ponovembrovým politickým subjektom na Slovensku. V roku 2000 sa rozhodol odísť z aktívnej politiky, aby svojimi vyhranenými názormi neuškodil KDH. V sobotu sa opäť vrátil.
Do funkcie vás zvolili až v druhom kole rozdielom jediného hlasu. Čo vy na to?
- Kto chcel uspieť, musel získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Bolo dohromady sedem kandidátov, takže druhé kolo sa dalo očakávať.
Aké sú pocity politika, ktorý sa po šesťročnej pauze vracia tam, odkiaľ vyšiel?
- Politiku som mal rád a mám ju rád vo všetkých jej podobách, pozitívnych i negatívnych. Mám radosť, že sa vraciam do predsedníctva KDH a že budem mať možnosť účinnejšie sa podieľať na formulovaní politiky hnutia.
V roku 2000, keď ste sa rozhodli vzdať sa všetkých funkcií v KDH a venovať sa povolaniu advokáta, ste sa vyjadrili, že svoju úlohu ste splnili a politiku prenechávate iným. Predsa len - čo bolo teda lajtmotívom vášho návratu?
- Oproti roku 2000 sa zmenili spoločenské podmienky na Slovensku. Svojím odchodom z politických funkcií som s politikou neskončil. Naďalej som sa verejne a slobodne vyjadroval k zásadným veciam. Priznávam, čiastočne ma k rozhodnutiu priviedli aj názorové rozdiely, ktoré v KDH vznikli po predčasných parlamentných voľbách.
Vtedy sa vyjadrili, že odchádzate, aby vaše kritické postoje, napríklad voči členstvu Slovenska v NATO či invázii USA do Iraku nepoškodili KDH. Slovensko je v NATO, oficiálne podporilo útok na Irak. Čo sa teda z vášho pohľadu zmenilo?
- Svoje postoje k týmto i ďalším otázkam som nezmenil. Myslím si, že vývoj udalostí od môjho odchodu až dodnes ich len potvrdil.
Akým smerom by sa mala podľa vás uberať politika KDH?
- Vychádzam z toho, že politika nie je pokračovaním náboženstva inými prostriedkami. Nestačí, aby sa KDH hlásilo k nejakým náboženským pravdám, ktoré v náboženstve a v teológii platia. Politika by mala mať vlastné definície právd. KDH by malo vychádzať práve z politických definícií právd.
S akými ambíciami sa vraciate do politického života?
- Predovšetkým aby sa politické postavenie KDH na Slovensku zosilnilo.
KDH získalo v predčasných parlamentných voľbách 8,31 percenta hlasov. Splnil volebný výsledok vaše očakávania?
- Samozrejme, že nie. Očakával som, podobne ako Pavol Hrušovský, dvojciferné číslo.
Akých zásadných chýb sa hnutie pred voľbami dopustilo?
- KDH sa ocitlo v chúlostivej situácii medzi Smerom, ktorý prinajmenšom proklamoval, ale v niektorých smeroch aj fakticky uplatňoval politiku, ktorá oslovovala mnohých našich voličov, a medzi SDKÚ, ktorá uplatňovala neokonzervatívnu, príliš trhovú ekonomickú politiku, ktorá sa síce ukázala ako účinná, ale predsa len má tendenciu jedných zvýhodňovať a druhých znevýhodňovať. Mnoho potenciálnych voličov KDH patrí práve do skupiny znevýhodnených občanov, elektoriát KDH tvoria väčšinou slabšie sociálne skupiny. Po druhé: Verejnosť na Slovensku akosi automaticky spája KDH s cirkvou, najmä katolíckou, čo je síce fakt, ale práve preto nebolo to treba z našej strany až tak príliš prízvukovať. Veď účasť KDH vo vláde priniesla čitateľné, nesporne pozitívne kroky napríklad v rezorte ministerstva vnútra, ktoré viedol Vlado Palko, či v sociálnej oblasti, kde práve KDH zmierňovalo dopady rýdzo trhovej politiky presadzovanej SDKÚ. Najmä v závere funkčného obdobia, keď sme vystúpili z koalícia pre zmluvu s Vatikánom, prvok stotožňovania KDH len s jednou dimenziou politiky, s väzbou na náboženstvo, ešte zosilnel. V záverečnej fáze KDH asi naozaj neostalo nič iné ako vystúpiť z vlády. Ale v priebehu funkčného obdobia otázku zmluvy s Vatikánom asi nemuselo stavať tak kategoricky.
