bratislavského letiska konzorciu TwoOne. "Považujeme vec za ukončenú," komentoval rozhodnutie kabinetu jeho šéf Robert Fico. Je presvedčený, že bratislavské letisko je atraktívne a nebude problém rozvíjať ho aj s inými zdrojmi, ako s tými, ktoré malo získať privatizáciou. "Rozvoj letiska plnohodnotne zabezpečí štát, máme k dispozícií cudzie zdroje, úvery," povedal minister dopravy Ľubomír Vážny. Podľa neho je letisko v dobrej finančnej kondícii. Jeho ročné tržby sa pohybujú na úrovni okolo 1 miliardy korún, pričom sa očakáva rast letiska o 10 až 15 percent ročne.
V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok však peniaze na rozvoj letiska vyčlenené nie sú. Výhrady k návrhu vlády malo ministerstvo zahraničných vecí. V pripomienkovom konaní navrhlo, aby ministerstvo dopravy najprv vypracovalo právnu analýzu dôsledkov zrušenia privatizácie z hľadiska medzinárodného práva. Spoločnosť Penta, ktorá je súčasťou konzorcia TwoOne, totiž verejne vyhlásila, že podá na slovenskú vládu žalobu na medzinárodnú arbitráž v Paríži a na medzinárodný rozhodcovský súd. Ako dôvody uviedla porušenie práv investora a porušenie zmluvy o privatizácii.
Vlastník bratislavského letiska, Fond národného majetku a ministerstvo dopravy od kúpnej zmluvy s konzorciom TwoOne odstúpili 20. septembra tohto roka na odporúčanie vlády. Dôvodom bol fakt, že koncentráciu bratislavského a viedenského letiska neschválil Protimonopolný úrad. Budúce plány s letiskom má vypracovať minister dopravy spolu s ministrom hospodárstva a prezidentom Fondu národného majetku do 30. októbra tohto roka.
Slovenských ženistov stiahneme z Iraku vo februári budúceho roka. Vo vládnom materiáli sa však píše, že síce ženistov stiahneme, ale v Iraku ostane šesť dôstojníkov vo veliteľstvách, päť vo výcvikovej misii. Ak iracká vláda bude mať záujem, Slovensko okamžite naspäť pošle deväť ľudí s technikou, ktorí by cvičili Iračanov. Okrem toho Iračanom darujeme dva odmínovacie komplety Božena a prebytočné guľometné pásy.
Stiahnutím ženistov podľa premiéra Roberta Fica vláda "plní prísľub, ktorý bol daný". Vláda odôvodňuje stiahnutie aj tým, že vojaci neplnia úlohy, na ktoré ich Slovensko vyslalo, nie sú využití efektívne.
Stiahnutie vojakov z Iraku bola jedna z dôležitých predvolebných tém strany Smer. Predseda Fico hovoril, že ak sa dostane do vlády, okamžite vojakov stiahne. V predvolených debatách tvrdil, že "Slovensko by sa nemalo podieľať na aktivitách, ktoré vznikli bez rezolúcie OSN". Vo včerajšom vládnom materiáli sa píše, že sme v Iraku pôsobili "v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a na pozvanie irackej vlády". Stiahnutie vojakov príde viac ako pol roka po nástupe Fica k moci.
Bývalý minister obrany Martin Fedor tvrdí, že ak tam ostane čo len jeden dôstojník, nejde o stiahnutie vojakov z Iraku a je to nesúlad s tým, čo rozprával Fico pred voľbami. "Vojaci, ktorí v Iraku ostávajú, tam dokonca budú na základe uznesenia schváleného za bývalej vlády. Ficova vláda ani nemení mandát," hovorí Fedor.
Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda hovorí, že Fico neplní sľub. Pripomenul, že keď terajší španielsky premiér José Luís Rodríguez Zapatero pred voľbami sľúbil, že stiahne vojakov, tak to urobil do dvoch týždňov.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.