archívov kontrarozviedky. Tvrdí, že na jej podpis by nemal mať vplyv ani odchod kabinetu premiéra Mirka Topolánka. "Teraz sa má české MZV vyjadriť k textu zmluvy. Po dnešnom (včerajšom
Ten považuje prípravu dohody za normálny proces. "Nezaznamenali sme žiadny problém. Oceňujeme aktívny prístup českej strany," konštatoval Kašický. Doplnil, že hneď ako bude dohoda vypracovaná, predloží ju na rokovanie vlády. Kašický so Šedivým hovorili aj o kreovaní spoločnej česko-slovenskej bojovej skupiny, ktorá by v rámci Európskej únie mohla začať fungovať v roku 2009. "Verím, že dosiahneme certifikáciu. Vidím to ako kvalitatívny krok v spolupráci medzi SR a ČR," zdôraznil Šedivý.
SR podľa Kašického podporuje nasadenie a vysielanie spoločných bojových jednotiek, ktoré by sa financovalo zo spoločných zdrojov NATO alebo Európskej únie. Obaja ministri hovorili aj o bilaterálnej spolupráci a o zapojení SR a ČR v medzinárodnom krízovom manažmente, ako aj spolupráci vo vojenskom školstve. Diskutovali aj o misii KFOR a spolupráci v nej, Kašický ju označil za bezproblémovú. "Vzájomné vzťahy s ČR vo vojenskej oblasti považujeme už tradične za vysoko nadštandardné. Zakladajú na určitých vzájomných hodnotách určitej histórie a rovnakých postojoch. Nezaznamenali sme žiadny problémový bod, ktorý sme museli riešiť na ministerskej úrovni," dodal Kašický.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.