Predseda SDKÚ pripisuje predčasné ukončenie funkčného obdobia i vznik súčasnej vlády kresťanským demokratom. Aký je váš názor?
- Toto je veľmi priehľadná politika Mikuláša Dzurindu, ktorého si po mnohých stránkach vážim a stále sme priatelia. Ale v tomto smere príliš jednostranne chce zvýrazniť SDKÚ a seba ako lídra opozície. Nech sa zamyslí nad tým, prečo KDH muselo vystúpiť z vlády, prečo SDKÚ a jeho vláda nebola schopná vyhovieť KDH aspoň do tej miery, aby zostalo v koalícii do konca volebného obdobia. A pokiaľ ide o postup KDH po voľbách, ten bol úplne legitímny. Druhá vec je, že tým zahnalo Mikuláša Dzurindu a SDKÚ do opozície. Ale taký je osud politikov.
Po voľbách došlo v KDH k dramatickému názorovému konfliktu. Z funkcií podpredsedov odišli Daniel Lipšic, Vladimír Palko a Rudolf Bauer, členstva v predsedníctve sa vzdal František Mikloško. Predsedovi Hrušovskému vyčítajú servilný postoj voči Ficovmu Smeru, s ktorým bol ochotný rokovať o vytvorení koalície.
- KDH ponúkalo Smeru koalíciu s SMK. A ja to nepovažujem za chybu. Keby bol Smer prijal tento návrh, dnes by nemal problémy s eurosocialistami a nemyslím si, že by mal problémy s realizáciou svojho volebného programu. Bola to chyba Smeru, nie KDH, že túto ponuku neprijal.
Ktorá skupina je vám názorovo bližšia Hrušovského či okolo Palka a Lipšica?
- Urobil by som chybu, keby som to povedal. Tým by som si sťažil situáciu, pretože ja chcem obidve tieto skupiny zblížiť. Myslím si, že názorové rozdiely medzi nimi nie sú až také dramatické, aby sa nedali prekonať. Musíme spoločne rozmýšľať nad tým, ako odpovedať na výzvy budúcnosti. Pretože aj predčasné voľby sú už minulosťou. Mám pocit, že hrany sa už teraz obrusujú. A pre KDH je nesmierne dôležité, aby sme spoločne dokázali formulovať víziu i praktické ciele v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti.
Podľa prognóz niektorých politológov názorové rozdiely vyústia do štiepenia KDH.
- Žiadne štiepenie v KDH nehrozí. Myslím si, že skupina okolo Vladimíra Palka nemá zámer ani záujem budovať nejakú novú stranu. Ja ako ich priateľ im to ani neodporúčam. Čas budovania nových strán sa už pominul. Sú to nesporne schopní politici, otázka teda znie, ako nájsť pre túto skupinu vo vnútri KDH priestor, aby svojou prácou obohacovali KDH.
Keby vám na budúci rok pred snemom KDH ponúkli funkciu predsedu, prijali by ste kandidatúru?
- Zatiaľ nechcem kandidovať ani na funkciu predsedu, ani podpredsedu. Živím sa advokáciou, som spoluzakladateľom vysokej školy a mám množstvo ďalších záväzkov, ktoré nemôžem len tak jednoducho nechať. Funkcia predsedu či podpredsedu sa nedá robiť na čiastočný úväzok. Navyše, predsedom som už raz bol a KDH sa má pozerať dopredu, nie kráčať dozadu. Z tohto pohľadu ja som minulosť, nie budúcnosť.
Nemáte obavy, že váš návrat do politiky môže pôsobiť na voličov KDH kontraproduktívne?
- Dúfam, že nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.