Korzár logo Korzár
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Tréner - unikát

Košice - Na zaujímavú futbalovú cestu sa vydal iba 19-ročný Košičan Rudolf Želinský, ktorý na Slovensku patrí medzi unikát. Už v 18 rokoch získal

B-licenciu UEFA. Na tom by síce nebolo nič výnimočné, no už menšou raritou je, že svoju možno budúcu kariéru s trénerskou taktovkou začal v Nemecku! Na Slovensku je B-licencia najnižšou trénerskou triedou. Pred časom to bol tréner III. triedy. Nasleduje A-licencia a Pro licencia. Podľa jedného zo školiteľov B-licencie UEFA a trénera mládeže VsFZ Petra Szénaya aj v súčasnosti navštevujú kurzy trénerov B-licencie mladí 18-roční chlapci. Z tohto pohľadu by sme na Slovensku nemali mať obavy o novú generáciu kormidelníkov.

Na začiatku bol Korzár

Rudo hral futbal od siedmich rokov. Začínal v košickej Lokomotíve a patril medzi dobrých hráčov. Pred dvoma rokmi v ňom zrazu skrsla myšlienka, že chce byť trénerom. Prišiel na to úplne sám, bez toho, aby sa s niekým poradil, či aby ho niekto do toho tlačil. "Snažil som sa pochopiť futbal aj z tej druhej stránky. V denníku Korzár sa objavila informácia, že sa v Košiciach otvára trénersky kurz EURO B-licencie. Povedal som si prečo nevyužiť takúto príležitosť. Je to možno ďalšia cesta do budúcnosti. Podmienkou bol dovŕšený vek 17 rokov, s tým, že trénovať som mohol od 18 rokov. Kurz trval rok," vysvetlil dôvody svojho rozhodnutia sadnúť si na trénerskú stoličku R. Želinský. Netreba pripomínať, že Rudo bol najmladším na kurze. V osemnástke už držal trénersky diplom v ruke a rozšíril si tak futbalový obzor. Onedlho pribudol druhý diplom. Rudo navštevoval Gymnázium na Opatovskej ulici s rozšírenou výučbou nemeckého jazyka. Nemčinu na škole vyučovala lektorka priamo z Nemecka. Nakoniec získal aj Deutsches sprachdiplom, čo je akýsi certifikát z nemeckého jazyka. "Diplom akoby nahrádzal nemeckú maturitu. Človeku v Nemecku veľmi pomôže zamestnať sa."

Kurz bol ťažký, výsledok skvelý

Bol to ťažký kurz? "Áno bol. Hlavne z dôvodu množstva odborných vecí." Výsledok bol skvelý. Najprv zvládol metodický výstup, kde mal za úlohu pripraviť si a ukázať ostatným 20-minútovú časť tréningu. V písomnej časti získal 92 bodov zo 100! Až ďaleko za ním boli ďalší nádejní adepti, ktorí získali okolo 60-70 bodov... Kurz zavŕšil 30-stranovou diplomovou prácou. "To bol asi najväčší problém. Poznatky som musel čerpať z množstva literatúry." Rudo preto obetoval 800 korún, kúpil si knihu a vzdelával sa. "Keď to človeka chytí, tak to už potom ide samo. Hľadal som a čítal všetko možné, čo s tým súviselo."

