trestom za kacírstvo. Strana európskych socialistov (PES) pozdravila sto dní Ficovej vlády najkrajším darčekom - pozastavila členstvo Smeru na desať mesiacov. Môžeme viesť spor, či ako ocenenie za koalíciu so SNS je to vysoká či nízka "pálka", isté je, že omilostenie situácia jednoducho neumožňovala.
Keby totiž PES takto výstražne a hlasno teraz nezabrechal, zosmiešnil by sám seba. Každý, kto sledoval pohoršenie, do ktorého eurosocialisti upadli po inaugurácii vlády Smer-SNS-HZDS, musel tušiť, že iné vyvrcholenie byť nemôže. Šéf strany Rasmussen, predseda frakcie Martin Schultz a ďalší šírili také kategorické vyhlásenia, že interval možností siahal len od pozastavenia po vylúčenie. "Je nezlučiteľné s členstvom v PES, aby členská strana nadviazala s nacionalistickou a xenofóbnou stranou akúkoľvek spoluprácu" tak a podobne rozprávali pár sekúnd pred tým, ako drvivá väčšina frakcie odhlasovala, že Smeru navrhnú pozastavenie členstva. Proti boli iba Beňová, Maňka a Koterec. Z tejto pozície sa cúvnuť fakticky nedalo, už ani preto, lebo PES by stratil politické i morálne oprávnenie pre svoju obľúbenú agendu - útočiť na konzervatívnu frakciu (EPP-ED) za koalície s pravým extrémom.
Fico sa preto veľmi mylne domnieval, že "zďaleka nie je kaša taká horúca, ako si myslíte". Gyurcsány, ktorý mu sedel po boku na tej skvelej visegrádskej tlačovke, mal o kaši lepšie informácie, a aj preto si zrejme dovolil to, čo si dovolil (zrušenie bilaterálnej schôdzky). Predsedovi vlády a Smeru teraz nezostáva nič iné, len si zvykať. Dvojstranným debatám s ním sa budú vyhýbať mimo Paroubka aj iní socialistickí šéfovia. Nádeje, ktoré priniesol na Slovensko podpredseda frakcie Hannes Swoboda, uchvátili iba slovenských politológov. Prognózami, ako Fico zrejme, pravdepodobne, "na 70 percent" a podobne - ujde s lopaty, sú plné staré noviny. Skóre 357:15, ktorým hlasovanie skončilo, názorne ukazuje, že Fico nie je jediný na Slovensku, kto veľa nevie o európskej kaši.
Verdikt je spravodlivý. O socialistoch si nemusíme myslieť nič dobré, a ani netreba, keďže v týchto gestách je aj istá dávka dvojtvárnosti. Vlastné zásady by ale mala ctiť a dodržiavať každá strana. PES má zákaz koalícií so stranami typu SNS dokonca v akejsi etickej charte, takže keby sa zachovali inak, nasadili by si šašovské čiapky presne tak, ako Slota prihlásením sa k "európskym hodnotám". Aj politicky je súd úplne v poriadku. Naozaj nikomu nechýba, aby sa strany nacionálneho typu premnožili v európskych vládach a vôbec posilňovali na politických scénach. My si môžeme myslieť, že Slota je neškodný blázon, ale benevolentnejšie riešenie by znamenalo precedens pre iné krajiny, kde sa občas vyskytnú aj xenofóbi, ktorí to myslia vážnejšie. Isteže, každý národ má právo na takú vládu, akú si zvolí. Keby išlo o sankciu voči Slovensku zo strany európskych inštitúcií, kóšer by to ani nebolo. (Autor už pred šiestimi rokmi na tomto mieste písal, že bojkot na Rakúsko kvôli Haiderovi je nezmysel.) PES je ale stranícka internacionála a ako taká má zvrchované právo rozhodnúť, kto spĺňa kritériá, aby mohol byť jej členom, a kto ich nespĺňa.
Rozhodnutie zdanlivo zvyšuje vonkajší tlak na Fica, aby vyhodil SNS z koalície. Ale nie veľmi, keďže desaťmesačná "podmienka" nie je taká vzdialená, aby sa nepokúsil vydržať, čo aj urobí. Samotné uvalenie sankcie tému rekonštrukcie vlády nijako zvlášť neinovuje ani preto, lebo medzi Smerom a SMK vyrastajú v posledných mesiacoch zákopy, ktoré budú o chvíľu už zrejme neprekročiteľné. (Bugár: "S Ficom sme skončili"). A KDH je po fiasku v predvolebných rokovaniach tiež veľmi ďaleko od toho, aby čosi skúšali. Dzurinda hrá na Mečiara, nie na veľkú koalíciu. (Teda v tejto perióde nie.) Paradox teda je, že tých desať mesiacov odkladu môže vládu ešte aj stabilizovať. Fico má pred sebou akoby ešte jednu šancu. Na Slotovom mieste by ale človekovi stuhol smiech na ústach.
Fico to však bude mať so socialistickým havkáčom veľmi náročné. Jeho reakcia, že pozastavená činnosť bola preto, lebo "bojuje proti monopolom a SMK nie je vo vláde", v kariérnom postupe Smeru nepomôže ani milimeter. Oni si to pamätajú presne tak, ako obvinenia z júla, že sú "v područí nadnárodných monopolov". Vyzerá to tak, že pauza Smeru v socialistickej internacionále sa môže aj poriadne natiahnuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.