nie je extrémistická. Slota tvrdí, že sú stranou "patriotov", akú má každý štát Európskej únie.
"SNS nebola nikdy extrémna. My sme boli vždy bití, zatváraní a prenasledovaní. Za 135 rokov sme sa nikdy neobrátili nikdy k svojmu národu a k štátnosti. Pokiaľ je toto extrémizmus, tak sme asi extrémni," uviedol predseda SNS.
Slota, ktorý spolu s podpredsedníčkou Annou Belousovou v roku 1997 štyri dni hostili v Žiline francúzskeho ultranacionalistu a extrémistu Le Pena, dnes o svojom niekdajšom vzore tvrdí, že je pre neho minulosťou.
"Stále viac Le Penových politických oponentov vo Francúzsku súhlasí s niektorými jeho vyjadreniami, napríklad vo vzťahu k prisťahovalectvu. Áno, niektoré jeho vyhlásenia sú, neviem či extrémistické, ale nie sú adekvátne. Sú málo Európske," reagoval Slota na otázku SME, či je podľa neho Le Pen extrémista.
Belousová sa neodváži hodnotiť, či Le Penova strana je, alebo nie je extrémistická. Diplomaticky však uviedla, že SNS sa vyvíja a vyvíjajú sa aj jej predstavy o smerovaní Slovenska a o Európe.
"Viem povedať, že tí, ktorí poresadzujú teroristické útoky sú extrémisti. Prečo sa vraciate do minulosti? Zoberme si napríklad Maďarsko. Tam môže byť transparent, že požadujú Slotovu smrť. Prečo Európska únia mlčí. Prečo mlčí, keď v jej členskom štáte existuje a je zaregistrovaná Strana holandských pedofilov. Tá je určite extrémistická," konštatovala Belousová na otázku, čo považuje SNS za extrémizmus.
Slota si myslí, že extrémisti sú práve na maďarskej strane a zaútočil na Stranu maďarskej koalície a časť maďarskej politickej scény. Zopakoval, že niektorým politikom ide o spochybnenie povojnového usporiadania Európy a vyvolávanie etnického napätia. Slota je presvedčený, že maďarskí politici nevytvárajú napätie len na Slovensku a v Maďarsku, ale v celej Strednej Európe.
"Moje nedávne odmlčanie sa počas leta odhalilo, že zdrojom etnického a medzištítneho napätia nie je SNS a nie je tento zdroj na slovenskej strane Dunaja. Napätie umelo vytvárajú najvyšší predstavitelia Maďarska v Budapešti a ich pomáhači zo strany SMK. SNS nemala a nemá výhrady k maďarskému národu ani národnosti. SNS bude vždy tvrdo kritizovať postoje politikov SMK a Maďarska, ktorí permanentne na základe klamstiev a dezinformácií vyvolávajú napätie medzi Slovenskom a Maďarskom a dovolím si tvrdiť, že vytvárajú napätie v celej strednej Európe," vyhlásil predseda národniarov.
Ján Slota v tejto súvislosti vyzval všetky slovenské parlamentné strany, aby sa dištancovali od SMK dovtedy, kým neuzná Trianon a Benešove dekréty.
"Treba prerušiť styky s SMK. Ten, kto spochybňuje Trianon, spochybňuje slovenskú štátnosť a povojnové usporiadanie Európy," dodal.
Vodca národniarov Slota sa neobáva len revidovania Trianonu a Benešových dekrétov, ale aj štiepenia vlastnej strany. Aby predišiel možnému štiepeniu centralizuje moc v rukách úzkeho vedenia. Na sneme nechal upraviť stanovy strany tak, že každého ďalšieho nového člena SNS musí odsúhlasiť predsedníctvo. Predsedníctvo pod jeho vedením tiež posunulo svoje právomoci smerom k najnižším zložkám. Krajských, ale po sobote už aj okresných predsedov bude voliť vedenie. Slota spomínané kroky označil za preventívne.
Slota poučený z politických prehier po štiepení sa snaží udržať silou mocou jednotu SNS. Potom, keď snem jednohlasne potvrdil Slotu a Annu Belousovú vo vedení, prirovnal stranu v analýze povolebného vývoja k armáde.
"Naša strana je ako moderná armáda. Nie je dôležitý počet, ale profesionalita, odhodlanosť a vernosť ideám," vyhlásil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.