dôvodu vstupu do koalície so Slovenskou národnou stranou. Vedenie socialistov tak podporilo návrh Socialistickej skupiny v Európskom parlamente, ktorá v júli odhlasovala vyvodenie dôsledkov zo zloženia novej koalície.
O pozastavení členstva sa rozhodlo počtom hlasov 327 ku 15, keď proti hlasovali len slovenskí a českí zástupcovia. Podľa šéfa PES Poula Nyrupa Rasmussena strana postupovala v súlade s berlínskou deklaráciou z roku 2001, na základe ktorej sa musia členské strany vyhýbať akejkoľvek spolupráci s nacionalistickými, xenofóbnymi stranami. Situáciu PES prehodnotí v júni budúceho roku.
Šéf PES Poul Nyrup Rasmussen je "hrdý na historické rozhodnutie", aj keď mu je ľúto, že Smer má pozastavené členstvo. "Väčšina členov stála pevne za našimi hodnotami, pre ktoré je spojenectvo s extrémnou pravicou neprijateľné," vysvetľoval Rasmussen prvé rozhodnutie PES v histórii pozastaviť členstvo jednej zo svojich členských strán. Proti pozastaveniu členstva hlasovali podľa informácií agentúry SITA iba slovenskí a českí delegáti.
O Smere budú rozhodovať v PES aj o desať mesiacov. Rasmussen však odmietol povedať, ako by mala vyzerať situácia na Slovensku, aby sa Smer mohol do PES vrátiť. "V súčasnej situácii by bolo nekorektné dávať podmienky," uviedol Rasmussen.
Podľa Jana Marinusa Wiersmu, holandského europoslanca, sa sankcia nebude týkať slovenských euposlancov. Tí by mali ostať naďalej členmi socialistickej frakcie Európskeho parlamentu.
PES potrestal Smer za to, že robí politiku pre ľudí. Myslí si to premiér a predseda Smeru Robert Fico, ktorého stanovisko tlmočila hovorkyňa Silvia Glendová. Podľa Fica eurosocialisti potrestali Smer aj za to, že bojuje s monopolmi a za to, že nezobral do vlády SMK. Fico sa snažil zvrátiť negatívne rozhodnutie ešte pred hlasovním, keď prostredníctvom svojich zástupcov navrhol, že sa nebude zúčastňovať na schôdzkach PES.
Člen predsedníctva Smeru Boris Zala nesúhlasí s týmto rozhodnutím, považuje však za kompromisné riešenie, že sa situácia o desať mesiacov prehodnotí.
Pozastavenie členstva považuje Monika Beňová za lepšie ako vylúčenie na
celý čas trvania vlády so SNS, čo tiež hrozilo. "Smer má desať mesiacov na to, aby dokázal, že vláda Roberta Fica je proeurópska a že Smer dokáže zabezpečiť, aby bola vládou, ktorá bude bojovať proti extrémizmu a nacionalistickým prejavom, že sa podarí nejakým spôsobom zmeniť rétoriku najmä predsedu SNS," uviedla europoslankyňa a bývalá podpredsedníčka Smeru pre zahraničie. Beňová od začiatku kritizovala Fica za to, že zobral do vlády SNS. "Moje stanovisko k účasti SNS vo vláde je dlhodobo známe," povedala.
Občania Slovenskej republiky sa podľa exministra zahraničných vecí Eduarda Kukana (SDKÚ) stávajú rukojemníkmi problémov premiéra a predsedu Smeru. "Celé pozastavenie členstva Smeru by bolo možné považovať za ich vnútornú stranícku záležitosť, ak by Fico nebol predsedom vlády SR," povedal včera Kukan. "Týmto aktom sa Smer zbavuje možnosti využiť svoje politické zaradenie v záujme SR. Fico si to spôsobil sám, pretože v PES sú dlhé roky určité pravidlá, ktoré on zostavením vlády vedome porušil," uviedol Kukan s dodatkom, že jeho osobne situácia, keď ani jedna vládna strana nie je v niektorej z významných európskych strán, neteší.
Pozastavenie členstva Smeru v PES môže mať podľa poslanca za SMK Lászloa Nagya nepriaznivý dopad na SR. Predstavitelia vlád štátov EÚ podľa neho totiž nie sú veľmi ochotní rokovať so slovenským premiérom na dvojstranných oficiálnych
rokovaniach. Teraz sa Smer pri presadzovaní národných záujmov v Európe nebude mať o koho oprieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.