Cez internet do Drážďan za 400 euro týždenne

Jedna vec je však mať diplom a druhá vec je trénovať. A navyše, sme na Slovensku. A akosi sme si všetci vsugerovali, že tréner musí byť skúsený, najlepšie, keby mal aj šediny, aby vzbudzoval rešpekt. Samozrejme, našli by sa aj výnimky, no bolo by ich veľmi poskromne. A zrazu tu máme 18-ročného mladíka, ktorý by si rád vyskúšal trénerský chlebík. Hneď na začiatku však niekoľkokrát zahryzol ho horkej kôrky v podobe údivu nad toľkou trúfalosťou. Pri hľadaní možností trénovať najmladších futbalistov v prípravke narazil na očakávané reakcie: Ako taký mladý môžeš trénovať. Veď nemáš žiadne skúsenosti. Čo si dokázal vo futbale? Košice mu teda neboli súdené. Akú-takú šancu dostal, no bolo to skôr paberkovanie na periférii záujmu. Našťastie je doba internetu a nič nie je nemožné. Ak nemôže byť doma prorokom, vyskúša sa pobiť o miesto na slnku inde. Nemčina prišla náramne vhod. Napísal krátky životopis, kto je, čo je, čo má a o čo by mal záujem. Predovšetkým, či nepotrebujú trénera na leto. Išiel do risku. Tento list poslal do desiatich vytypovaných futbalových škôl. Odpoveď prevýšila aj jeho očakávania. Niekde už mali trénersky stav naplnený, no z ôsmich (!) škôl mu poslali odpoveď, v ktorom prejavili záujem o mladíka zo Slovenska! Niektorí, ako Dortmund, núkali prácu zadarmo s tým, že mu uhradia ubytovanie, stravu a cestu. Mohol nabrať prax a zoznámiť sa s inými metódami, no zadarmo. Inde mu ponúkli i plat. Jedni 150 euro na týždeň, druhí 250 euro. "Vybral som si Drážďany. Javili sa mi najsolídnejšie. Podpísal som zmluvu s ich futbalovou školou. Niečo na ten spôsob ako Venglošova akadémia u nás. O dva týždne prejavil vážny interes Emden, ktorý leží pri holandských hraniciach, ale už som, žiaľ, musel odmietnuť ich ponuku. Chcel som zostať férový. Ospravedlnil som sa a prisľúbil, že možno na budúci rok. Možno to zladím tak, že počas prázdnin stihnem Drážďany i Emden. To by bolo ideálne." Drážďanska futbalová škola mu ponúkla plat okolo 400 euro za týždeň, pričom ubytovanie, stravu i cestu mu hradila. Bez diplomu o nemeckom jazyku, by mal všetky dvere v Nemecku zatvorené. Trénerská B-licencia je síce pekná vec, ale pre Nemcov bol oveľa dôležitejší dokument o jeho výbornej jazykovej znalosti. Bez neho by mu na jeho maily ani neodpísali...

Das is licence trainer...

V lete sa teda vydal do Drážďan. Presnejšie do českého Kořenova, ktorý leží na česko-nemeckej hranici, kde Futbalová škola Drážďany postavila svoj kemp. Ešte pred tým navštívil vedeckú knižnicu, našiel si knihy a naštudoval si odborné výrazy pre futbalovú terminológiu. Predsa len, tréningy si vyžadujú určitú špecifikáciu. Na prvom tréningu ho predstavili: Das is licence trainer... Koniec. "Tam je to úplne inak. Nik sa vás nepýta, kto ste, koľko máte rokov," poznamenal Rudo, ktorý trénoval nemecké a rakúske deti od 9 rokov do 15 rokov. Aké bolo privítanie? Pochopiteľne, mali o vás informácie, vedeli všetko, čo potrebovali vedieť, ale aj tak, keď vás po prvý raz videli naživo, aké boli reakcie? "Klamal by som, keby som povedal, že neboli zaskočení. Prvé dva-tri dni to bol pre nich šok - prišiel 19-ročný tréner. Aj ja som bol trochu mimo, no potom sme sa bližšie spoznali a už sme veľmi dobre fungovali. Zo začiatku mi vraveli, čo a ako mám trénovať. Keď však videli, že viem, povedali mi, že si mám pripraviť svoj tréningový plán na 12 dní, respektíve na 40 hodín a trénovať podľa neho." Jedna vec sú zástupcovia klubu a druhá vec sú samotní mladí futbalisti. Ich vek sa pohyboval od 9-15 rokov. Niektorí chlapci boli len o štyri roky mladší, ako ich tréner... "Boli super. Zo začiatku som predsa len niektoré výrazy nemal ešte v malíčku, no snažili sa mi pomôcť. Učili ma, nikto sa mi nesmial, naopak, povedali mi, čo sa ako povie. Úplne iná mentalita." Aby bolo jasné, prečo bol ten šok zo začiatku... "V Nemecku môžu záujemcovia získať EURO B-licenciu až po dovŕšení 23 rokov. Sú tam iné normy. Nechcú hneď mladých púšťať na taký vzdelanostný stupeň. V Nemecku môže mať 18-ročný len C-licenciu. S touto licenciou by som v Nemecku mohol trénovať maximálne mužov na krajskej úrovni. Premenené na Slovensko - maximom je viesť treťoligových mužov."

