2007. Pôdohospodárstvo. Človek nemusel vidieť v živote jedinú kravu ani klimatizovanú maštaľ, aby si všimol, že ak existuje koniec rozumu, tak je to dorovnanie platieb agroboľševickej loby na úroveň 70 percent EÚ (čiže asi dve miliardy plus). Celkové výdavky tohto jedinečného rezortu budú v roku 2007 bájnych 23 miliárd.
Tieto peniaze pôjdu z rozpočtu, ktorý drží trojpercentný deficit ako hluchý dvere a minister Počiatek prisahá, že odstúpi, ak nebude euro v januári 2009. Deje sa to v situácii, keď niet vrstvy na celom Slovensku, ktorá by na vstupe do EÚ zarobila toľko, čo poľnohospodári. Rýchlejšie ako im išli minulý rok platy hore iba v dvoch odvetviach finančníctvo a energetika. Eurostat spočítal, že len za rok 2004 narástol prijem v agrosektore o 29 percent oproti roku 2003. V celom Visegráde hospodárili do roku 2003 so stratami, od roku 2004 je celý sektor, ktorý v tomto štáte zamestnáva asi 4 percentá populácie, v miliardových ziskoch. Všetci analytici, ktorí na Slovensku existujú, zalamujú rukami i nohami a protestujú, že ide o nebotyčnú hlúposť, keďže stokrát užitočnejšie by bolo podporiť strategické odvetvia budúcnosti, ako veda, výskum, školstvo, informačné technológie.
Len jeden expert má iný názor Fico. "Navýšenie rozpočtu pre rezort pôdohospodárstva nevnímame len z pohľadu financií, je to súčasne vyjadrenie zmeny vo vzťahu k poľnohospodárstvu", povedal najobľúbenejší politik desaťročia (podľa rekordných preferencií) na akejsi konferencii v Nitre. Pretože "rezort je dôležitý ako zdroj bezpečných potravín, zdroj potravinovej bezpečnosti štátu, vytvára pracovné miesta pre ľudí s nižšou kvalifikáciou a je schopný zabezpečiť rozvoj vidieka". Toto je presne rétorika, ktorú bolo počuť naposledy na zjazdoch KSČ kedysi pred tridsiatimi rokmi. Možno už ani vtedy. "Potravinová bezpečnosť" je terminológia studenej vojny, keď bola padnutá železná opona, neexistoval slobodný obchod a hladomory kosili Ukrajinu, takže štáty Varšavskej zmluvy si strážili výmery a keď splnili "plán", vyhlasovali to za budovateľské úspechy. Dnes sú na trhoch také prebytky, že existuje tisíc spôsobov, ako spáchať samovraždu, len jedna nie umrieť hladom. "Vytváranie nových pracovných miest" v poľnohospodárstve je v 21. storočí v Európe absurdum z princípu. A čo sa týka rozvoja vidieka, na toto majú v eurofondoch asi pripravené asi dva tzv. operačné programy. S desiatkami miliárd na najbližších sedem rokov.
Toto naše europoľnohospodárstvo je čistá groteska. Včera vo všetkých novinách bolo, že bude drahší chlieb, asi o 15 percent, lebo na Slovensku bola slabá úroda obilia. Aby ste rozumeli nedostatok tlačí na ceny a výsledkom previsu dopytu nad ponukou je drahšia múka. Veľmi zaujímavé. Pred rokom bola veľká nadorúda. Družstevníci nariekali, že nepredajú a prerobia. Nielenže mali všetky sýpky po plafón naplnené, ale padali aj návrhy, aby nadbytočné obilie vykúpili elektrárne, ktoré s ním môžu zakúriť. Prípadne Európska únia. Netreba asi pripomínať, že múka vtedy nezlacnela. Roľníci sú jediná kasta na zemeguli, ktorí sú dotovaní až trikrát: Prvýkrát priame platby za to, že vôbec existujú. Druhýkrát v obchode, keď kupujeme potraviny, ktoré by boli lacnejšie, keby dotácie neboli. A tretíkrát prebytky. Ak ich nedopestujú, tak múka zdražie.
Ten, kto dáva dnes pôdohospodárstvo za rozpočtovú prioritu, je šialenec, čo zabudol hlavu na 14. zjazde KSČ tak dôkladne, že nevidí zásadné fakty, ktorým ani Slovensko neujde. Zvyšovať dotácie agrosektoru je nesmierne škodlivé aj preto, lebo čím silnejší návyk sa vypestuje, tým ťažší sociálny konflikt budú musieť politici hasiť, až sa vonkajšie podmienky prudko zmenia. Nejde len o fakt, ktorý už každý okrem Fica vníma, totiž, že súčasný model "spoločnej poľnohospodárskej politiky" EÚ je neudržateľný, ale aj o konkrétny politický proces, ktorý môže hodinu pravdy priblížiť. Včera správy hlásili, že "po roku 2013 sa spôsob financovania určite zmení". Veľká Británia súhlasila s európskym rozpočtom len s podmienkou, že v roku 2009 sa zrodí dohoda na zásadnej reforme celého rozpočtu únie pre obdobie od roku 2013. Otázka, ktorá visí vo vzduchu, hoci nikto ju nechce vysloviť, znie, že či dotácie z Bruselu vôbec budú chodiť, ak dohoda medzi Britmi a Francúzmi nebude. To bude taký pád na hubu, že dovidenia. Ešteže Fica zohreje pocit, že odvykaciu kúru od návykovej drogy, ktorej dávky teraz zvyšuje, už bude riešiť iná vláda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.