Katastrofálny prvý polčas z našej strany

Sportnet|12. okt 2006 o 00:00

Slovensko - Nemecko 1:4 (0:3)Bratislava (TASR) - Slovenskí futbaloví reprezentanti včera na Tehelnom poli v kvalifikačnej D-skupine o postup na

Slovensko - Nemecko 1:4 (0:3)

Bratislava (TASR) - Slovenskí futbaloví reprezentanti včera na Tehelnom poli v kvalifikačnej D-skupine o postup na EURO 2008 prehrali s Nemeckom vysoko 1:4 (0:3). Zverenci Dušana Galisa stratili šancu na úspešný výsledok už po katastrofálnom prvom polčase, v ktorom trikrát inkasovali. Jesennú časť kvalifikácie tak zakončili s bilanciou 2 výhry a 2 prehry a z hľadiska postupových nádejí po vysokých prehrách na domácej tráve s Českom (0:3) a práve s Nemeckom, si cestu do Rakúska a Švajčiarska zrejme zahatali už v roku 2006.

Nemci začali okamžite plniť predzápasové taktické zámery, od prvých sekúnd hrali aktívne, agresívne a kompaktne. Slováci pôsobili nervóznym dojmom, kazili prihrávky a hrali zakríknuto. Nevedeli si prihrať viac ako dva-trikrát po sebe a častejšie faulovali. A tak nie div, že v 13. minúte sa začal napĺňať "český scenár" a prvýkrát inkasovali. Na ľavej strane sa prehnal okolo Ďuricu ako rýchlik Klose a perfektnou prihrávkou vyzval ku gólu Podolskeho. Galisovi zverenci síce odpovedali hlavičkou Vitteka po rohu Kozáka, no tá nebola nebezpečná, a keďže sa nepoučili z neaktívneho prístupu, v 18. minúte mohli inkasovať opäť. Po skvelom centri Podolskeho prehlavičkoval Klose z piatich metrov v čistej šanci Čontofalského bránu a v 20. minúte po lapsuse Šventa sa rútil v brejku na bránu Klose, záchrannú brzdu ale zatiahol Škrtel. Nemci výborne dávali lopty za chrbát stredových obrancov a pred gólmanom SR stále horelo. V 25. minúte udreli trojnásobní majstri sveta druhýkrát, keď kapitán Ballack skvele nadýchnutý center Lahma z ľavej strany hlavou poslal za bezmocného Čontofalského. Tehelné pole bolo v šoku a to ešte nebolo všetko. Najprv po polhodine v poslednej sekunde hasil Škrtel pred Ballackom a potom Löwovi zverenci zasadili tretí úder. V 36. minúte Ballack nepríjemne vystrelil spred 16-ky, Čontofalskému lopta vypadla a pre aktívneho Schweinsteigera nebolo problém zvýšiť na 3:0 z pohľadu Nemecka. Na ihrisku existovalo len jedno mužstvo, až komicky vyznela situácia, keď vzápatí gólman SR zluftoval loptu od vlastného spoluhráča a tá sa takmer dokotúľala do prázdnej brány.

Do druhého dejstva vstúpili lepšie Slováci, strela Karhana v 47. minúte išla mimo a Vittek sa zľava v sľubnej pozícii nepresadil, keď dal do náprahu veľa sily. No v 58. minúte domáci znížili, keď po centri Kozáka zo štandardky hlavou skorigoval Varga. Slováci sa oproti prvému polčasu zlepšili, viac im išla kombinácia, prebral sa v prvom polčase takmer neviditeľný Slavista Švento, a aj ich súper pod dojmom náskoku logicky zvoľnil. No opať zabral v 73. minúte, keď do rozhodenej obrany šikovne preniklo duo Klose - Podolski a hráč Bayernu Mníchov do prázdnej brány zasunul nezištnú prihrávku kanoniera Werderu Brémy. Hostia na hrozivých 5:1 mohli zvýšiť v 78. minúte, keď zneškodnil opakovanú strelu Odonkora Čontofalský. Škrvnou zápasu boli výtržnosti na štadióne, keď v priebehu polčasovej prestávky i druhého dejstva museli v sektore hostí i domácich zakročiť policajní ťažkoodenci.

Góly: 58. Varga - 13., 72. Podolski, 25. Ballack, 36. Schweinsteiger, ŽK: P. Petráš, M. Petráš - Fritz. Rozhodcovia: Hauge - Holvik, Randen (všetci Nór.), 21 582 divákov. SLOVENSKO: Čontofalský - P. Petráš (73. Hološko), Škrtel, Varga, J. Ďurica - Karhan, M. Petráš, J. Kozák (65. Hodúr), Švento - Mintál - Vittek. NEMECKO: Lehmann - Fritz, Arne Friedrich, Manuel Friedrich, Lahm - Schneider (76. Odonkor), Frings, Ballack, Schweinsteiger (76. Trochowski) - Klose, Podolski (85. Hanke).