: Krnáč - P. Rogos, Hatvaník, R. Greško, Lipták, Forgáč, Die, J. Lišuch, Z. Greško, Mar. Ďuriček, striedal Galajda

Gem. Hôrka: Breuer - Sz. Danielis, Kakalejčík, M. Szabó-Dózsa, Zs. Danielis, L. Kovács, Šmíro, Šaliga, Viola, Turcsányi, A. Danielis, striedal Tomi

V súboji dvoch mužstiev z čela tabuľky sa hral svižný, útočný futbal. Domáci si vytvorili územnú prevahu, no pri strelách Dieho a Z. Greška pomohlo hosťom brvno. Hostia sa spoliehali na brejky. Po jednom z nich vybojovali priamy kop, po ktorom sa gólom M. Szabó-Dózsu ujali vedenia. Polomčania však ešte do polčasu stihli vyrovnať, keď nariadenú penaltu premenil Die. Úvod druhého polčasu vyšiel lepšie domácim, keď sa v 51. min. presadil Lipták a o pár minút na to pridal tretí gól Mar. Ďuriček. Zdalo sa byť rozhodnuté, no hostia sa nevzdávali. Šance zvýšiť náskok však mali aj domáci. Snaženie hostí sa dočkalo úspechu v 71. min., keď domáci po rohu faulovali Kakalejčíka v šestnástke. Penaltu Šaliga premenil. Vrátil tak svoje mužstvo do hry, no hráči Hôrky sa vytúženého vyrovnanie dočkali až v 90. min. Vtedy najprv domáci prvý roh odvrátili, no po druhom sa už Šaliga presadil.

RUDNÁ - LIPOVNÍK

2:1 (2:0)

G: R. Szöllös (11 m), Milko Bollo, ŽK: Kurian, Burdiga Orosz, R: Gallo, DZ: Gašpár, D: 80

Rudná: R. Szöllös - Šimon, Šalamon, S. Ďuriček, P. Szöllös, Bačo, Köteles, Kurian, Gacek, Milko, striedal Roxer

Lipovník: Dányi - Farkaš, Orosz, Szücs, Kovács, Ičo, Podracký, Németh, L. Dávid, Kontra, Bollo, striedali Emödi, Szabó, Grecmacher

Do polčasu mali navrch domáci futbalisti, ktorí vyťažili niekoľko štandardiek. V závere úvodnej štvrťhodiny po faule v pokutovom území nariadenú penaltu premenil vo vedúci gól brankár Szöllös. Neskôr poistil vedenie Milko peknou strelou po samostatnej akcii. Hostia mali jedinú stopercentnú šancu, ale Németh z tesnej blízkosti minul bránu. Po prestávke hostia hru vyrovnali a domácich zatlačili. Šance však neprichádzali a naopak domáci mali ďalšie dve tutovky. Tie zahodili Gacekom, ktorý mieril nad a Milkovu strelu gólman hostí kryl. Hostia sa napokon dočkali čestného gólu v poslednej minúte stretnutia. Bollo zúžitkoval presný center Grecmachera a strelou k tyči prekonal domáceho gólmana.

DEDINKY - PAČA

6:2 (1:1)

G: Korfanta 2, M. Chabada 2, S. Ogurčák, Ľ. Pamula - Znak 2 (1 z 11 m), ŽK: Ľ. Pamula, Chochol - L. Zagiba, R: Petro, DZ: Šalamon, D: 150

Dedinky: M. Ogurčák - P. Čisár, Chochol, Brnčík, Franko, J. Chabada, Ľ. Pamula, S. Ogurčák, Mar. Chabada, Litecký, striedali Majerčák, M. Korfanta, F. Čisár

Pača: Harhovský - L. Zagiba, Znak, Cmorik, M. Zagiba, Gášpár, Rusó, Vaško, Filický, Šomšák, Gajdoš, striedali Bocko, Liška