Musí byť frajer, keď ho nechajú trénovať nemecké deti

Slovenský mladík trénoval hodinu a pol predpoludním a rovnaký čas popoludní. V sobotu v nedeľu sa netrénovalo. Tréningové plány si urobil v nemčine. Menný zoznam žiakov, poznámky z čoho sa skladali tréningy. Nebolo to len také, že hodil loptu a naháňajte ju. Na každý deň mal vypracovaný tréningový plán. "Tam vám chcú pomôcť. Nie, ako tu, že vám ešte podrazia nohy." To je na tom to najprekvapujúcejšie, že Nemci nás v tomto smere považujú za nejakých gasterbeitrov a Rudolfovi Želinskému dali pomocnú ruku, šancu a chcú ďalej rozvíjať spoluprácu. Už len to stojí za zmienku, že Nemci dali príležitosť úplne neznámemu mladíkovi z Košíc, o ktorom sa dozvedeli cez internet. Ani ho nevideli a podpísali s ním zmluvu. Ponúkli mu možnosť ukázať sa. Najlepšie túto skutočnosť dokumentuje debata s trénerom nemeckého juniorského reprezentačného družstva biatlonistov, ktorí tam boli na sústredení. Spolu sa s Rudom porozprávali a na záver debaty mu vystrúhal poklonu: "Si veľký frajer. Už len preto, že si sem prišiel zo Slovenska a nechajú ťa trénovať nemecké deti..." Rudo reprezentoval aj Košice. Znie to prekvapujúco, ale Nemci ani nepoznali Košice. Mysleli si, že je to už Ukrajina. Manžérovi klubu preto priniesol obrázkovú publikáciu o Košiciach, ostatným bulletiny o rodnom meste v nemčine. "Slovenských hráčov však poznajú. Vedia, že Vittek i Mintál sú zo Slovenska. Dokonca si nás nemýlia zo Slovinskom."

Disciplína, morálka, precíznosť

Nádejný tréner neskrýval spokojnosť zo svojho letného nemeckého pôsobenia. Nadobudol cennú skúsenosť i poznatky. "Nemci vyžadujú určité papiere. Ak ich máte, nik sa vás na nič nepýta a nik sa vám nestará do tréningov. Mal som úplnu voľnosť. Na niektoré veci len pozerali. My totiž trénujeme úplne ináč, ako oni. Nerazili iba svoju líniu. Naopak, niečo si vybrali z mojich tréningov a niečomu som sa zasa ja priučil. Obojstranne to bolo výhodné." Po odbornej stránke boli Nemci veľmi spokojní. Žiaľ, na Slovensku sú v tomto smere ešte stále predsudky. Najprv sa pozrieme na adepta, a keď sa nám nepozdáva, odpinkneme ho na vedľajšiu koľaj - je mladý, nemá skúsenosti a podobne. Jednoducho, prišiel skoro a najlepšie by bolo, keby sa ozval o pár rokov... Nik sa nepýta, čo vyštudoval, aké má znalosti, tie sú na rozdiel od Nemcov, celkom na konci. Činovníci zbystria pozornosť až vtedy, keď sa spomenie veta: trénoval v Nemecku. Aká jednoduchá a pritom aké čaro skrýva. Aký ste badali najväčší rozdiel medzi trénovaním v Nemecku a na Slovensku. "Materiálne zabezpečenie, tréningové pomôcky a maximálna disciplína! Práve v nej bol azda najmarkantnejší rozdiel. Chlapci si tam vážia trénera. Nie, že všetci skáču, robia si srandu poza trénerov chrbát. Je neuveriteľnou hanbou, keď tréner niečo niekomu povie chlapec je schopný opustiť tréning. Chlapci držali neuveriteľne pokope, ale bolo badať i súperenie medzi nimi. Disciplína, morálka a precíznosť sú zakomponované v nemeckej mentalite. Ak sa raz povedalo, že tréning je o deviatej ráno, nestalo sa, aby niekto meškal, čo i len minútu!"

