manifestujú denne desaťtisícové davy, Kaczynskému vo Varšave sa rozpadla vláda a lieta v korupčnom škandále, a Topolánek, ktorý vládol mesiac, dnes podáva demisiu. Kam oko pozrie, tam šľahajú plamene. Veľmi dobrá spoločnosť - a o Ficovi sme ešte ani nehovorili. Inak, ako to vo Visegráde dopadlo, to ani nemohlo.
Či škandál, či fraška, každý si to môže nazvať ako chce. Stretnutie, ktoré malo demonštrovať akúsi základnú spolupatričnosť a zmysel spolku, sa rozbilo na malichernosti a zaťatosti, aby tak vynikla v plnej kráse regionálna provinčnosť. To je stredoeurópska tradícia par excellance. Mohli všetci štyria prisahať na spoločný ťah k Schengenu, na rovnosť v Európe, či na ďalšie rozširovanie EÚ. Mohli vymenovať všetky problémy sveta, ktoré sú momentálne v kurze - jadrový test v Kórei, Afganistan, Irak, energetická bezpečnosť a pod. Gyurcsányova podnožka Ficovi je to jediné, čo si história z tejto veľkolepej udalosti zapamätá.
To, čo urobil maďarský premiér, je skoro diplomatický škandál. Ak sa nechcel zhovárať s Ficom, mohol si dlho vopred vymyslieť nejakú štandardnú výhovorku, čo by bol signál, ale nie podmieňovať akýmisi vyhláseniami na tvári miesta (informácia Népszabadságu Fico sa mal dištancovať od nacionalizmu). Čo je on nejaký šéf V-4? Gyurcsány však zrejme škandál chcel. Prečo, dá sa len hádať. Aby medzištátny spor, ktorý už pomaly odoznieval, opäť oživil? Aby upozornil eurosocialistov, ktorí zajtra na kongrese budú riešiť Smer (návrh na pozastavenie členstva kvôli Slotovi), že pre Maďarsko je prijateľný len principiálny postoj? Aby Toroczkaiovi, ktorý demonštruje proti vláde v Budapešti deň a noc, ukázal, kde býva spoločný nepriateľ?
Gyurcsányov názor, že "vlády majú zodpovednosť za to, aké sily pustia k vláde (...)", je síce nezrozumiteľný (vládu púšťa k vláde parlament), ale legitímny. Len nie je obvyklé a slušné manifestovať ho takýmto spôsobom, lebo naozaj ťažko poškodzuje vzťahy. Maďarská vláda môže spokojne zaujať stanovisko, že s partnerom, ktorý má v koalícii stranu, čo nostalgizuje za odsunom Maďarov a národnostne uráža, sa nebude bilaterálne stýkať. Nepomôže to síce ničomu a nedáva to zmysel, ale môže. Treba však nájsť vždy prijateľnú formu. Navyše, gesto nemá opodstatnenie, teraz už totiž Gyurcsány nemôže tvrdiť, že Fico sa dostatočne od extrémizmu, nacionalizmu a pod. nedištancoval. Podmienka, aby sa dištancoval ešte raz, lebo "stretnutie má zmysel len vtedy, ak pohne dopredu vzájomné vzťahy", je nátlak, ešte aj keby mal vo všetkom pravdu. To, že Slota a SNS sú vo vláde, je dokonaný fakt. Neteší to podstatne viac ľudí a politikov, ale vedia sa s tým vyrovnať.
Pravdu povediac, vojna nehrozí, ale odkedy sa Orbán s Dzurindom objímali na moste Márie Valérie (1999), bilaterálne vzťahy sa ochladzujú každým rokom. V rámci EÚ dnes niet dvoch štátov s horšími vzťahmi, v širšej Európe nás prekonávajú zrejme len Srbsko s Chorvátskom a Grécko s Tureckom. Deje sa tak v rámci V-4, čo prepisuje všetky vyhlásenia o blahodarnosti tejto organizácie. Štvorspolok, ktorý na každom summite deklaruje spoločné záujmy, resp. hľadanie (ide to ťažko), si nevie urobiť poriadok ani doma. Len taká drobnosť veľké a najvplyvnejšie Poľsko, ktoré by mohlo ponúknuť, že bude mediátorom, to vôbec nezaujíma. Hlavne, že vo V-4 je zhoda na dotáciách poľnohospodárom....
Príčiny sú na oboch stranách, ale Orbánova reforma menšinovej politiky (jediná reforma v Maďarsku za posledných 10 rokov), na ktorú vláda Medgyessyho nadviazala, je asi hlavným páchateľom. Paradoxné je, že práve Gyurcsány už pripravil koncepciu prekonávajúcu Orbánov model inštitucionálneho prepojenia "anyaországu" s menšinami (napr. zrušenie tzv. Stálej konferencie Maďarov), ale - momentálne má úplne iné starosti. To treba uznať. Škoda, že Fica tak brutálne odmietol. Mohol by mu medzi štyrmi očami napr. poradiť, ako falšovať čísla v rozpočte, aby oklamal Brusel, alebo ho varovať, že nech to neskúša s trinástym dôchodkom (po slovensky - vianočný príspevok), lebo práve ten mu navŕtal jednu z najväčších dier v rozpočte. Na strane druhej, v Maďarsku sú dnes tajné nahrávky z uzavretých rokovaní Gyurcsánya a socialistov v takom kurze, že Fico by šiel do zbytočného rizika.... Hahaha. Ešte by sme sa čosi dozvedeli - z maďarského verejnoprávneho rádia, ktoré by z politických odposluchov už mohlo zostaviť zvláštny program.
Jednu vec vieme aj bez odpočúvania. Kým doteraz boli summity V-4 simuláciou politiky, vŕšením prázdnych fráz a hľadaním účelu, prečo sa vlastne stretli, včerajškom sa posunuli k novej kvalite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.