Marián Hossa sa prestrieľal na čelo kanonierov

Sportnet|23. okt 2006 o 00:00

New York (TASR) - Cez víkend sa v devätnástich dueloch zámorskej NHL podarilo nazbierať slovenským hokejistom jedenásť bodov do kanadského bodovania.

Dvoma gólmi sa pri výhre nad Floridou blysol Marián Hossa (na snímke vpravo) z Atlanty, dve asistencie Marka Svatoša nestačili Coloradu, ktoré prehralo v Montreali a ani gól a asistencia Michala Handzuša nepomohli Chicagu v dueli so St. Louis. Minnesote chýbal v súboji so San Jose hviezdny Marián Gáborík, ktorý si proti Anaheimu natiahol slabiny. V noci na sobotu bodovali v lige iba dvaja Slováci, góly Jozefa Stümpela a Juraja Kolníka mali na svedomí krach letcov z Philadelphie. Stümpel otvoril skóre duelu v oslabení a Kolník 34 sekúnd po góle Simona Gagneho vyrovnal na 2:2. Starší z bratov Hossovcov bol znovu kľúčovou osobnosťou Atlanty, keď zásluhou dvoch gólov slovenského krídelníka Thrashers oslávili jubilejný 500. zápas v profilige víťazstvom nad Floridou. Po bezgólovej prvej tretine premenil trenčiansky odchovanec v 24. minúte trestné strieľanie, keď ho predtým zastavil pri sólonájazde nedovoleným "háčikom" bieloruský obranca Ruslan Salej. Druhý zásah pridal až v samom závere, keď hostia napriek početnej nevýhode odvolali gólmana a Hossa tri sekundy pred koncom pečatil do opustenej bránky triumf svojho tímu. Pôvodne chcel ešte prihrávať ruskému spoluhráčovi a strelcovi tretieho gólu Atlanty Iľjovi Kovaľčukovi, no floridský kapitán Olli Jokinen v zúfalej situácii hodil po puku hokejku a ten dokĺzal do prázdnej bránky. "Dal dva góly a to je dobré pre mužstvo," povedal Hossa nazdávajúc sa, že posledný zásah patril Kovaľčukovi. Thrashers tak vyťažili z 16 možných bodov až trinásť, vďaka čomu zažívajú najlepší štart do sezóny v klubovej histórii. "Ukazuje sa, aké je dôležité sebavedomie. Vezieme sa na víťaznej vlne," pochvaľoval si Hossa a dodal, že na skvelom vstupe má značný podiel najmä mladý fínsky brankár Kari Lehtonen, ktorý zatiaľ odchytal každý zápas Atlanty a proti Floride úspešne kryl 18 striel. "Vďaka nemu tak dominujeme," myslí si starší z bratov Hossovcov, ktorý sa zásluhou deviatich gólov prestrieľal už na čelo tabuľky kanonierov NHL. Okrem neho si bodové konto v stretnutí vylepšil aj ďalší Slovák Juraj Kolník, ktorý v 39. minúte prihral na prvý gól Panthers Chrisovi Grattonovi. Absencia Martina Havláta sa ukázala byť veľkou stratou pre hokejistov Chicaga.Najproduktívnejšieho hráča súťaže nahradil v prvom útoku vedľa jeho krajana Radima Vrbatu a Slováka Michala Handzuša z farmy povolaný Brandon Bochenski, ktorý však nedokázal preháňať súperových obrancov tak ako rýchlonohý Havlát. Handzuš sa do štatistík zapísal dvakrát, najprv keď asistoval pri góle Vrbatu a potom na konci druhej tretiny, keď v presilovke tečoval strelu obrancu jastrabov Adriana Aucoina, vďaka čomu domáci vyrovnali na 3:3. Divokú gólovú prestrelku videli diváci v Montreale, kde domáci Canadiens prehrávali s Coloradom v 17. minúte aj vďaka dvom asistenciám Mareka Svatoša 0:3, no napokon zdolali denverský tím 8:5. Po prvej prehre v sezóne sa divosi z Minnesoty rýchlo otriasli a na svojej poslednej zastávke na "tripe" po Kalifornii zvíťazili nad domácim San Jose jasne. Gáboríkov dvorný nahrávač Pavol Demitra si zahral v útoku s ďalším Slovákom Brankom Radivojevičom a Fínom Mikkom Koivom, ale body tentoraz zbierali iné formácie.

