cieľov, ktoré vychádzajú z programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky. Ján Mikolaj - minister školstva Slovenskej republiky.
Jednou z hlavných priorít Ministra školstva je skvalitnenie vzdelávania v oblasti poznania a úcty k národným tradíciám, podpora vlastnectva pomocou výdavania učebníc a literatúry.
Tak ako väčšina nových ministrov, i J. Mikolaj si dal za prioritu zreformovať výučbu na stredných a základných školách. Malo by to byť spracovaním nového zákona o výchove a vzdelávaní (tzv. Školský zákon), prostredníctvom ktorého by sa mali riešiť obsahové zmeny v oblasti výchovy a vzdelávania. Najbližšie k danému cieľu sa dostal ex-minister školstva, dnes poslanec za KDH, Martin Fronc. Doterajší zákon platí od roku 1984.
Podľa väčšiny riaditeľov stredných škôl, je programové vyhlásenie vlády, hodnotené skôr kladne ako záporne. Potvrdil nám to i riaditeľ Gymnázia na Opatovskej ceste Jozef Pištey. "Pokiaľ sa programové vyhlásenie bude realizovať tak, ako je napísané, osobne s tým problém nemám. Bude to pozitívne a mohlo by to byť v poriadku", povedal.
To isté potvrdila i riaditeľka Španielskeho Gymnázia Alena Bobáková. "Hodnotím ho na dvojku", povedala. Veľmi ju potešilo, že "nová vláda
nezmietla zo stola veci, ktoré urobila predchádzajúca vláda, ale pokračuje v nich".
Za uplynulé obdobie pozitívne hodnotí dve veci, a to prijatie nového klasifikačného poriadku, kde "je všetko perfektne prepracované". Podľa nej už nebudú rozdiely medzi jednotlivými školami. Ďalšou vecou je zmena maturitných skúšok. "Študent sa nemusí zaoberať tým, čo nebude potrebovať", zhodnotila.
Samotná Slovenská rektorská konferencia, prostredníctvom prezidenta Vladimíra Báleša hodnotí programové vyhlásenie v oblasti vysokého školstva kladne.
"Prijali sme však s určitým znepokojením správu o viazaní 10% z rozpočtu Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky by tým dala veľmi zlý signál, ak by krátila schválený rozpočet pre vysoké školy a prostriedky určené pre vedu a výskum. Finančná situácia v dôsledku výdavkov na energiu je už aj tak veľmi napätá", povedal nám prezident SRK V. Báleš.
Rektor Technickej univerzity v Košiciach Juraj Sinay považuje programové vyhlásenie vlády a úlohy, ktoré v ňom sú, za "ambiciózne". "Ich splnenie určite bude znamenať zlepšenie postavenia VŠ v rámci Slovenskej republiky, ale hlavne ako súčasti Európskeho výskumného a vysokoškolksého priestoru", povedal. Podľa slov J. Sinaya je istou nevýhodou, že "v konečnej verzii vládneho programu vypadla časť vety o náraste finančných prostriedkov na financovanie VŠ, pričom v pracovných verziách sa hovorilo o výške 1,2% HDP ako cieľovej hodnote výšky finančných prostriedkov".
Minister školstva J.Mikolaj si vyvorí i poradné tímy. Ako nám povedala Helena Poláková, riaditeľka odobru masmediálnej politiky MŠSR "daná funkcia bude čestná". Martin Fronc nevie, či J. Mikolaj "chce založiť duplicitné tímy, alebo zmeniť postavenie už jestvujúcich."
Do poradných tímov MŠSR J. Mikolaja by mali patriť tímy v oblasti športu, vysokého školstva, odborného vzdelávania a pod. Dnes však už poradné tímy existujú. Jedným z nich je Slovenská rektorská konferencia.
V oblasti športu už bol vymenovaný splnomocnec vlády Slovenskej republiky. Stal sa ním bývalý tréner slovenskej futbalovej reprezentácie a poslanec NRSR za SMER Dušan Galis.
Jednou z hlavných zmien, ktoré Ján Mikolaj vykonal, bolo zrušenie piateho maturitného predmetu na gymnáziách. Niektorí učitelia, ale i riaditelia gymnázíí súhlasia, niektorí naopak nie. Podľa riaditeľa Jozefa Pišteya, "bolo päť maturitných predmetov dosť."
Z daným výrokom súhlasí i Alena Bobáková. Martin Fronc však sa s takýmto krokom nesúhlasí. "Zmena je krokom späť. Z maturity sa stane skôr spoločenská udalosť, než objektívne porovnateľné a spravodlivé ocenenie vedomostí maturantov."
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.