aktualizovaných informácií organizátorov takmer 200 000 ľudí.
Podľa odborárskej ústredne DGB sa na demonštrácii v Berlíne (na snímke TASR/EPA) zúčastnilo asi 80 000 ľudí a na hlavnom mítingu v Stuttgarte 45 000 občanov, polícia uvádza účasť v Stuttgarte 23 000 ľudí. Vo Frankfurte nad Mohanom vyšlo do ulíc vyjadriť nespokojnosť predovšetkým so sociálnou politikou vlády kancelárky Angely Merkelovej, ale aj nesúhlas s avizovanými daňovými opatreniami ďalších 20 000 demonštrantov. Rovnakú účasť zaznamenali aj v bavorskej metropole Mníchove, kým v Dortmunde bolo protestujúcich ešte viac, asi 30 000.
Priebeh akcií, ktoré organizoval Nemecký odborový zväz (DGB), nenarušili žiadne incidenty, potvrdili policajné zdroje. Pod mottom "Dá sa to lepšie. Avšak nie individuálne," reagovali odborári na podľa nich nespravodlivú sociálnu politiku spolkovej vlády a požadovali isté korekcie. Najvyšší predstaviteľ DGB Michael Sommer na mítingu v Stuttgarte okrem iného vyhlásil: Môžem veľkej koalícii iba poradiť, aby neignorovala dnešné varovanie stredných vrstiev. Súčasne vyjadril
obavy, že demokracia v krajine utrpí, ak sa vládna koalícia nebude orientovať smerom k sociálnej spravodlivosti. Nikto nemôže očakávať, že sa budeme nečinne prizerať poškodzovaniu záujmov malých ľudí, sociálne slabších, zamestnancov a zamestnankýň, vyhlásil vodca odborárov.
Deň po masových protivládnych demonštráciách v piatich nemeckých veľkomestách odmietli včera viacerí predstavitelia vládnych strán únie CDU/CSU na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou opodstatnenosť protestných akcií voči reformnej politike súčasnej spolkovej vlády. Spolková kancelárka, ktorá je súčasne predsedníčkou kresťanskodemokratickej únie (CDU), sa vo vystúpení na zjazde
mládežníckej organizácie strany Junge Union vo Wiesbadene vyslovila za realizáciu reforiem v oblasti zdravotníctva, daňovej sústavy a dôchodkového systému. Zároveň zdôraznila, že politika súčasnej vlády nemá v danej situácii krajiny alternatívu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.