Výsledky - sobota: COLUMBUS - TORONTO 2:4 (0:0, 1:3, 1:1), góly: 33. Malhotra (Chimera, Eriksson), 60. Svitov (Foote) - 30. McCabe (Sundin, Wellwood), 38. Wellwood (Tucker, McCabe), 38. Peca (Steen, Kilger), 54. Pohl (Ondrus, Battaglia). FLORIDA - PHILADELPHIA 3:2 (1:1, 2:1, 0:0), 3. STÜMPEL (Olesz), 28. KOLNÍK (Van Ryn, Gelinas), 39. Jokinen (Van Ryn, Salej) - 17. Gagne (Knuble, Robitaille), 27. Gagne (Kapanen, Pitkänen). ST. LOUIS - VANCOUVER 2:3 po predĺžení (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1), 7. Čajánek (Tkachuk), 46. Stempniak (Guerin, Tkachuk) - 48. Pyatt (D. Sedin, H. Sedin), 60. Näslund (Salo, H. Sedin), 65. Salo (Näslund, Morrison). BUFFALO - CAROLINA 5:4 (1:1, 2:2, 2:1), 10. Pominville (Hecht, Briere), 33. Kalinin (Gaustad, Pominville), 34. Afinogenov (Campbell, Roy), 54. Vanek (Afinogenov, Roy), 56. Špaček (Vanek, Afinogenov) - 6. Walker (Staal), 29. Staal (Whitney, Cole), 36. Belanger (Whitney, Larose), 59. Commodore (Cole). DALLAS - CHICAGO 5:4 (1:2, 0:1, 4:1), 5. Miettinen (Barnes, Ott), 54. Modano (Lehtinen, Jokinen), 55. Lehtinen (Sydor), 59. Ribeiro (Hagman, Lindros), 60. Boucher (Morrow, Halpern) - 16. Kukkonen (Vrbata, Bourque), 18. Bourque (Vrbata, Hamilton), 40. Holmqvist (Seabrook, Kukkonen), 56. Lapointe (Smolinski, Vrbata). ANAHEIM - MINNESOTA 2:1 (0:0, 2:1, 0:0), 24. Niedermayer (Fedoruk, Perry), 31. O'Donnell (Pahlsson, Niedermayer) - 33. Bouchard (Foster, Rolston).

Nedeľa: ATLANTA FLORIDA 4:2 (0:0, 2:1, 2:1), 24. HOSSA (trestné strieľanie), 25. Vigier (Boulton), 42. Kovaľčuk (Holík, Hävelid), 60. HOSSA 39. Gratton (KOLNÍK, Gelinas), 47. Nieuwendyk (Weiss, Allen).