Už po úvodných desiatich minútach museli domáci vystriedať dvoch hráčov, keď sa najprv nezavinene zranil J. Chabada a po ňom P. Čisár. Obaja museli byť striedaní. V 20. min. poslal do šestnástky strieľaný center Franko a S. Ogurčák prekonal Harhovského. V súboji s ním sa však zranil a musel byť ošetrovaný. Domáci tak pár hrali o desiatich, pretože v tej chvíli nemal kto striedať. Hostia to však nevyužili. Domáci mali v ďalšom priebehu pár šancí, ale z gólu sa radovali hostia. V 42. min. fauloval Chochol prenikajúceho Filického a Znak nariadenú penaltu premenil. Po prestávke zvýšili domáci dôraz a razantne vykročili za víťazstvom. Po desiatich minútach hry prišli chvíle striedajúceho M. Korfantu, ktorý sa po roku vrátil do zostavy. V 53. min. zvýšil na 2:1 a o päť minút volejom pridal tretí gól. O desať minút na to sa individuálne presadil M. Chabada a o ďalších desať minút premenil penaltu po na Korfantu. Domáci sa potom uspokojili a hostia z ojedinelej akcie vybojovali roh. Z neho Znak peknou hlavičkou znížil na 5:2. Posledné slovo však mali domáci, keď na konečných 6:2 upravil Ľ. Pamula.

DOBŠINÁ - DLHÁ VES

7:1 (2:1)

G: Valentko 2, Surovský 2, Grančák, Laurinc, A. Novák (vlastný) - Máté, ŽK: bez, R: Lucza, DZ: Domik, D: 50

Dobšiná: Plačko - Strelka, Herško, D. Ondrejčík, M. Ondrejčík, Lukáč, Grančák, Surovský, D. Gallo, Valentko, P. Leško, striedal Laurinc

Dlhá Ves: Pavlínyi - Dusza, Péntek, A. Novák, T. Segyo, Š. Kubík, V. Ferdinand, Att. Pomaj, N. Pomaj, Máté, Arp. Pomaj, striedal V. Segyo

Domáci inkasovali už v 1. min. z kopačky Mátého, ale v ďalšom priebehu už dominovali Dobšinčania. Po piatich minútach hry vyrovnal strelou Grančák a do vedenia dostal mužstvo desať minút pred prestávkou hlavičkou Surovský. V druhom polčase pokračovala hra na jednu bránu a postupne skórovali Laurinc, Surovský a kapitán Valentko. Pri šiestom góle pomohli aj hostia, keď si vlastenca dal A. Novák. Na konečných 7:1 uzavrel päť minút pred koncom Valentko. Z hostí si zaslúži pochvalu brankár Pavlínyi. Hoci dostal sedem gólov, minimálne rovnakému počtu v slušnom stretnutí zabránil.

BETLIAR - BRZOTÍN

5:3 (1:2)

G: Fabián 2, Jar. Gonos 2, Vávra (11 m) - Grecmacher 2, M. Kováč, ŽK: L. Kováč 2, J. Zdechovan, M. Zdechovan, Ľ. Árvay - A. Polyák, R. Dókuš, ČK: L. Kováč (Betliar), R: Gonos, DZ: Székely, D:150

Betliar: Gemerský R. Zdechovan, Šlosár, Kasper, Ľ. Árvay, Barkasz, J. Zdechovan, Ján Gonos, Jar. Gonos, Vávra, Fabian, striedali L. Kováč, M. Zdechovan

Brzotín: Lenkey A. Polyák, Kočiš, Kristof, M. Kováč, J. Fabian, Ambrúzs, G. Dókus, R. Dókus, Grecmacher, Zsilla, striedal J. Lázok ml.

Domáci využili prvé zaváhanie v obrannej činnosti hostí a skóre otvoril v 11. min. O. Fabián. Hostia postupne ovládli hru, vypracovali si šance a po chybách v domácej obrane dvakrát skórovali. V 19. min. to bol Kováč a v 30. min. s pomocou domáceho obrancu Grecmacher. Po obrátke hostia prestali hrať svoju útočnú hru. Domáci prevzali aktivitu a ťažili z rýchlych brejkov. Zásluhou bratov Gonosovcov, ktorí umne dirigovali ofenzívnu činnosť dokázali nielen vyrovnať, ale pridali ďalšie góly. Hneď v 50. min. ušiel Jar. Gonos a vyrovnal. O päť minút na to bol Vávra faulovaný v šestnástke a sám aj nariadenú penaltu premenil. O ďalších päť minút po súboji Fabiana s brankárom Lenkeyom sa k lopte dostal Jar. Gonos a z uhla zvýšil na 4:2. Piaty gól pridali domáci po kombinačnej akcii, na začiatku ktorej bol Kasper, cez Barkasza išla lopta k Vávrovi. Ten odcentroval a hlavičku J. Zdechovana vyrazil Lenkey k Fabianovi, ktorú loptu dopravil do siete. V 80. min. mužstvo domácich oslabil Kováč, ktorý po druhej žltej videl z rúk arbitra červenú kartu. V samom závere hostia dokázali ešte korigovať výsledok gólom Grecmachera. Bola to z ich strany zároveň jediná strela na bránu v druhom polčase.

VLACHOVO - VYŠNÁ SLANÁ

0:4 (0:3)

G: Krištof, Mar. Gallo, Valko Krišťák, A. Rogos, ŽK: 0 - Mar. Gallo, R: K. Chomjak, DZ: Bobrík, D: 120

Vlachovo: Hlaváč - Leskovjanský, Hricko, Gunda, M. Hajdúk, Pitoňák, Z. Gecelovský, Lipták ml., Kamenský, Lipták, M. Gecelovský, striedal M. Leško

Vyšná Slaná: Lindák - Mat. Ambrúž, Krupár, Mar. Gallo, A. Rogos, Krištof, Kračún, Fifik, Liptai, M. Vido, Valko Krišťák, striedali Hadar

Vlachovčanom to v tejto sezóne nejde. V zápase s Vyšnou Slanou im navyše chýbali Jakab a útočník Hronec. Hostia to patrične využili a zápas mali pod kontrolou. Domáci sa na ihrisku nevedeli nájsť, výsledkom čoho boli aj tri góly v ich sieti. Ako prvý sa v 4. min. presadil Krištof, keď preloboval Hlaváča. Domáci sa síce snažili kontrovať, no zlom prišiel po dvadsiatich minútach hry. Na 0:2 zvýšil strelou Mar. Gallo a vzápätí pridal tretí gól skúsený Valko Krišťák. Ani po prestávke sa prekvapenia nediali. V 60. min. nastrelil Valko Krišťák brvno, no o päť minút na to A. Rogos nekompromisnou strelou k tyči uzavrel účet stretnutia. Hostia hrali efektívne, jednoducho, čo im prinieslo zaslúžené víťazstvo.

JABLONOV n/T. - KRH. DLHÁ LÚKA

2:2 (2:1)

G: F. Juhász, Fifik - Pál Baláž, Mar. Péči, ŽK: ? - Tóth, Rigó, Pál Baláž, R: J. Chomjak, DZ: Šmelko, D:

Jablonov n/T: Balázs - Strama, P. Juhász, Zajdó, Tamás, Erdélyi, Karafa, Gamba, L. Miliczký, Fifik, F. Juhász, striedal Tóth

Krh. Dlhá Lúka: Roxer - Mir. Péči, Petro, Soltész, Parditka, Korintuš, Mar. Péči, Rigó, Pál Baláž, Gebe, Tóth, striedali Ulman, Ambrúzs

V úvodných dvadsiatich minútach mali viac z hry hostia. V 6. min. sa ujali vedenia gólom Pál Baláža. Ďalšie šance však Korintuš či Gebe nevyužili. Domácim sa podarilo vyrovnať v 16. min., keď F. Juhász preloboval Roxera. Po štvrťhodine sa dostali do vedenia, keď bol Fifik úspešnejší v súboji s brankára a prehlavičkoval ho. Hostia sa dožadovali faulu na brankára, no rozhodca svoj verdikt nezmenil. Po prestávke sa hostia vrhli do útočenia, no gól neprichádzal. V 68. min. pomohla domácim tyč, no o dve minúty na to už Mar. Péčimu podarilo Balázsa v domácej bráne prekonať. V stretnutí, kde sa raz jedna, raz druhá strana dožadovali penalty, sa nakoniec zrodila remíza.

TRI OTÁZKY PRE...

...tajomníka FK Gemerská Hôrka Tibora Balázsa

Spolu s Gem. Polomou ste jediné dve mužstvá, ktoré doteraz neprehrali. Výsledky z minulých ročníkov naznačovali, že ste miernym favoritom. S čím ste teda cestovali do Polomy?

"Do Polomy sme cestovali s cieľom neprehrať a udržať tak dvojbodový náskok. Samozrejme sme chceli zahrať aj kvalitný, oku lahodiaci futbal, nakoľko s nami cestovalo veľa našich fanúšikov. Podarilo sa to však len spolovice, nakoľko bod sme získali, ale kvalita kúsok zaostala za našim štandardom. Trochu škrípala hra zálohy, z ktorej bolo cítiť neúčasť vykartičkovaného Tótha a tak isto bolo cítiť dvojtýždenný herný výpadok, nakoľko minulý týždeň sme mali voľno a napriek všetkej snahe sme nevedeli zohnať súpera. Našim zámerom bolo hrať zo zabezpečenej obrany a hrať na brejky. Škoda, že náš najlepší strelec Turcsányi nebol zdravotne celkom fit, nastupoval s horúčkou a neodviedol to, na čo má. Preto ma domáca územná prevaha neprekvapila, ale neprestával som veriť vo vedúci gól. Škoda, že sme vedenie nedokázali udržať do polčasu."

Penalta na konci polčasu, dva rýchle góly za začiatku druhého. Zdalo sa byť, že je rozhodnuté. Čo ste si vtedy mysleli?

"Znova sme sa nedokázali zbaviť našej tzv. slabosti, zachytiť začiatok druhého polčasu. Za stavu 3:1 som si už myslel, že domáci umnou hrou dosiahnu víťazstvo, avšak som neprestával veriť aspoň v bod. Znova sa ukázala vnútorná sila kolektívu, bojovnosť a chcenie, veď ako vo Vlachove, keď sme stav 0:2 dokázali otočiť na 3:2, teraz sme z 1:3 aspoň vyrovnali na 3:3. Za to ďakujem všetkým hráčom."

Posledné minúty stretnutia boli hektické. Vyrovnali ste, Z. Greško fauloval brankára, na to sa strhla mela, výsledkom ktorej boli dve červené karty. Ako ste vnímali tento záver?

"To, čo urobil domáci hráč, nemá nič spoločné s futbalom a fair - play. Celý zápas filmoval, raz dokonca udrel nášho obrancu bez lopty za chrbtom rozhodcu. To, že náš obranca bránil brankára, je pri takýchto napnutých nervoch absolútne logické. Červenú kartu však mal dostať aj domáci faulujúci hráč."

Napriek remíze je tréner Gemerskej Polomy spokojný

Keď v sezóne 2004/2005 postúpila Gem. Hôrka do I. triedy hneď v prvom kole sa stretla s Gem. Polomou. V zápase sa zrodila remíza, v odvete zvíťazila Hôrka 3:2. V nasledujúcom ročníku najprv zvíťazili hráči Gem. Polomy v Gem. Hôrke 2:0 a v odvete rovnakým výsledkom zvíťazili futbalisti Gem. Hôrky v Polome. V tejto sezóne sa oba celky držia na čelných miestach a ako jediné ešte neprehrali. A aj po vzájomnom zápase sa to nezmenilo. I keď k trom bodom mal bližšie Družstevník Gem. Poloma. Hostia vyrovnali až v 90. min. "Rozhodla naša chvíľková nekoncentrovanosť," povedal tréner Gem. Polomy Marian Ferenc a pokračoval, "no s výkonom hráčov som spokojný, hrali sme tak, ako som si predstavoval. Hostia vlastne dali všetky góly po štandardných situáciách. Do zápasu sme išli s cieľom neprehrať." V samotnom závere ešte atakoval Z. Greško brankára hostí, čo nakoniec vyústilo do strkanice, ktorej výsledkom boli dve vylúčenia, po jednom na každej strane. "Nemuselo to byť," stručne poznamenal na záver M. Ferenc.