výpoveďami obžalovaných a svedkov. Súd včera rozdelil ekonomickú časť kauzy kyselinárov na tri menšie konania.
Prvým z nich je konanie v prípade vraždy vodcu celej skupiny Františka Mikera, obmedzovania jeho osobnej slobody a trestného činu založenia a zosnovania zločineckej a teroristickej skupiny. Samotná ekonomická trestná činnosť včera opäť neprišla na rad a bola vyčlenená na samostatné konanie. Tretím vyčleneným konaním je pojednávanie s obžalovaným Štefanom L., ktorý je v súčasnosti vo
výkone trestu v Nemecku.
Na úvod včerajšieho pojednávania sa dostavilo 22 z 30 obžalovaných, zvyšok sa ospravedlnil pre práceneschopnosť. Viacerí však svoju PN nevedeli doložiť jasnými a čitateľnými dokladmi.
Vzápätí podal obžalovaný Jozef K. námietku zaujatosti voči celému senátu ŠS na čele so sudcom Jánom Hrubalom. Senát námietku zamietol a vecou sa bude ďalej zaoberať Najvyšší súd SR.
Obžalovaní čelili dohromady obžalobám zo 16 trestných činov, medzi inými z podvodu formou spolupáchateľstva a vraždy. Súd však minulý rok na jeseň celú kauzu kyselinárov rozdelil na dve časti. Prvú, ktorá sa týkala vrážd "bielych koní", a ekonomickú časť. Vražda Mikera vtedy nebola vyčlenená na konanie spolu s ostatnými vraždami, pretože neboli prítomní všetci obžalovaní.
Podľa záverov vyšetrovania si v rokoch 2000 a 2002 žiadali od štátu vyplatiť 179 miliónov korún, ktoré si uplatnili na daňových úradoch v rámci vrátenia DPH. Vyplatených im bolo 122 miliónov korún. Autorom "miliónového" nápadu bol práve František Miker. Podvod spočíval v tom, že cez sieť založených spoločností sa vystavia nepravdivé doklady o nákupe a predaji softvérových produktov do zahraničia a od štátu dostane firma odpočítateľnú DPH. Na disketách boli však bezcenné právne predpisy zo začiatku 90. rokov.
Neskôr došlo medzi hlavnými aktérmi podvodu Františkom Mikerom a dvojicou Jozefom K. a Rastislavom Š. k nezhodám okolo delenia financií. Mikera mali partneri zastreliť vo februári roku 2001 v skladoch bývalého poľnohospodárskeho družstva pri Modre a jeho telo potom rozpustiť v kyseline sírovej. Podobným spôsobom sa zbavili v novembri a decembri 2000 aj 26-ročného podnikateľa z Popradu a 32-ročného podnikateľa z obce Ladce. Na zozname smrti je od mája
2001 aj 31-ročný podnikateľ zo Žiliny. Smrtiaci útok prežil iba 35-ročný Bratislavčan, ktorého sa pokúsili zavraždiť v júli 2000.
V prípade vrážd vyniesol senát rozsudok 3. mája tohto roku. Kyselinárov Jozefa K. odsúdil súd na doživotie a Rastislava Š. na 25 rokov. Dušan P. asistujúci pri jednej z vrážd dostal trest 14 rokov odňatia slobody. Ďalší odsúdení dostali nižšie tresty. Voči rozsudku sa odvolali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.