Rozlúčka so slzami

Pri prijatí bol menší šok. Aká bola rozlúčka? "Niektoré deti aj plakali. Funkcionári mi ponúkli podobnú prácu o rok. Mám už istý tréningový pobyt a zrejme bude o niečo dlhší, ako tohtoročný. Samozrejme, ak dostanem lepšie ponuky, môže dôjsť k zmene." Rudolf si získal srdcia Nemcov až do tej miery, že ho na rok 2007 pozvali na jednu stáž. "Ide o to, že počas jedného týždňa sa zídu všetci nemeckí tréneri s EURO B-licenciou a preberajú novú metódu tréningov. Pre mňa je to bezplatne, pričom mi hradia všetky náklady." V súčasnosti Rudolf Želinský nastúpil na Fakultu informatiky UPJŠ. Aktívny futbal išiel trochu bokom. Popri nemčine sa teraz viac sústredí aj na angličtinu. Predsa len, programovanie je práve v tomto jazyku. Samozrejme, nezabúda ani na trénovanie. Veľmi túži aj po UEFA A-diplome, no na to je potrebná dvojročná prax.

k foto:

Cenné papiere - zľava UEFA B diplom, Deutsches sprachdiplom a hodnotenie celého pobytu R. Želinského, ako ho videli drážďanskí činovníci: "Rudolf Želinský bol v čase od 27. júla do 15. augusta trénerom v letnom futbalovom kempe v Kořenove, v Českej republike. Zúčastnili sa na ňom deti od 9 do 15 rokov z Nemecka a Rakúska. Preukázali rôzne nadanie a predpoklady. Niektoré už mali skúsenosti z regionálnych súťaží, iní hrali futbal len vo voľnom čase. Trénovali trikrát denne. Pán Želinský spĺňal úlohy, ktoré mu boli dané podľa stanoveného plánu. Niesol zodpovednosť za výchovu týchto mladých futbalistov a v priateľských zápasoch vypomáhal aj ako rozhodca. Pán Želinský dobre zapadol do tímu vychovávateľov a trénerov. Dané úlohy plnil s našou plnou spokojnosťou a prispel k dobrému chodu tohto kempu. V mene futbalovej školy Drážďany mu ďakujeme za dobrú spoluprácu a prajeme mu športové a pracovnú úspechy do budúcnosti."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 469
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 431
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 019
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 048
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 818
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 481
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 367
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 494
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 477
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 420
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koniec spojenectvu? Trnka sa pustil do Polačeka. Hrá sa o milióny eur

Župan: Pletie si mandát poslanca a primátora. Načo tam je?

Politických spojencov rozhádala mimoriadna finančná pomoc. Polaček by ju chcel využiť pre zoo či cesty.

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú za ňou vyčerpaní zdravotníci i školáci, ktorí majú ťažkosti s online výukou.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Lekár natočil inštruktážne video, hudobník pôjde medzi bezdomovcov

Dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní pribúda aj na Spiši.

Pilotné testovanie v Bardejovskej zábave.

Objednali si marihuanu, dostali podmienečné tresty

Díler doviezol drogu k cintorínu, tam ich zadržali policajti.

Mladíci si narobili problémy.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.

Peter Schutz.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop