avšak napriek tomu má Pchjongjang záujem o Kórejský polostrov bez atómových zbraní. "Ak nás budú USA naďalej obťažovať a zvýšia nátlak, budeme to pokladať za deklaráciu vojny a podnikneme sériu zodpovedajúcich fyzických opatrení," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí KĽDR vo vyhlásení, ktoré zverejnila oficiálna tlačová agentúra KCNA. "Sme nútení dokázať, že máme jadrové zbrane, aby sme zamedzili rastúcej hrozbe vojny zo strany USA a ochránili našu zvrchovanosť a prežitie," uvádza prvé oficiálne vyhlásenie KĽDR od pondelkového oznámenia o jadrovej skúške. "Sme pripravení na dialóg i konfrontáciu," dodalo severokórejské ministerstvo s tým, že aj po jadrovej skúške uskutočnenej "kvôli USA" je Pchjongjang naďalej odhodlaný presadzovať Kórejský polostrov bez atómových zbraní prostredníctvom dialógu a rokovaní.
Juhokórejské médiá predtým informovali, že armáda krajiny skúma svoju pripravenosť na nukleárnu vojnu. Juhokórejský minister obrany Jun Kwang-ung neskôr uviedol, že Soul môže posilniť svoju konvenčnú výzbroj, aby mohol čeliť Severnej Kórei v prípade, ak skutočne má jadrové zbrane. Juhokórejský prezident Ro Mu-hjon vyhlásil, že údajné ohrozenie, ktorým Severná Kórea odôvodňuje vývoj jadrových zbraní, "buď v skutočnosti neexistuje alebo sú tvrdenia o ňom veľmi prehnané". Ak chce KĽDR skutočne dosiahnuť svoju bezpečnosť, musí budovať mier a dôveru so susednými krajinami.
Japonská televízia NHK medzitým informovala, že Tokio uvalí nové sankcie na Severnú Kóreu v reakcii na jej oznámenie o jadrovej skúške. Japonsko sa pridalo k USA vo výzve na prísne sankcie OSN s cieľom prinútiť Pchjongjang, aby sa vzdal jadrového programu. Tokio tiež uviedlo, že môže voči KĽDR prijať vlastné opatrenia ako zákaz vstupu jej lodí do japonských prístavov či zákaz obchodu medzi oboma krajinami.
Autor: Tokio/Soul (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.