CHICAGO ST. LOUIS 3:4 (2:1, 1:2, 0:1), 7. Bourque (Sharp, Lapointe), 7. Vrbata (HANDZUŠ, Kukkonen), 35. HANDZUŠ (Smolinski, Aucoin) 13. Stempniak (Rivers, Weight), 21. Stempniak (Čajánek), 31. Guerin (Weight, Ručinský), 43. Čajánek (Stempniak, Tkachuk). MONTREAL COLORADO 8:5 (1:3, 2:1, 5:1), 18. Souray (Markov, Ryder), 25. Souray (Johnson, Bonk), 30. Samsonov (Kovaľov, Souray), 41. Ryder (Koivu, Souray), 36. Rivet (Koivu, Markov), 51. Higgins (Koivu, Markov), 53. Kovaľov (Samsonov), 54. Johnson (Perežogin) 16. Sakic (SVATOŠ, Brisebois), 16. Brunette (Sakic, SVATOŠ), 17. Šťastný (Hejduk), 27. Arnason (Wolski, Brisebois), 49. Brunette (Liles, Clark). NY ISLANDERS CAROLINA 4:3 po predĺžení (0:0, 1:0, 2:3 1:0), 8. Blake (Sillinger, Jašin), 42. York (Jašin, Poti), 57. Sillinger (Jašin, Poti), 61. Poti (Jašin, ŠATAN) 47. Williams (Brind¤Amour, Gleason), 49. Williams (Brind¤Amour, Whitney), 55. Brind¤Amour (Bayda, Hedican). WASHINGTON TAMPA BAY 4:6 (2:1, 0:3, 2:2), 7. Siomin (Pothier, Kölzig), 17. Green (Zubrus), 53. Sutherby (Pothier, Bradley), 57. Ovečkin (ZEDNÍK, Siomin) 6. Lecavalier (Pratt, St. Louis), 24. St. Louis (Tarnasky, Taylor), 24. Alexejev (Ranger, Fedotenko), 40. Karlsson (Afanasenkov), 50. Alexejev (Boyle, Richards), 54. Richards. BOSTON BUFFALO 2:6 (1:2, 1:2, 0:2), 9. Brookbank (Savard, Boyes), 24. Kessel (Bergeron) 7. Drury (Campbell, Špaček), 13. Kotalík, 22. Pomonville (Vanek, Afinogenov), 23. Afinogenov (Roy, Vanek), 46. Drury (Briere, Campbell), 50. Vanek (Campbell). SAN JOSE MINNESOTA 1:4 (0:1, 0:2, 1:1), 54. Marleau (Hannan) 3. Parrish (Burns, Foster), 27. Veilleux (Škoula, Walz), 31. Walz (Schultz, Veilleux), 48. Rolston (Carney). OTTAWA NEW JERSEY 8:1 (2:1, 5:0, 1:0), 10. Spezza (Corvo, Eaves), 17. Heatley (Preissing, Spezza), 28. Vermette (Neil, Fisher), 29. Corvo (Alfredsson, McAmmond), 34. Preissing (Heatley, Spezza), 34. Vermette (Volčenkov, Fisher), 40. McAmmond (Phillips, Alfredsson), 45. McAmmond (Volčenkov, Kelly) 15. Gionta (Parise).

PHOENIX DALLAS 0:4 (0:1, 0:1, 0:2), 10. Ribeiro (Morrow, Miettinen), 32. Modano (Lehtinen, Jokinen), 44. Boucher (Ott, Daley), 47. Sydor (Ott, Zubov).

TORONTO NY RANGERS 4:5 po predĺžení a nájazdových rozstreloch (2:2, 1:2, 1:0 0:0, 0:1), 12. Tucker (Peca), 18. Ponikarovskij (White, Peca), 27. Tucker (Kaberle, McCabe), 57. O¤Neill (Stajan, White) 6. Dawes (Nylander, Ťjutin), 20. Shanahan (Jágr, Straka), 24. Nylander (Jágr, Rozsíval), 29. J. Ward (A. Ward, Nylander), + rozhodujúci samostatný nájazd Shanahan.

EDMONTON DETROIT 3:1 (0:0, 1:0, 2:1), 23. Staios (Lupul, Smyth), 54. Sýkora (Šmíd, Thoresen), 56. Lupul (Tjärnqvist) 52. Dacjuk. PITTSBURGH COLUMBUS 5:3 (2:1, 1:1, 2:1), 3. Ouellet (Gončar, Whitney), 8. Gončar (Recchi, Malone), 35. Staal (Recchi, Scuderi), 48. Malkin (Crosby, Ouellet), 48. Staal (trestné strieľanie) 18. Brule (Výborný), 28. Modin (Carter, Žerdev), 56. Žerdev (Výborný, Westcott). NASHVILLE VANCOUVER 3:4 po predĺžení (1:2, 2:0, 0:1 0:1), 6. Hartnell (Weber, Fiddler), 24. Dumont (Lehtonen, Weber), 27. Erat (Kariya, Timonen) 1. Bulis (Näslund, Morrison), 17. Pyatt (D. Sedin, Salo), 59. Morrison (Bulis, Öhlund), 63. Krajíček (Kesler, Cooke).