koncesionárov. Zemková zároveň podala žalobu na zmluvu, ktorú so spoločnosťou BSP podpísal jej predchodca Jaroslav Rezník.
Predseda predstavenstva BSP Daniel Paľko odkázal riaditeľke, že sa „nespráva ako riaditeľka rozhlasu, ale ako populistka, ktorá klame, zavádza a chystá sa porušiť zákon". Riaditeľka sa podľa neho verejne pridala na stranu neplatičov a cielene znevýhodňuje všetkých, ktorí si svoju zákonnú povinnosť splnili a koncesionárske poplatky platili.
Vzťahy medzi spoločnosťou BSP a rozhlasom sa vyostrujú, pričom rozhlasu hrozí podobne dlhotrvajúci súdny spor o miliónové sumy, aký má Slovenská televízia so štúdiom Beta.
Zemková členom Rozhlasovej rady avizovala, že sa chystá ukončiť zmluvný vzťah s firmou BSP. Podľa nej bolo už pri podpise zmluvy porušených viacero zákonov. O neplatnosti zmluvy môže rozhodnúť len súd, to však môže trvať aj niekoľko rokov.
Bývalý riaditeľ rozhlasu Jaroslav Rezník odmieta spochybňovanie zákonnosti ním podpísanej zmluvy. „Uzavretiu zmluvy predchádzala riadne vypísaná verejná obchodná súťaž, členom výberovej komisie bol okrem pracovníkov rozhlasu aj člen Rozhlasovej rady," povedal Rezník, ktorý v súčasnosti pracuje ako poradca na ministerstve kultúry.
Podľa predsedu Rozhlasovej rady Vladimíra Taliana je Zemkovej rozhodnutie v súlade s uznesením rady, ktorá jej nechala voľné ruky, akým spôsobom ukončí spoluprácu s BSP.
Firma BSP má teraz podľa riaditeľky dve možnosti. Buď pristúpi na návrh na odstúpenie, a ponechá si asi 80 miliónov, ktoré vymohla od koncesionárov a má na vlastných účtoch a vrátia sa jej súdne poplatky. Rozhlas v tom prípade stiahne žaloby na 74-tisíc koncesionárov. Alebo BSP počká na rozhodnutie súdu, ktorý určí, či zmluva je platná, alebo nie. „Dovtedy by súdy v prípade 74-tisíc žalôb nemali konať," povedala Zemková.
Autor: ker
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.