líder opozičnej Občianskej platformy (PO) Donald Tusk (na snímke vpravo). V prezidentskom paláci došlo k ostrej konfrontácii PO
Podľa Donalda Tuska rozhovor s prezidentom trval len sedem minút, z dôvodu "veľmi zvýšených emócií pána prezidenta". Líder PO však stihol prezidentovi povedať, aby nejako ovplyvnil demisiu svojho brata. "Jaroslaw Kaczynski používa jazyk, ktorý ruinuje politický život, a uráža slušných ľudí," povedal Tusk, pričom obvinenia premiéra voči Rokitovi označil za trestný čin proti demokracii. "Prezident mi povedal, že víťazstvo PO bude znamenať, že budúca vláda bude vládnuť výlučne za pomoci uznesení a nariadení," povedal Tusk a dodal: "Preložené do poľského jazyka, pán prezident povedal, že ak nebude vládnuť jeho brat Jaroslaw Kaczynski, tak on ako prezident nebude akceptovať žiadne zákonné rozhodnutia Sejmu."
"Prezident podľa ústavy môže zákony podpísať, vetovať alebo nasmerovať na Ústavný tribunál. Ubezpečujem, že všetky zákony, ktoré podľa prezidenta nebudú slúžiť dobru Poľska, určite vetuje. Po sérii stretnutí prezident optimistickejšie hľadí na perspektívu uzatvorenia koalície, ktorá má šance pretrvať do konca funkčného obdobia," povedal pre Rzeczpospolitu hovorca poľského prezidenta Maciej Lopinski.
Odborník na ústavu profesor Piotr Winczorek upozorňuje, že neverí, že by prezident hrozil nepodpisovaním zákonov. "Ak by to predsa len bola pravda, museli by sme to nazvať bojkotom štátu. V takej situácii by Sejm mohol prezidenta postaviť pred Śtátny tribunál (špeciálny orgán, pred ktorým sa podľa ústavy zodpovedajú len štátni a vládni činitelia, sudcovia a prokurátori za mimoriadny prečin pozn.red.) a v tom čase by funkciu prezidenta prevzal maršalek Sejmu," komentoval Winczorek pre Rzeczpospolitu.
Politická kríza v Poľsku sa prehĺbila v posledných dňoch a týždňoch po rozpade vládnej koalície strán Právo a Spravodlivosť (PiS), Liga poľských rodín a Sebaobrana. Vicepremiér Andrzej Lepper bol odvolaný, následne PiS začalo hľadať väčšinu medzi poslancami iných strán. Na verejnosť sa dostala tajne nakrútená nahrávka, kde predstavitelia PiS lanária poslankyňu zo Sebaobrany do svojich radov za prísľub kresla viceministerky a uhradenia pohľadávok voči Sebaobrane z peňazí Sejmu. Následná aféra vypukla koncom minulého týždňa, keď boli zverejnené odtajnené materiály z bývalého Úradu na ochranu štátu (UOP), podľa ktorých v 90. rokoch tajné služby sledovali bratov Kaczynských i vtedajšiu pravicovú opozíciu a o sledovaní mali vedieť aj predstavitelia dnešnej opozície.
Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) včera vyhlásila, že je pripravená zakopať vojnovú sekeru a znovu zostaviť väčšinu v parlamente s ľavicovou stranou Sebaobrana, aby sa krajina vyhla predčasným voľbám. Premiér Jaroslaw Kaczynski minulý mesiac Sebaobranu vylúčil z vlády po hádke o rozpočte na rok 2007 a o plánoch poslať viac vojakov do Afganistanu. Po žalostných výsledkoch prieskumu verejnej mienky Kaczynski a jeho brat-dvojča Lech, poľský prezident, dali jasne najavo, že nebudú dbať na výzvy opozície, aby sa skrátil termín parlamentného obdobia, a teraz tvrdia, že by privítali návrat Sebaobrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.