ľudí a získal si dôveru finančných trhov". Ešte pred jeho prijatím sa slovenská mena posilnila na historicky najsilnejšiu hodnotu od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Euro sa predávalo za 36,81 koruny. „Informácie, ktoré postupne vychádzali o rozpočte, viedli k posilneniu koruny," tvrdil premiér Fico.
Analytici však jeho slová spochybňujú. Tvrdia, že rozpočet ovplyvnil korunu len veľmi mierne. „Koruna prijala rozpočet pozitívne, no za jej posilnením stojí predovšetkým špekulatívny kapitál, ktorý prichádza do nášho regiónu už niekoľko dní," povedal devízový obchodník Tatra banky Roman Farkaš.
„Keďže kľúčové parametre rozpočtu boli v súlade s očakávaniami, oficiálne schválenie návrhu rozpočtu vládou nebolo pre trhy natoľko významné," povedal hlavný ekonóm Tatra banky Róbert Prega. Vplyv rozpočtu sa podľa Farkaša na korune prejaví až o niekoľko dní, „keď analytici podrobne rozoberú z rozpočtu položku po položke".
Korunu neovplyvnila inflácia, ktorá v septembri podľa Štatistického úradu klesla medziročne z 5,1 na 4,6 percenta. Silná koruna bude pomáhať Národnej banke v boji proti inflácii, lebo klesnú ceny dovážaných tovarov. Na spevnenie koruny však môžu doplatiť vývozcovia. Ich korunové príjmy z exportu totiž klesnú.
Centrálna banka podľa jej hovorcu Igora Baráta návrh rozpočtu hodnotí pozitívne. Privítala by však, keby vláda viac šetrila a schodok by bol nižší. Ľahšie by sa jej tlmila inflácia.
„Rozpočet na prvý pohľad pôsobí dôveryhodnejšie ako vláda, je relatívne zodpovedný," povedal poslanec opozičného KDH Július Brocka. Podľa neho to vyzerá tak, že „vláda nebude taká rozšafná, ako sa to javilo z jej programového vyhlásenia na začiatku vládnutia".
Autor: ľj/iš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.