dôsledku podzemného výbuchu, ktorý izolovaný komunistický režim zaradil medzi len málo krajín vybavených atómovými zbraňami.
Jadrová skúška podnietila po celom svete znepokojenie nad možným vážnym narušením stability v regióne, Pchjongjang ostro kritizoval aj jeho jediný spojenec, Čína. Šéf juhokórejskej tajnej služby uviedol, že existujú náznaky prípravy ďalších takýchto testov v KĽDR. USA vyzvali na okamžité opatrenia Bezpečnostnej rady OSN. Očakáva sa, že spolu s Japonskom budú vyvíjať tlak na ďalšie sankcie voči chudobnej Severnej Kórei.
Objavili sa protichodné správy o sile výbuchu. Južná Kórea informovala o relatívne malej nukleárnej explózii, podľa Ruska sa však jej sila mohla rovnať atómovým bombám, ktoré USA zhodili na Japonsko počas druhej svetovej vojny. Oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že skúška prebehla úspešne a nedošlo pri nej k úniku rádioaktívneho žiarenia. "Jadrový test je historickou udalosťou, ktorá priniesla spokojnosť našej armáde a ľuďom. Jadrový test prispeje k udržaniu mieru a stability na Kórejskom polostrove a v okolitom regióne," uviedla agentúra.
Severná Kórea je deviatou krajinou, o ktorej je známe, že má jadrové zbrane. Ďalšími sú USA, Rusko, Francúzsko, Čína, Británia, India, Pakistan a Izrael. Severná Kórea s jadrovými zbraňami dramaticky zmení strategickú rovnováhu v tichomorskom regióne a vážne naruší snahy proti šíreniu nukleárnej výzbroje.
Japonský premiér Šinzo Abe vyhlásil, že jadrová skúška by bola začiatkom "nebezpečného nukleárneho veku" v severnej Ázii.
Ruský minister obrany Sergej Ivanov povedal, že išlo "nepochybne" o jadrový výbuch, ktorého sila dosahovala 5000 až 15 000 TNT. Atómová bomba zhodená na Hirošimu v auguste 1945 mala silu okolo 15 000 a bomba zhodená na Nagasaki okolo 21 000 ton TNT.
Biely dom uviedol, že jadrová skúška KĽDR je vzdorom svetu. USA očakávajú okamžité kroky BR OSN. Americký prezident George W. Bush odsúdil ako "provokáciu" vyhlásenie Severnej Kórey o vykonaní jadrovej skúšky a vyhlásil, že medzinárodné spoločenstvo bude reagovať. Zároveň povedal, že USA sú naďalej odhodlané hľadať diplomatické riešenie krízy.
Britský premiér Tony Blair uviedol, že severokórejský test bol "absolútne nezodpovedným činom". Juhokórejský prezident Ro Mu-hjon vyhlásil, že v dôsledku jadrovej skúšky Severnej Kórey bude pre Soul ťažšie udržiavať dialóg s Pchjongjangom a súhlasiť s jeho požiadavkami. Napriek tomu sa chce Južná Kórea snažiť o diplomatické riešenie situácie.
Fínske predsedníctvo v Európskej únii ostro odsúdilo jadrovú skúšku, ktorú vykonala Kórejská ľudovodemokratická republika a tento krok Pchjongjangu označilo za neprijateľný. Helsinki dôrazne vyzývajú KĽDR, aby sa zdržala ďalších jadrových testov, verejne odsúdila jadrové zbrane, vrátila sa okamžite a bezpodmienečne k šesťstranným rokovaniam o svojom jadrovom programe a vzdala sa svojich jadrových zbraní a existujúcich jadrových programov.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer tiež včera odsúdil jadrovú skúšku, ktorú vykonala Kórejská ľudovodemokratická republika a vyzval Pchjongjang na návrat k šesťstranným rokovaniam o jeho jadrovom programe. Jadrový test považuje šéf NATO za neakceptovateľný, pretože ohrozuje nielen stabilitu Ázie, ale aj svetový mier a bezpečnosť.
Japonsko vyslalo nadzvukové lietadlá T-4, ktoré budú vo vodách medzi Japonskom a Kórejským polostrovom monitorovať úrovne radiácie. Ako včera oznámila japonská obranná agentúra, lietadlá budú zbierať vzorky vo výške asi 3000 metrov, tie budú následne analyzovať. Lety sú naplánované aj na dnes, v ďalších dňoch sa má uskutočniť asi jeden denne, uviedol nemenovaný predstaviteľ agentúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.